Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Problemy wychowawcze i jak sobie z nimi radzić, szczenię w domu...

Moderator: Moderatorzy

Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez spider89 24 lut 2012, o 12:31

Witam.Mam owczarka niemieckiego :twisted: , który ma około 4 lat. Gdy jest w ogrodzie jak idzie jakiś przechodzień lub pies to przeskakuje siatkę, która oddziela płot od ulicy i następuje bieganie i szczekanie na niego.Gdy jestem razem z nim to zachowuje się normalnie(nie szczeka na nikogo) gdy jest sam to "szaleje". Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ? Proszę o pomoc.
spider89
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 lis 2011, o 11:01
Imię psa: mila
Rasa psa: owczarek niemiecki

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez Leszek44 24 kwi 2012, o 00:25

Oduczenie psa przeskakiwania przez płot jest dosyć kłopotliwe. Z reguły nie pomaga podwyższenie płotu. Jeśli pies raz uwierzył w to, że jest w stanie sforsować ogrodzenie, przy wyższym tak samo będzie próbował. Z tego, co wyczytałem, pies robi to, kiedy czuje się poza kontrolą. Można by więc wykorzystać to i przekonać go, że jest zawsze pod naszą kontrolą. Żeby tego dokonać, trzeba tworzyć jedną z trzech sytuacji:
1. Nie wolno skakać przez ogrodzenie, bo jestem w ogrodzie i ci na to nie pozwolę.
2. Nie wolno skakać przez ogrodzenie nawet gdy mnie niema, bo jak będziesz chciał skoczyć, to ja ciebie stamtąd wygonię. Jest to więc zasadzka na psa, który chce przeskoczyć.
3. Psa nie ma w ogrodzie. Musi więc być zamknięty w domu lub w kojcu.
Jeśli konsekwentnie będziemy dopuszczali do jednej z tych trzech sytuacji i nie pozwalali na to, by pies biegał po posesji poza naszą kontrolą, to w końcu uwierzy on w to, że zawsze go pilnujemy - niezależnie od tego, czy nas widzi, czy nie. Nie będzie więc przeskakiwał płotu.
Jest to metoda, w której bez drastycznych środków można uczyć zwierzę posłuszeństwa, jednak wymaga ona dużo pracy i konsekwencji w działaniu.

----------------------------------------
Hotel dla zwierząt Wrocław
to taki hotel, do którego zwierzęta lubią wracać
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez pietruszka 25 kwi 2012, o 16:09

a możesz leszku sprecyzować jeśniej te punkty?
Pies - cztery łapy i ogon - szczęście w domu :)
sześćsetjeden.cztery.cztery.trzy.dziewięć.cztery.dwa :)
Avatar użytkownika
pietruszka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 270
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 20:51

oduczanie psa przeskakiwania siatki

Postprzez Leszek44 30 kwi 2012, o 18:47

Spróbuję sprecyzować punkty z poprzedniego postu.
Otóż chodzi o to, by przekonać psa o tym, że zawsze, kiedy jest na ogrodzie jest pod naszą kontrolą. Jeśli będziemy w tym konsekwentni, to pies uwierzy w to, że zawsze jesteśmy gdzieś w pobliżu i odgonimy go od płotu nawet wtedy, gdy wcześniej nas nie widział. Stąd wymienione przeze mnie trzy sytuacje. Pierwsza z nich jest oczywista. Nie wolno przeskakiwać płotu, bo jestem również w ogrodzie i nie pozwolę ci na forsowanie płotu. Do spełnienia tego warunku są potrzebne podstawowe umiejętności z zakresu szkolenia psów, a dokładniej umiejętność przywoływania psa oraz przerywania mu niepożądanych zachowań.
Druga sytuacja jest już mniej oczywista. Nie wolno forsować ogrodzenia nawet wtedy, gdy mnie nie ma, bo i tak cię odgonię od płotu. Jest to oczywiście zasadzka, czyli stworzenie takiej sytuacji, w której pies jest przekonany, że nas nie ma lub jest poza naszą kontrolą, a de facto jesteśmy w stanie przerwać mu przeskakiwanie ogrodzenia. Trudno mi jest opisywać zasadzki, gdyż są one zależne od istniejącej sytuacji, topografii terenu, a poza tym muszą być różnorodne, gdyż łatwo jest je spalić. Przykładową zasadzkę można zrobić w następujący sposób. Jedna osoba z rodziny zaczaja się w miejscu, z którego będzie miała możliwość skutecznego oddziałania na psa, a po jakimś czasie reszta osób odjeżdża samochodem. Jest bardzo duża szansa na to, że pies widząc odjeżdżający samochód z rodziną nie zauważy braku jednej osoby. Przy próbie sforsowania ogrodzenia pies będzie bardzo zaskoczony tym, że jednak ktoś był mu w stanie przerwać tą czynność. Oczywiście to jest tylko przykład.
Trzecia sytuacja - psa nie ma w ogrodzie, gdyż jest zamknięty w kojcu lub w domu, jest potrzebna tylko po to, by psu nie udawało się pokonać ogrodzenia wtedy, kiedy rzeczywiście nas nie ma.
Jeśli przez dłuższy czas psu nie uda się wydostać na zewnątrz, po jakimś czasie zaprzestanie swoich praktyk. Nie wiadomo jednak, jak długi to musi być czas. Zależy to od kilku czynników. Na pewno od stopnia w jakim pies ma utrwalony nawyk włóczęgostwa oraz od wrażenia, jakie będą robić na psie nasze reakcje. Być może byłby to miesiąc, a może pół roku. Jeśli jednak psu uda się sforsować ogrodzenie, ta cała nauka idzie w las i trzeba zaczynać od początku.

