Uczulenie na kurczaka - jaka karma?

Zasady żywieniowe, zdrowe żywienie, karmy...

Moderator: Moderatorzy

Uczulenie na kurczaka - jaka karma?

Postprzez dariotka 15 wrz 2008, o 21:32

Zamówiłam karmę Orijena. Na szczęście wysyłka przeciągnęła się i dzięki temu zdążyłam odwołać, ponieważ okazało się że moja sunia jest uczulona na kurczaka. Powinna jeść karmy z rybami albo jagnięciną. Jest to biały owczarek, ma 10 tygodni. Jaką karmę powinnam jej kupić?
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez mArGoSiA 15 wrz 2008, o 21:34

Którąś z karm ryż&jagnięcina. Jest ich obecnie sporo na rynku. Musisz coś dopasować dla swojej suni :wink:
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Postprzez dariotka 16 wrz 2008, o 07:41

Zamówiłam Pronature dla szczeniąt z jagnięciną i ryżem. Niestety były tylko 20 kg worki. Mam nadzieję że nie będzie uczulać. Zastanawiałam się też nad Chicopee. Nie wiem która lepsza.
Najpierw wypróbuję Pronature. Jeśli będzie ok to przy niej już zostanę. Jak sunia więcej będzie jeść to mimo wszystko jeszcze spróbuję Orijena. Wg mnie jest lepszy. Rozamawiałam ze sprzedawcą karm, który mówił że sunia może nie jest uczulona na kurczaka ale na chemię zawartą w nim. Ponieważ one są faszerowane samą chemią by szybko rosły i ponoć dużo tej chemi ma Eukanuba. A moja właśnie się nią żywi.
Zobaczę jak to będzie w praktyce.
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez EsHa. 18 wrz 2008, o 15:32

Kupiłaś od razu 20 kg Oo` ? Nie trzeba było najpierw skołować próbki, mniej kg. ?
EsHa.
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 28 sie 2008, o 14:11

Postprzez Valar 19 wrz 2008, o 08:03

Hej Dariotka, też mam białego owczarka, a skąd wiesz, że pies ma uczulenie na kurczaka? Robiłaś mu testy? Coś mi sie wydaje, iż fakt że białe są uczulone na kurczaka jest trochę demonizowane. Czym był karmiony dotychczas Twój piesek ? Co do Orijena karma bardzo polecana ale nie podchodzi ona mojemu nawet jej nie powąchał. Jeżeli jest to młody pies (w sensie szczeniak) To jest Biomil również z jagnięciną ale dla psów do 25 kg. Przetestowałam na swoim białym już prawie większośc karm, które można dostać na naszym rynku, bo pies w hodowli był karmiony gotowanym a ja uznaje wyższośc karm nad samodzielnym przygotowaniem posiłków - kwestia odpowiedniego zbilansowania jedzenia :). Jest jeszcze Purina pro plan dla psów o budowie atletycznej właśnie na bazie miesa jagnięcego z ryżem :).
Pronature nie ma karm dla szczeniaków ras dużych karmy na bazie jagnięciny... no chyba, ze coś przeoczyłam?
Valar
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 wrz 2008, o 09:05
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Postprzez dariotka 21 wrz 2008, o 17:29

EsHa. Kupiłam 20 kg karmy bo sprzedawca powiedział że akurat ta karma jest produkowana tylko w 20-kilogramowych workach.
Valar teraz wiem, że źle napisałam że moja jest uczulona na kurczaka. Akurat tak się składa że karmy z małą ilością białka są z jagnięciną a nie z kurczakiem. Hodowca powiedziała że białe są uczulone na białko, a weterynarz z kolei, że pies nie może być uczulony na białko. Dlatego pomyślałam, że skoro nie na białko to na kurczaka.
Nie sądzę teraz żeby kurczak ją uczulał, bo ma jeden posiłek gotowany z kurczakiem, a dwa pozostałe to sucha karma z jagnięciną dla szczeniąt i zauważyłam że już mniej się drapie.
Może jednak rzeczywiście białe często uczula duża ilość białka. W mojej karmie jest 22%, w eukanubie 26% a Orijen 40% (dlatego nie ryzykowałam). Hodowca polecała mi sprawdzoną karmę z jagnięciną Proformance 23% białka, ale nie znalazłam dla szczeniąt.
Moją eukanuba uczula.
Valar w jakim wieku masz swojego białego?
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Valar 21 wrz 2008, o 19:38

