żywienie ratlerka

Zasady żywieniowe, zdrowe żywienie, karmy...

Moderator: Moderatorzy

żywienie ratlerka

Postprzez Wiola 11 sty 2006, o 11:02

witam forumowiczów. od tygodnia jestem posiadaczką ratlerka.
Chciałabym uzyskać informację na temat żywienia szczeniaków, wychowywania.
Wiola
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 sty 2006, o 10:32
Lokalizacja: tarnobrzeg

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez Basia_sz 11 sty 2006, o 12:00

O ile się nie mylę, szczeniaki powinny dostawać małe porcje pięć, sześć razy dziennie. Jeżeli chcesz pieska karmić suchą karmą, to kup specjalną karmę dla szczeniąt, wydaje mi się, że nawet jest rozgraniczenie na rasy małe itd. (ale nie jestem całkiem pewna). Natomiast jeżeli będziesz sama gotować, to najlepszy jest ryż lub makaronik z mięskiem (np. z kurczaka) i warzywami. Jeśli piesek jest malutki, to początkowo można mięsko i warzywa miksować. Do picia woda.
A jeśli chodzi o wychowanie, to cóż, od malutkiego szczeniaka nie można jeszcze zbyt wiele wymagać, prawda? Chodzi Ci o jakiś konkretny problem, czy pytasz tak ogólnie? :D
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez Jadzia 11 sty 2006, o 12:39

W jakim wieku jest szczeniak :?: Ja szczeniaki 7-9 tygodniowe karmiłam 5 razy dziennie :lol: Przykładowo:
- 1 posiłek twarożek lub kaszka ryżowa mleczna
- 2 posiłek starte warzywa i owoce z płatkami owsianymi(np. jabłko i marchew)
- 3 posiłek ugotowane ryż, warzywa rosołowe, serduszka drobiowe
- 4 posiłek tak jak pierwszy
- 5 posiłek suche(np. purina puppy ryż z jagnięciną)
Od 10 tygodnia można już karmić 4 razy dziennie, a od 4 miesiąca trzy razy.
Nie wolno podawać szczeniakowi resztek ze stołu, szczególnie jeśli się preferuje kuchnię np. węgierską :D
Jeśli chodzi o wychowanie, to poszukaj, w poprzednich tematach na temat wychowania, szczeniaki są takie same, bez wzlędu na rasę.
A tak z ciekawości, Twój psiak to pinczer miniaturowy, prawdziwy, rodowodowy, czy tylko podobny :?:
prawdziwy miłośnik pinczerów
Avatar użytkownika
Jadzia
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 15 mar 2005, o 21:33
Lokalizacja: Kwidzyn
Imię psa: AKSAMITKA Czezbig, LULKA i ORKA spod Katedry FCI
Rasa psa: pinczer miniaturowy - hodowla spod Katedry FCI

Postprzez Wiola 11 sty 2006, o 13:07

Szczeniak ma 7 tygodni jest miniaturowy w wieku pół roku jego długość osiąga tylko 19 centymetrów po dziadkach rodowodowych.
Mam go 3 dni. Gotuję mu ryż z kurczakiem do tego machewkę.
Daje mu biały ser. Pan który mi go sprzedawał nie kazał dawać suchego pokarmu, do picia wodę ,a ni żadnych puszek. Jeść ma 4 razy dziennie.
Wiola
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 sty 2006, o 10:32
Lokalizacja: tarnobrzeg

Postprzez Jadzia 11 sty 2006, o 13:26

To nie jest pinczer miniaturowy, bo one mieć w kłębie od 25 - 30 cm. U psów mierzy się wysokość od ziemi do kłębu(czyli grzbiet przy szyi). Długie mogą być jamniki. :lol: Jeśli hodowca tak Ci powiedział, to stosuj się do tego, takiemu malutkiemu szczeniaczkowi nie można gwałtownie zmieniać warunków życia. :roll: Pewnie też nie jest zaszczepiony :?: Tacy "hodowcy" nie szczepią szczeniąt, bo to za "drogo". Powinnaś koniecznie pójść ze szczeniaczkiem do weta, żeby go zbadał i zaszczepił, przede wszystkim na nosówkę i parwo, i wtedy czeka go kwarantanna ok. 2 tygodni. Nie możesz wychodzić z nim na dwór. Poszukaj w tematach, było dokładnie opisane. Jeśli jakiś wiadomości nie znajdziesz, to wtedy pytaj :D
prawdziwy miłośnik pinczerów
Avatar użytkownika
Jadzia
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 15 mar 2005, o 21:33
Lokalizacja: Kwidzyn
Imię psa: AKSAMITKA Czezbig, LULKA i ORKA spod Katedry FCI
Rasa psa: pinczer miniaturowy - hodowla spod Katedry FCI