_______________________________
Tresura psów Wrocław. Tu zrozumiesz zachowanie swojego psa
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez pietruszka 30 kwi 2012, o 23:49

strasznie to skomplikowane. Ja mam prostszą "metodę" - mianowicie poświęcić psu czas. Zapewne wiesz jako trener i osoba mająca psa/psy że on-ki to psy pracujące i lubiące (zresztą jak każdy pies) kontakt z człowiekiem. To co proponujesz to likwidacja skutku, a nie przyczyny. Zresztą nawet spider niejako udzielił odpowiedzi sam sobie (Gdy jestem razem z nim to zachowuje się normalnie(nie szczeka na nikogo) gdy jest sam to "szaleje".). Pies nie przeskakuje ogrodzenia dla "przyjemności przeskakiwania" tylko dlatego że się nudzi i szuka sobie "zajęcia". Przeskakiwanie siatki i późniejsze "akcje" to po prostu "rozrywka" jaką pies odkrył i stosuje dlatego że wówczas otrzymuje zainteresowanie ze strony własciciela - ja przeskakuję siatkę, szczekam na kogoś - mój pan wychodzi do mnie/po mnie i mnie woła. Więc ten problem nie jest aż tak straszny, czy trudny do rozwiązania. Duży ogród, czy duża posesja to nie jest rozwiązanie (choć ludzie tak myślą. Wydaje się im że jak pies ma/będzie miał sporo miejsca do biegania to już będzie cały "hepi". Nie, dla psa szczególnie takiego jak on-ek (pracującego) to mało). Wystarczy poświęcić psu czas, chodzić z nim na spacery. Dać psu możliwośc swobodnego pobiegania, uczyć go szukania przedmiotów, tropienia, porzucać mu piłkę czy chociaż ćwiczyć z nim naukę komend (choćby siadania, zostawania w miejscu, warowania). Zmęczyć go fizycznie i psychicznie (pies myśli co ma/może zrobić). Możliwości jest bardzo dużo i są nieograniczone. Wystarczą tylko dobre chęci ze strony własciciela, a pies na pewno po takich dawkach ruchu, zajęć jak bedzie zmęczony i będzie wiedział że "jutro, pojutrze i zawsze" właściciel z nim pójdzie na spacer że razem spędzą czas na zbawie czy jakichś "zajęciach" nie będzie myślał o tym żeby sobie samemu "coś zorganizować" bo z właścicielem jest o wiele fajniej i ciekawiej. Tylko właścicielowi też powinno się chcieć poświęcić psu czas, i chcieć chodzić na spacery z psem. Proste prawda?
Pies - cztery łapy i ogon - szczęście w domu :)
sześćsetjeden.cztery.cztery.trzy.dziewięć.cztery.dwa :)
Avatar użytkownika
pietruszka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 270
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 20:51

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez Leszek44 1 maja 2012, o 16:26