Daritka, mój pies ma 14 miesięcy. A mój brat ma białasa 6 letniego. Białko nie moze uczulać. Białko w karmie ma za zadanie aby pies m.in. rósł. Czyli zawartość procentowa w karmach dla szczeniaków jest większa niż w karmach dla psów dorosłych. Czasami psy są uczulone na kukurydze a jeszcze inne na zboża jak i zadaża się zę na kurczaka, ale albo zrobisz psu testy, albo metodą prób i błedów oraz obserwacją zorientujesz się czy dana karma jest dla Twojego pieska czy nie. Karmy dla białasów to takie które są z przeznaczeniem dla dużych ras. Wielu włąścicieli białasów wybiera Z JAGNIĘCINĄ, ale np. mój pies nie ma alergii, jada z dużym powodzeniem taką i taką. Natomiast generalnie owczarki niemiecki charakteryzują się słabym układem pokarmowym, a jaka wiesz nasze psy powstały na bazie tej rasy, więc ta przypadłośc moze równiez dotykać białasów. Chociaż moze Owczarki nIemiecki pochodzą od Białaych owczarków, dziadek lub pradziadek (różnie źródła podają) pierwszego zarejestrowanego owczarka niemieckiego był biały :twisted: .
Co do EUkanuby - nigdy jej nie stosowałam, ponieważ pies mojego brata wymiotował po niej dalej niż widział. Spróbuj Biomila dla juniorów, albo Purine pro plan dla psów o budowie atletycznej (jagnięcina z ryżem).
Mojego psa mozesz zobaczyć tutaj w galerii. A Twój piesek jest z jakiejś hodowli :)?
Valar
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 wrz 2008, o 09:05
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Postprzez dariotka 21 wrz 2008, o 20:43

Valar wielkie dzięki, za informacje :D Wykonam suni testy i bede wiedzieć na co jest uczulona, bo cały czas chodzi za mna karma Orijen. Mam z hodowli http://www.owczarekszwajcarski.yh.pl/main_n.html
a miałam wcześniej brać z http://akbo.webpark.cz/nasipsi-en.htm. A Ty z jakiej masz?
Zamówiłam karmę w której jest 22% białka, czy to za mało?
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Valar 21 wrz 2008, o 20:55

A z Fortunatis... :)).. I Twoja sunia jest krótkowłosa? Z tej czeskiej hodowlis są głownie krótkowłose, az Fortunatis długłowłose... ale nie wiem musiałabym zobaczyć rodziców.. Ja mam długowłosego.. bo tak to jest, że wielbiciele białasów dzielą się dwa rodzaje :)... krótko i długowłosych. :wink:

Co do karmy moim zdanie zdecydowanie mało tego białka, te psy najwiecej rosną do 6 miesiąca życia jak teraz cos zaniedbasz to moze mieć konsekwencje w przyszłości i jest to nie doodwrócenia, .. generalnie chodzi o to że psy muszą mieć z czego brać ten wzrost i rozrost, moim zdaniem białko powinno być w zawartości od 28 do 32 % ( a moze i wiecej) ważny jest też fosfor i wapń (ze względu na kosci), a poza tym musisz podawać psu preparat na stawy :).
Valar
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 wrz 2008, o 09:05
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Postprzez dariotka 22 wrz 2008, o 06:42

Valar już zamówiłam preparat na stawy - arthroflex. Moja hodowczyni powiedziała że przyczyną swędzenia jest duża ilość białka. Zamówiłam już karmę z małą ilością. Dzisiaj podzwonię po weterynarzach i zapytam czy robią testy uczuleniowe. Jeśli tak to jak najszybciej je wykonam. Czy można w jakiś sposób uzupełnić małą ilość białka? Nie będę znów zmieniać karmy :( Oprócz tego bede podawac tabletki Wita-vet dla szczeniąt i mam nadzieję że będzie zdrowo się rozwijać, ponieważ karma jaką mam z jagnięciną jest dla wszystkich szczeniąt. Nie ma podziału na duże i małe. Zreszta nie znalazłam takiej z podziałem.
A Ty skąd masz pieska?
Zamawiałam w Czechach bo chciałam sunię krótkowłosą, akurat urodziły się sunie długowłose. Sami byli zaskoczeni bo jeszcze takiej sytuacji nie mieli :) Wzięłam z Warszawy bo była krótkowłosa.
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Valar 22 wrz 2008, o 08:51