Postprzez ValdeQ 11 sty 2006, o 14:04

I dodatkowo niech wet określi wiek szczenięcia.

Zwykle "Pan" pozbywa się szczeniąt jak najszybciej, zawyżając ich wiek przed kupującymi.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: żywienie ratlerka

Postprzez marysia_gandzia 18 sie 2009, o 13:52

No i jak ja mam go karmić? :| Dziś byłam z moim pupilem u weterynarza, określił wiek na 5 tygodni, zaczyna dopiero ząbkować :? Nie wiem czy sucha karma nie jest dla niego za twarda a mlekiem sie nie najada i slabnie od niego, karma mu bardzo smakuje... co mam robic?? :?: :?: :?:
marysia_gandzia
 

Re: żywienie ratlerka

Postprzez violaa 18 sie 2009, o 13:56

5 tygodni......taki maluch powinien być przy matce
Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...
[*Obrazek]
Avatar użytkownika
violaa
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 395
Dołączył(a): 17 lip 2008, o 20:38
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Imię psa: Figa i Alma[*]
Rasa psa: spanielki

Re: żywienie ratlerka

Postprzez marysia_gandzia 18 sie 2009, o 14:30

wiem, ale co poradze :( takiego mi sprzedano wmowiono 7 i pol tygodnia ;( teraz nie chce zeby mu sie cos stało, pomozcie nam
marysia_gandzia
 

Re: żywienie ratlerka

Postprzez violaa 18 sie 2009, o 16:30

Skoro byłaś z małym u weta to pewnie coś już Ci poradził. Mleko na pewno nie jest dobrą karmą dla malucha. Piszesz, ze je karmę ale nie ma jeszcze ząbków. Wg mnie dawaj mu karmę dla juniorów ale póki co namaczaj ją w wodzie.
No chyba, ze chcesz małemu gotować.....Sporo jest o tym w tym dziale więc poszukaj. Ja mojej 3,5miesięcznej suni daję Purinę Gog Chow Junior i jestesmy obie zadowolone.
Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...
[*Obrazek]
Avatar użytkownika
violaa
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 395
Dołączył(a): 17 lip 2008, o 20:38
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Imię psa: Figa i Alma[*]
Rasa psa: spanielki

Re: żywienie ratlerka

Postprzez Jadzia 18 sie 2009, o 16:51

I pewnie zaplaciłaś majątek, biorąc pod uwagę, że to kundelek. W żadnym wypadku nie karm go mlekiem ze sklepu, bo, w najlepszym przypadku będzie miał ciągłe biegunki i wymioty. Może to się skończyć śmiercią malucha. Jeśli je suchą karmę, to może ją jeść, ale dobrej marki i tylko PUPPY, lub JUNIOR. Jeśli chodzi o marki, ROYAL, EUKANUBA, ACANA, PURINA Proplan, BENTO KRONEN, HILL'S i z trochę tańszych ARION, PROFILUM. Oczywiście musi to być karma w wersji MINI(czyli dla małych ras).
Jeśli chodzi o "mokrą" karmę, to z tych samych firm są puszki, lub saszetki dla szczeniąt(w najgorszym przypadku mogą być saszetki junior z Pedigree). Ponieważ szczeniak został odłączony od matki tak wcześnie, powinnaś go w wieku 6 tygodni zaszczepić na nosówkę i parwowirozę. Ale myślę, że to już wet Ci powiedział. No i póżniej trzeba będzie powtórzyć szczepienia.
prawdziwy miłośnik pinczerów
Avatar użytkownika
Jadzia
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 15 mar 2005, o 21:33
Lokalizacja: Kwidzyn
Imię psa: AKSAMITKA Czezbig, LULKA i ORKA spod Katedry FCI
Rasa psa: pinczer miniaturowy - hodowla spod Katedry FCI