Masz rację. Jeśli poświęci się psu dużo pracy i pies znajdzie przyjemność pracy z człowiekiem, który poświęci psu masę czasu, to nie będzie problemu. Rzeczywiście oprócz tego, co napisałem, powinno się to zrobić. Jednak jeśli pies posmakował przyjemności wyskakiwania za płot oszczekiwania przechodzących ludzi, to dalej to co opisujesz będzie działało tylko wtedy, gdy właściciel jest w domu.
Agresja do ludzi nie jest czynnością, która zaniknie, jeśli przed wyjściem z domu wymęczymy psa aportowaniem lub spacerem. Pies traktuje to, jako swój obowiązek służący obronie terytorium. Tak więc oprócz zaproponowania mu zabaw trzeba w jakiś sposób przekonać go o tym, że nie życzymy sobie takich zachowań. Również wtedy, gdy nie ma nas w domu.
________________________________
Przedszkole dla psów Wrocław
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez pietruszka 1 maja 2012, o 18:15

a czemu uważasz że on jest agresywny, czy dlatego że obszczekuje idących/przechodzących ludzi? Ja uważm że jest to chęć zwrócenia na siebie uwagi (szczekam - człowiek się na mnie patrzy (warunkowanie klasyczne)). Brak reakcji ze strony przechodzącego człowieka spowodowałby zanik szczekania, ale niestety ludzie nie potrafią zignorować szczekającego psa z góry przewidując że zaatakuje. A jeśli pies mimo wszystko przeskakjue ogrodzenie to trzeba je podwyższyć i dodatkowo zamontować - nie wiem jak się to nazywa - takie zabezpieczenia "załamania"skierowane do wewnątrz posesji. Inne rozwiązanie - zbudować kojec, obsadzić go od strony ulicy krzakami które bedą zasłaniały przechodniów (pies nie widzac przechodzących ludzi nie bedzie się nakręcał). Albo postawić w takim miejscu, w takiej odległości od ulicy że przechodzący ludzie nie będą dla psa widoczni.
Pies - cztery łapy i ogon - szczęście w domu :)
sześćsetjeden.cztery.cztery.trzy.dziewięć.cztery.dwa :)
Avatar użytkownika
pietruszka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 270
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 20:51

Nauka psa nieprzeskakiwania ogrodzenia

Postprzez Leszek44 1 maja 2012, o 21:19

Szczerze mówiąc nie spotkałem owczarka niemieckiego, który by zaczepiał ludzi na ulicy do zabawy. Jak już one szczekają, a zwłaszcza jeśli to jest przy posesji, to raczej jest to agresja. Zaczepiania przy pomocy szczekania spodziewałbym się prędzej w innej rasie psów, na przykład u goldenów, aczkolwiek psy zdecydowanie częściej zaczepiają do zabawy inne psy, niż ludzi.
Nawet gdyby było to zaczepianie ludzi do zabawy, to nauka psa musiałaby wyglądać tak samo. Nie wyobrażam sobie namawiania przechodniów do tego, by ignorowali psa i tłumaczenia im, że on tylko szczeka dla zabawy.
Jako jedno z rozwiązań sytuacji podałem umieszczenie psa w kojcu i oczywiście, tak jak napisałaś, powinien on być oddalony od ogrodzenia, by pies nie nakręcał się na ludzi. Tak samo w przypadku agresji, jak i w przypadku zaczepiania ludzi do zabawy.
Podwyższenie płotu musiałoby być znaczne. Spotykam się ze skargami właścicieli psów, którzy podwyższali swoje płoty i pies też nauczył się je pokonywać. Tak więc dopiero wtedy, gdy płot będzie dużo wyższy od poprzedniego i będą ukośne zabezpieczenia, można mieć nadzieję, że pies tego płotu nie pokona. Jednak dalej będzie się wydzierał na ludzi przez płot i utwierdzał się w swoim zachowaniu. Zatem jest to wyłącznie leczenie objawowe. Poza tym koszt wymiany ogrodzenia może być znacznie większy od wartości kojca lub ceny szkolenia psa.
Zamknięcie psa w kojcu również jest działaniem objawowym. Jednak ma tą zaletę, że pies nie mający kontaktu z bodźcem, jakim są dla niego przechodzący ludzie, nie nakręca się na nich jeszcze bardziej. Nie następuje więc pogorszenie sytuacji.
Kojec musi być zadaszony nie tylko po to, by dawał ochronę przed deszczem, ale przede wszystkim po to, by pies nie wyszedł górą. Podłoga powinna być z desek, by pies się nie podkopał.
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Postprzez Leszek44 1 maja 2012, o 21:22

