Czy dobrze wychowuje szczeniaki

Problemy wychowawcze i jak sobie z nimi radzić, szczenię w domu...

Moderator: Moderatorzy

Czy dobrze wychowuje szczeniaki

Postprzez borntorunes 11 cze 2010, o 20:25

Witam!


Tydzień temu kupiłem dwa szczeniaki rottweilery (wtedy 8 tygodniowe)(zostały nazwane Wooki i Vader (wcześniej u hodowcy nie mały imion)) - wybrałem tą rasę ponieważ mają to być psy obronne (ochrona domu) i ponieważ miałem już styczność z rottweilerami (w czasie mojego dzieciństwa zawsze w domu był rottweiler i nigdy nie było problemu, bardzo cicha i posłuszna rasa).

Mam świadomość że zaczyna się okres u tych zwierząt podczas którego muszą poznać hierarchie i nauczyć się pewnych komend i tu zaczynają się moje pytania, ponieważ bardzo nie chce zawalić tego okresu by później nie mieć problemów z niewychowanym psem.

Jeden z tych psiaków (Wookie) jest raczej spokojny i nie ma z nim większych problemów - niestety jeszcze nie przybiega na zawołanie (no właśnie - czy dać mu jeszcze czas na spokojne wąchanie terenu itd czy uczyć już posłuszeństwa), za to drugi - Vader - jest raczej agresywny, np. w przypadku gdy zaczeły jeść w swoich miskach - Wookiego bez problemu dało się pogłaskać, natomiast Vader odrazu zaczął warczeć i szczekać.
Inna sytuacja - gdy musiałem zabrać Vadera na ręce (swoją drogą jak trzymać psa np. w przypadku przenoszenia do kojca by nie uszkodzić mu niczego, czy można złapać rękoma tuż za przednimi łapami i objąć, czy za kark jak matka, czy obydwiema rękami na całym ciele czy jak?) zaczął wierzgać, wyrywać się, warczeć i co najważniejsze gryźć (ma ostre zęby, czego doświadczył mój kciuk).

Jako karę w przypadku zachowań agresywnych, ładuje go do kojca, mówię "nie wolno" lub "nie rób tak więcej"(przeczytałem w książce) i odwracam się z założonymi rękoma (cały czas psiak mnie widzi) i ignoruje go, aż zacznie piszczeć(wtedy jeszcze chwilę czekam i wyciągam go do dalszej zabawy), czy mogę/powinienem tak robić? Czy stosować inne metody?
Swoją drogą, obydwa psiaki coraz częściej się gryzą (jest to poważna walka, nie typowe zabawy) co robić w takich przypadkach (muszę dodać że Vader wydaje się być dominującym psem z tych dwóch(mimo że Wookie jest większy i bardziej puszysty ;) )?


Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie odpowiedź.
borntorunes
 

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Czy dobrze wychowuje szczeniaki

Postprzez Psychomona 12 cze 2010, o 09:52

Mamy tu kogos kto ma tez dwa pieski tej ladnej rasy,wiec pewnie niedlugo odpisze :)

Ja sie nie wypowiadam,bo z tak duzych ras mialam tylko dobermana i owczarka niemieckiego,ale kazdy z osobna (nie oboje razem) i nie mialam z nimi zadnych problemow,zycze powodzenia i wytrwalosci w wychowywaniu pieskow :D
Obrazek
Nasza Kochana suczka Mia
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Psychomona
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 121
Dołączył(a): 23 maja 2010, o 18:42
Imię psa: Mia
Rasa psa: Malteser/Shih-tzu mix :)

Re: Czy dobrze wychowuje szczeniaki

Postprzez Asmax 13 cze 2010, o 16:10

Jeśli jako kare zamykasz go do kojca, zachowania agresywne mogą się nasilać. Kojec/Klatka jest azylem dla psa, gdzie nie można go ukarać, ani na niego krzyczeć. Kiedy pies znajduje się w kojcu powinien być dla Ciebie "niewidzialny". Dzięki temu azylowi, pies wie, że ma w domu miejsce w którym może czuć się bezpiecznie i nic mu nie zagraża.

Psa najlepiej podnosić chwytając jedną ręką z przodu pod klatkę a drugą pod brzuch. Mój bardzo nie lubi podnoszenia "jak dziecko" czyli pod przednie łapki :P Pewnie kiedyś musiałem go źle podnieść, zabolało i utkwiło bestii w pamięci ;).

Przychodzenie na zawołanie jest najważniejszą rzeczą, jaką trzeba psa nauczyć i musi być egzekwowane bezwzględnie, a naukę trzeba zaczynać od samego początku.
Kamil
Avatar użytkownika
Asmax
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 358
Dołączył(a): 17 lip 2007, o 18:22
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Jocker SWNŻ
Rasa psa: Staffordshire Bull Terrier

Re: Czy dobrze wychowuje szczeniaki

Postprzez ValdeQ 17 cze 2010, o 22:07

Rottki bardzo lubią wszelkiego rodzaju szkolenia, są pojętne, a wyuczone odruchy są powtarzalne i trwałe. Kiedy osiągną odpowiedni wiek powinieneś zapisać się z nimi na szkolenie.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów


Powrót do Wychowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 30 gości

paw prints