Re: żywienie ratlerka

Postprzez marysia_gandzia 18 sie 2009, o 18:19

:roll: to nie kundelek tylko pinczerek(ratlerek) , dzis zmieniłam mleko na karmę i malec wyraźnie odżył, biega, skacze i wygląda na wesołego ;D :D :D :D został rano odrobaczony... dzięki za pomoc ja i mój Tiger jesteśmy wdzięczni ;) :) :) :) :)
marysia_gandzia
 

Re: żywienie ratlerka

Postprzez leonberg 19 sie 2009, o 11:23

jeśli psiak ma dopiero 5 tyg. należy jeszcze do 7 tyg. podawać mu mleko modyfikowane dla szczeniąt (można kupić RC bądź Bosch) ew. mleko kozie lub mleko krowie z dodatkiem żółtka ( 1:1, samo mleko krowie jest za wodniste dla szczeniorka dlatego zauważyłaś u niego brak energii ) w mleku możesz moczyć karmę stopniowo zwiększając jej ilość aż przejdziesz wyłącznie na sucha po 7 tyg. życia. karmę którą powinnaś używać to np. ROYAL CANIN PUPPY STARTER. ta karma ma specjalnie drobniejsze granulki, dostosowane wielkością do szczeniora ( chociaż w przypadku pinczerka to i ta będzie spora :D )
nie wiem tylko czy są opakowanie mniejsze niż 10 kg. dla pinczerka to byłby zapas na 3 lata :rotfl: musisz poszukać starterów w mniejszych opakowaniach bądź nawet innych firm. nie mam w tym doświadczenia ponieważ moje psiaki zjadły kilka takich 10 kg worków więc nie szukałem małych opakowań :rotfl: starter nie ma być z nazwy ( nie w każdej firmie starter znaczy to samo dlatego dałem ci przykład RC ) tylko ma być to drobniutka karma dla szczeniaków od 5 do 8 tyg. życia.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: żywienie ratlerka

Postprzez ValdeQ 20 sie 2009, o 19:59

leonberg napisał(a):nie wiem tylko czy są opakowanie mniejsze niż 10 kg. dla pinczerka to byłby zapas na 3 lata

RC Starter jest w opakowaniu 2 kg dla szczeniąt (dla kociąt nawet 400g).
Typowe źródła karmy takie z Allegro nie chcą dostarczać małych opakowań bo zysk na nim przy takiej konkurencji, jaką sobie sami stworzyli, to ok. 2 złote. Wystarczy błąd w wycenie kosztów wysyłki i już sprzedajesz taniej, niż kupujesz (co jest zresztą w Polsce nielegalne).
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: żywienie ratlerka

Postprzez Gość 23 sie 2009, o 12:31

marysia_gandzia napisał(a):No i jak ja mam go karmić? :| Dziś byłam z moim pupilem u weterynarza, określił wiek na 5 tygodni, zaczyna dopiero ząbkować :? Nie wiem czy sucha karma nie jest dla niego za twarda a mlekiem sie nie najada i slabnie od niego, karma mu bardzo smakuje... co mam robic?? :?: :?: :?:



witaj ja jestem posiadaczka ratlerka i dostałam go jeszcze mniejszego mój miał 4 tygodnie. Do jedzenia dawałam mu suchą karme ale najpierw namoczyłam ją w wodzie jadł bardzo ładnie a do picia tylko wode, gdyż karmy dla szczeniąt zawieraj a juz w sobie mleko. a i go dokładnie obserwuj jakby nie chciał przyjmować jedzenia np odwracał sie czy cos podobnego to idz z nim do weta bo bo szczeniaczki szybko sie odwadniają.

a teraz mój astrunio jest wesołym szczęsliwym 2 miesiecznym pieskiem. Tobie również życze aby piesek rósł zdrowo
Gość
 

Następna strona

Powrót do Żywienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

paw prints