Dariotka, pierwszy raz słyszę że na tego typu białko psy mogą być uczulone, ponieważ to nie jest takie białko jak u ludzi np.: białko kurze lub np.: mleko, gdzie u ludzi z alergią pokarmową mogą być alergie czyli tzw. skaza białkowa. Białko w karmach ma za zadanie aby pies rósł i aby rozwiajały się prawidłowo organy wewnętrzne czyli generalnie białko to rozwój, dlatego w wieku szczenięcym w karmach dla takich piesków producenci dają go najwięcej. Skoro p. E. Stolaraska twierdzi iż to od białka to być moze (chociaż ja mam wątpliwość), to bardzo doświadczony hodowca głównie jeżeli chodzi o psy husky, ale na temat białasów też co nieco wie. Zapytaj weta czy białko uczula?

Co do testów uczuleniowych to chyba niełatwa sprawa, ale popytaj, sama jestem ciekawa.

Co do karmy Pronature, mnie również ją polecała hodowczyni, która zresztą była dystrybutorem tej karmy. Natomiast jednej z osób wcześniej zakupionego psa z miotu mojego pieska poleciła Purinę Pro Plan z łososiem. Więc w sumie jak widzisz różnie to bywa z tym polecaniem karm przez hodowców.
Jest karma Pronature dla puppy ras dużych, ale jest na bazie kurczaka.
Wkopiuje Ci co o niej piszą w jednym ze sklepów internetowych:

Pronature puppy large breed growth 15 kg
Producent: Pronature


Karma Pronature, dostarczająca wszystkich podstawowych składników odżywczych, została dodatkowo wzbogacona aby spełniać wszystkie potrzeby szczeniąt ras dużych, zawierając odpowiednie ilości białka (28%) oraz niższą zawartość tłuszczów (15%), biorąc pod uwagę lepsze zdolności szczeniąt tych ras do wchłaniania tłuszczu.
Obniżono także zawartość wapnia i fosforu, aby zapobiegać problemom ze stawami np. dysplazji uda.

Mączka z kurczaka, mielona żółta kukurydza, ryż warzelniczy, kukurydziana mączka glutenowa, tłuszcz z kurczaka konserwowany naturalnie, z domieszką witaminy E, mielona pszenica pełnoziarnista, miazga buraczana, wytłok z pomidorów suszonych na słońcu, siemię lniane pełnoziarniste, suszona lucerna, suszone drożdże, naturalne dodatki smakowe, lecytyna, fosforan sodu, chlorek potasu, sól, propion wapnia, manna - oligosacharydy, chlorek choliny, wyciąg z rozmarynu, wyciąg z Yucca Schidigera, suszony szpinak, tymianek, witaminy i minerały.

Sklad gwarantowany:
Bialka nieprzetworzone: min. 28%
Wlókna roslinne nieprzetworzone: max. 3%
Tluszcze nieprzetworzone: min. 15%
Woda: max. 12%

Ja nie wybrałabym tej karmy, bo nie przekonuje mnie pierwszy składnik "mączka z kurczaka". Generalnie nie wiesz co tam jest. Producenci mają obowiazek wstawiać w/g njawiekszej ilości zawartego składnika w karmie do najmniej. Więc lepiej jest wybierać karmy gdzie jest wyraźnie napisane w składzie i to na pierwszym miejscu np.: mięso jagnięce (np.: w Karmie Biomil: "(...)Składniki: Mięso z kurczaka(...)")

W karmach (nie we wszystkich :!: :!: ) z przeznaczeniem dla ras duzych są zawarte składniki na stawy. Np.: karama Biomil zawiera - ARTHRO+, dodatek zawierający glukozaminę oraz chondroitynę, wspomagający rozwój tkanki chrzęstnej.

Co do Arthoflexu to jeżeli Twoja sunia nie ma wyraźnych problemów z kośćcem to dawka zapobiegawcza 2,5 ml dziennie. Jednak proponuje ustalic to z weterynarzem bo być moze to zawcześnie na ten preparat. Najbardziej pod tym względem trzeba uważać w okolicach 4/5 m/ż psa kiedy zaczyna sie wymiana zębów.