Omyłkowo mi się drugi raz pojawił post.
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez pietruszka 1 maja 2012, o 22:28

nie, to nie jest - jak piszesz - zaczepianie do zabawy. To jest chęć zwrócenia na siebie uwagi (popatrz tu jestem), pies szczeka człowiek idąc popatrzy na szczekającego psa więc pies otrzymuje to co chce/chciał osiągnąć - spojrzenie (nawet przelotne) - a tym samym zainteresowanie człowieka. Poskutkowało, więc dlaczego nie "zrobić powtórki". Problem jest taki ze ludzie nie potrafią odczytać sygnałów jakie pies wysyła. Podobnie jest ze szczekaniem, szczekanie szczekaniu nie jest równe. I tu jest problem, ludzie od razu wyobrażają sobie że pies jak szczeka to znaczy że od razu rzuci się, ugryzie i ...... nie wiadomo co jeszcze zrobi. A poza tym trudno tez mówić że pies jest agresywny lub nie jeśli nie wiadomo "jakie jest to szczekanie" jaką pies ma postawę.
Pies - cztery łapy i ogon - szczęście w domu :)
sześćsetjeden.cztery.cztery.trzy.dziewięć.cztery.dwa :)
Avatar użytkownika
pietruszka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 270
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 20:51

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez zmijka37 15 cze 2012, o 06:13

Ja kupilam mojemu nowemu towarzyszowi dlugi sznurek 20 m i gdy jest na terenie naszego domu zapinam go.Gdy tylko podleci do plotu ciagne za line i go wolam.Jak niezaraaguje to ciagne mocno za sznurek i wraca do mnie po kolejnym zawolaniu jego imienia ... jak narazie daje to efekty, ale jest jeszcze za wczesnie stwierdzic czy to dobra metoda, bo ja mam go od paru tygodni, lecz poswiecam mu duzo uwagi.. to tez wazne...pies musi wiedziec, ze to on ma sie sluchac i reagowac na komendy...
Avatar użytkownika
zmijka37
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 7 cze 2012, o 13:28
Imię psa: Rex
Rasa psa: Boxer

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez Leszek44 15 cze 2012, o 12:20

Przy pomocy sznurka można skutecznie oddziaływać na psa, dzięki czemu będzie czuł się on pod kontrolą. Warto by było jeszcze po każdym przyjściu proponować mu zabawy, by dawać mu inną propozycję zachowania się. Byłoby to przy okazji spożytkowanie jego energii, dzięki czemu chęci ucieczki mogą być mniejsze. Najfajniejszą rozrywką byłoby tutaj aportowanie, dlatego warto tego psa nauczyć, jeśli jeszcze tego nie umie.
Wadą pracy ze sznurkiem jest to, że pies może sobie doskonale zdawać sprawę, jakiej długości jest sznurek, i słuchać się wyłącznie na odległość nie większą, niż jego długość. Jeśli jednak za każdym razem uda się złapać sznurek i nigdy nie będzie sytuacji, że pies będzie niegrzeczny poza naszym zasięgiem, jest szansa na to, że z czasem będzie to działać bez niego.
Ponieważ długi sznurek jest odczuwalny dla psa, gdyż stawia opór ciągnąc się po ziemi, powinien on być lekki, by po jego odpięciu różnica dla psa była możliwie jak najmniejsza.

-------------------------------------------------------
Stacjonarne szkolenia psów
Leszek44
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 12:25
Imię psa: Breska
Rasa psa: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez monikabert90 3 maja 2017, o 07:17

A może pomocna by była zmiana ogrodzenia, na przykład na ogrodzenia z kamienia? Pies widząc taką przeszkodę może czuł by większy opór przed skokiem. Poza tym w przypadku siatki psiak widzi, co jest po drugiej stronie, natomiast w przypadku ogrodzeń kamiennych lub betonowych już nie. To również może go hamować przed skokiem ;)
monikabert90
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 545
Dołączył(a): 31 gru 2016, o 10:19

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez szczupak 5 wrz 2017, o 18:24

Dokładnie trzeba od razu psa oduczyć przeskakiwania przez ogrodzenie bo później może być to kłopotliwe.
szczupak
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 11 mar 2014, o 11:06
Imię psa: Janusz
Rasa psa: Psiak

Re: Jak mam go oduczyć przeskakiwania siatki ?

Postprzez Rokko 23 lis 2018, o 08:39

A może Twój pies cierpi na lęk separacyjny, który objawia się właśnie taką agresją? Skoro problemu nie ma, kiedy jesteście w domu, to może właśnie tutaj tkwi problem. Poczytaj trochę o lęku separacyjnym https://www.optymalnystart.pl/article/l ... nim-radzic może jakieś rozwiązanie przyjdzie do głowy.
Avatar użytkownika
Rokko
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 4
Dołączył(a): 25 paź 2018, o 13:28

Następna strona

Powrót do Wychowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

paw prints