jedz szybciej bo miska ucieknie

Problemy wychowawcze i jak sobie z nimi radzić, szczenię w domu...

Moderator: Moderatorzy

jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez Lianis 4 sie 2009, o 14:36

Tak chyba mozna nazwac nasz problem, ktory nie zmiejsza sie w zaden sposob a coraz bardziej zaczyna mnie martwic zdrowotny aspekt tej sprawy. Roxi(ok 10 mies) jest z nami juz od 2 mies, jest szczepiona, odrobaczona, pieszczona, kochana, regularnie odzywiana (przytylismy i uroslismy) a pelna miska to dla niej jakby wyscig z czasem, ze stoperem w reku zajmuje jej 10sek zjedzenie pelnej miski karmy, nie gryzie wogole i niczego, po prostu polyka, nawet jesli jest to np obgotowana wolowa chrzastka dlugosci 10-15cm albo chocby patyk dentystyczny, ktory nie ma zastosowania chyba zadnego skoro jest polkniety w calosci. Dostaje 3 posilki dziennie, rano i wieczorem puszki lub gotowane miesko z ryzem i warzywami, pomiedzy sucha karma, bardzo czesto je na tyle szybko, zachlannie i lapczywie ze zaczyna sie dlawic, ma odruch wymiotny albo co najgorsze wymiotuje. Ja rozumiem ze sa to jakies pozostalosci z poprzedniego zycia ale martwia mnie klopoty ktore moga z tego wyniknac, ze sie zadlawi juz na amen, nabawi jakis chorob, chocby przelyku. Jak z tym walczyc?
Pozdrawiam
Lia
ObrazekObrazek
Lianis
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 30
Dołączył(a): 15 cze 2009, o 08:25
Imię psa: Roxy
Rasa psa: Doberman Mieszaniec

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez ValdeQ 5 sie 2009, o 08:51

Zbyt łapczywe jedzenie może być przyczyną problemów zdrowotnych, może nawet doprowadzić do skrętu żołądka.

Domyślam się, że w przeszłości ona miała liczną konkurencję do miski i niedobór pożywienia. Musiała zjadać prędko, bo inaczej jedzenie znikało. Do końca tych odruchów nie wyeliminujesz, niektóre psy będą jadły szybciej, inne wolniej. Powinna mieć przy jedzeniu jak najwięcej spokoju. Nawet obecność człowieka w pobliżu może traktować jako konkurencję. Z czasem się nauczy, że nikt jej pożywienia nie odbiera.

Jeszcze taki mało elegancki pomysł: może masz jakieś witaminy czy inny preparat, który jest bardzo zdrowy, ale jej nie smakuje? Najlepiej taki w proszku, sypany łyżkami. To łyżkę tego do miski :twisted:
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez Atena 6 sie 2009, o 07:43

miałam podobny problem z Rozi, jak do mnie trafiła, to była wygłodzona i rzucała się na żarcie jak szalona, wciągając je dosłownie w kilka sekund. Dodatkowo, każde zwierzę, które znalazło się w pobliżu jej miski było atakowane. Było to w moim przypadku dość niebezpieczne, bo Tośka ma świętą cierpliwość, ale do czasu, no i w końcu spuściła młodej manto. Od tej pory Rozi jadała w osobnym pomieszczeniu. Stopniowo zaczęła jeść coraz wolniej (choć i tak w chwili obecnej zje 3 razy szybciej niż Atena, która dostaje mniejsze porcje). Dodatkowo teraz suki mają miski jedna przy drugiej i nie ma już awantur :)

Babci pies z kolei (też znajda), początkowo po jedzeniu szedł zwymiotować i zakopać. Jak mu się udało wyprosić, żeby babcia z nim wyszła, to zrobił to na dworze, a jak nie dało się, to znalazł sobie jakieś miejsce w domu :?

Spróbujcie albo jak napisał ValdeQ, zostawiać ją samą na czas jedzenia, albo, karmcie ją z ręki, wtedy kontrolujecie czas jedzenia i ilość połkniętej porcji.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez bjossa 6 sie 2009, o 20:48

jesli faktycznie suka je tak szybko ze sie dławi, ksztusi i wymiotuje to możesz spróbować różnych metod. Na sam poczatek dawaj jej małe porcje, często ale mało. Im mniejsza porcja tym mniej jest połknięte za jednym zamachem. Inną możliwoscią jest pooprostu karmienie 'ręczne'. Brutus jak dawno dawno temu musiał dostawać wstrętny lek który musiał byc wymieszany z pokarmem ( to było wtedy jak Brutus postanowił zjesc jednym gryzem pół kosci ktora później mu stanęła w jelitach i trzebabyło to czyms przepchać) i nie chciał jesc to miał anwet swój widelec i był karmiony :) wiadomo ze jak pańcia karmi to lepiej smakuje ;)
Zwycięzca nigdy się nie poddaje, poddający się nigdy nie zwycięża.
Obrazek
Avatar użytkownika
bjossa
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 2019
Dołączył(a): 15 cze 2007, o 22:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez zeberka161 13 sie 2009, o 11:57

sprobujcie karmic ja z reki niedosc ze ppies bedzie ci bardziej ufal to moze nauczy sie jesc spokojnie :)
moj tayson tez jak byl maly sie zucal na jedzenie ale teraz potrafi zjesc troszke i reszte porcji zostawic ale tak lapczywie jadl ok pol roku :)
wiec nic odrazu nie da sie zrobic.
Obrazek
Avatar użytkownika
zeberka161
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1082
Dołączył(a): 7 sie 2008, o 16:16
Lokalizacja: Rybnik
Imię psa: Dzina, Caren, Tayson [*]
Rasa psa: Mieszaniec, Cocker Spaniel, Mieszaniec [*]

Re: jedz szybciej bo miska ucieknie

Postprzez animal:**love 13 paź 2009, o 14:36

ja mam 2 miesieszczzna beagielke i tez dlaniej jedzenie to wyscigi
animal:**love
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21 wrz 2009, o 18:27
Imię psa: Scooby, Layla
Rasa psa: Kundelek, Beagle


Powrót do Wychowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości

paw prints