Ja bym jednak zmieniła tę karmę. Tzn. zużyj ją a potem kup inną - takie jest moje zdanie, ale zrobisz jak chcesz. Ta karma o której napisałaś jest karmą dla wszystkichj psów, czyli duzych i małych. A rozwój psa fizyczny jest różny w zależności od finalnej wielkości psa, i np.: inaczej york a inaczej owczarek. Rasy małe już około roku są w pełni dorosłymi osobnikami. Natomiast 18 miesięczny owczarek to jeszcze szczeniak :wink: . Psy naszej rasy rosną wzrostowo do około roku, najwięcej/ najintensywniej do 6/8 m/ż zbiega to się ze zmianą uzębienia, do 2 lat rośnie i utwardza się kościeć, po drugim roku rozrost mięśni - wtedy mozna zacząć z nimi intesywniej ćwiczyć, głowa do 2,5 roku, tak około 3 lat - PIES JEST GOTOWY :).

SoRRRy :oops: , że sie tak rozpisałam, w dalszym ciągu namawiam Cię na zaglądniecie na forum białego owczarka (www.białyowczarek.pl) tam możesz o wiele spraw zapytać i są tam osoby np. hodowcy, którzy wiele wiedzą na temat odchowu tej ras. Jest tam również piesek z Twojej hodowli, ale miot wcześniej po tych samych rodzicach :).
Pozdrawiam i życzę powodzenia w odchowie suni.
Valar
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 wrz 2008, o 09:05
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Postprzez dariotka 22 wrz 2008, o 09:35

Niestety nie mogę wejść na tę stronę :( Spróbuję później.
Podałaś skład Pronature z kurczakiem a ja mojej daję z jagnięciną dla szczeniąt.
http://www.dogspassion.pl/pl/kinds-2-94 ... -rice.html
Tylko tu znalazłam.
Sama nie wiem co jej podawać. Chciałabym spróbować z Orijenem ale niestety dla szczeniąt raz dużych mają aż 7kg (za dużo jeśli będzie uczulać) a 0,4 kg to za mało by wypróbować a za drogo żeby kilka małych worków kupić. Producent powiedział bym wypróbowała na worku 2,5 kg dla szczeniąt ras mniejszych i jeśli będzie ok to przejśc na ten dla dużych. Ale nie zadowala mnie to bo jeśli teraz będę testować karmy, to może to się potem odbić na jej stawach. Chyba zrobię też testy. Już się dowiadywałam i kosztują 150-300 zł.
Pomyślałam że mogłabym z kimś wspólnie zamówić worek Orijena 7kg dla szczeniąt ras dużych i podzielić się. 3,5 kg byłoby w sam raz, ale niestety nie znam nikogo ze Szczecina, kto by chciał tą karmę wypróbować.
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Valar 22 wrz 2008, o 10:22

Oj, sorry tu link: http://www.bialyowczarek.fora.pl/

'Pokarm jest opracowany dla psów wszystkich ras.." Tak jest napisane w Twojej Karmie, którą wybrałaś i ta jest z jagnięciną, ale ona nie jest dla ras duzych, generalnie jak popatrzysz na karmy dla szczeniąt dla ras dużych to większośc z nich czy to na bazie jagnięciny czy też kurczaka (mięso kurczaka jest delikatniejsze i zdrowsze niż mięso czerwone) ma zawartość białka większą niż dla ras małych. A ponieważ ta którą masz jest dla wszystkich psów to producent sobie wyśrodkował zawartość białka w karmie.
Orijen jest bardzo dobrą karmą i sama o niej myslałam (byłam wręcz nakierunkowana na nią i żadna inna), ale kupiłam mu 200gr lub 400 gr (nie pamiętam już) nawet nie chciał tej karmy powąchać, więc zrezygnowałam totalnie. Jednak Twoja sunia moze miec inaczej i moze jej zasmakuje. :) W Konstancinie Jeziornej jest dystrybutor tej karmy... moze ma jakieś mniejsze opakowania. W samym Szczecinie nie wiem, ale nad morzem jest kilka bialasów... coś mi się tak wydaje. Wiesz co - Ta karma Orijen moze być podawana do 14 m/ż jeżeli jej nie zużyjesz albo okaże się że pies jest uczulony na jakiś składnik, możesz ją odstawić i potem spróbować ponownie (tylko trzeba ją dobrze zamknąć). Generlanie szukanie na co jest pies uczulony to zabawa w dedektywa, chyba, ze masz badania.
Jakie ma objawy Twoja sunia ? Samo drapanie nie musi być objawem alergii, może ja trzeba wykapać. Mój pies np; bardziej drapał się będąc na Nutra Gold niż na Biomilu (obie na bazie kurczaka). Alergia objawa sie również innymi przypadłościami nie tylko skórnymi. A reasumując pies się musi trochę drapać... :wink:

Jedna z osób mająca białą sunię podawała np. Biomila Sensitive właśnie z jagnięciną (mimo że nie dla ras duzych). Mój pies, który w ogóle nie ma alergii (chociaż też sie czasami drapie raz intensywniej a raz prawie wcale) bardzo dobrze tolerował Biomila junior maxi z kurczakiem. Bardzo dobra karma to Purinę pro plan Athletic na bazie jagnieciny i ryżu (białka 32%). Tak też 7 kg to nie jest dużo, moim zdaniem w sam raz na testowanie - przy dawkowaniu 3/4 razy dziennie to jest niecały miesiac. Mój valar 7kg worek jadła około miesiaca przy dawkowaniu 2 razy dziennie. A granule w Orijenie są duzo mniejsze niz w np.: Biomilu. Ja bym spróbowała z tym workiem 7 kg.
Valar
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 16 wrz 2008, o 09:05
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Postprzez dariotka 22 wrz 2008, o 12:57

Bardzo Ci dziękuję za wyczerpujące informacje.
Moja sunia bez przerwy się drapała i gryzła (tam gdzie łapkami nie dosięgała). Nie było 5 minut bez drapania. Nie miała łupieżu, ani krostek na brodzie. Hodowczyni mówiła ze jej wszystkie białe się drapały po dużej ilości białka.
Wiem że jest to karma dla szczeniąt wszystkich ras. Ale może wiesz jaka konkretnie jest dla szczeniąt ras dużych z jagnięciną. Są podziały na szczenięta i starsze ale nie znalazłam dodatkowo podziału na wielkość ras.
Jak ta karma będzie się konczyć to chyba jednak zaryzykuję z Orijenem.
Dzięki za linka do forum :D właśnie czytam o karmach. Nie wiedziałam że tu jeszcze dochodzi żółknięcie sierści. Jednak ciężko jest dobrać odpowiednią karmę.
Avatar użytkownika
dariotka
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 12 wrz 2008, o 15:20
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Ania owczarz 27 lis 2008, o 20:41

witam,

w kwestii karmienia Pronature moge cos powiedziec poniewaz od czterech miesiecy karmie nia swojego owczarka.

Wybralam Large Breed, w ktorym jest glukozamina i chondroityna.
Karme pierwszy raz spotkalam na wystawie psow w Katowicach a kupuje ja u Weterynarzy niedaleko Tarnowskich Gor.

Jesli chodzi o skad Pronature , jej glownym skladnikiem jest duza ilosc miesa w postaci "maczka z kurczaka" ktorej tu jest 21% - co znaczy ze na 1kilogram tej karmy zuzywaja okolo kilograma mokrego miesa. To co wiem jest ona wytwarzana z produktow typu jak dla ludzi.

Wiem ze Pronature uzywa wysokiej jakosci skladnikow i w porownaniu z wspomnianym tu Biomillem przynajmniej informuje ile uzywa miesa do produkcji karmy. Warto zwrocic uwage ze Biomill jak na droga karme stosuje tanie skladniki, ktore moga powodowac uczulenia np. soje, tłuszcz zwierzęcy.

Uwazam Pronature ze swoim skladem jest jedna z ciekawszych ofert dla psa.
Przy okazji mialam rowniez okazje porownywac ja z Acana, a glowna roznica to lepsza widoczna w tym co pies pozostawial po sobie. Smakowitosc porownywalna.

Pozdrawiam,
Ania
Ania owczarz
 

Następna strona

Powrót do Żywienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

paw prints