Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Problemy wychowawcze i jak sobie z nimi radzić, szczenię w domu...

Moderator: Moderatorzy

Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez Lukrecja 5 mar 2013, o 18:07

Witam.
Kiedy miałam 9 lat zapisałam się na kółko w szkole, które miało na celu pomóc zwierzętom (oczywiście w małym stopniu). Pewnego dnia wybraliśmy się grupą do schroniska, ponieważ robiliśmy zbiórkę karmy. Dużo psów, od tych najmniejszych do dużych...zakochałam się w nich! Właśnie w 2008r udało mi się doprosić mamę o zwierzę! Jednak co się okazało- byłam przykładem dziewczynki, która chciała mieć "słodkiego, malutkiego pieseczka"- zaniedbałam ją.
Suzi przy mnie jest zwariowana i szalona,tylko czasami kiedy chcę ją pogłaskać, kładzie się i tak jakby "skula", jakby się bała. Przy moich koleżankach jest całkiem inna... chorobliwie się boi, nie wie co robić, na spacerze chodzi totalnie skulona. Kiedy wolę iść przez ulicę na spacer, po prostu stoi w miejscu- kiedy idziemy przez las idzie normalnie.
Tak- mogę się do tego szczerze przyznać, popełniłam wielki błąd zaniedbując psa, teraz o to mam tego skutki. Suka boi się wszystkiego i wszystkich... nie wychodzi poza swoje terytorium, ponieważ się boi...
Teraz jestem wolontariuszką w Żarskim schronisku i pomagam innym zwierzętom.Ale nasuwa mi się pytanie- jak mogę pomóc mojemu?
Bardzo proszę o rady,wiem,że zrobiłam źle.

Oto moja Suzi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Lukrecja
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 21:58
Imię psa: Suzi
Rasa psa: mieszaniec Charta

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez ailata 29 gru 2013, o 21:20

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie widziało się psa.
Na początek zachęcam do przeczytania książki Turid Rugaas "Sygnały uspokajające, czyli jak psy unikają konfliktów". Po lekturze będziesz widziała pierwsze oznaki niepokoju psa, więc będziesz wiedziała kiedy się wycofać.
Jeżeli dobrze rozumiem, psiak boi się Ciebie? Jeżeli tak, to staraj się zachowywać jak najłagodniej, karm ją z ręki, wprowadź szkolenie metodami pozytywnymi (uważaj żeby nie nachylać się nad psem - dla wielu jest to dość przerażające). Obserwuj psa - "powie Ci" kiedy i czego się boi.
Może warto też poszukać behawiorysty lub zoopsychologa, który po wizycie będzie umiał powiedzieć znacznie więcej niż ktoś "na odległość".
Avatar użytkownika
ailata
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 45
Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 18:48
Lokalizacja: Łódź

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez renatka35 17 maja 2014, o 23:41

A przypadkiem pies nie miał przykrych doświadczeń na ulicy? Często bywa, że to właśnie jest przyczyną tego typu zachowań. Musisz mimo wszystko chodzić na spacery ze swoim pupilem (w różne miejsca) i okazywać mu wiele cierpliwości i zrozumienia. Z czasem piesek przy Tobie poczuje się bezpiecznie i być może zapomnie o przykrych (tak się domyślam) doświadczeniach.



____________________________________________________
Noclegi w Sielpi http://www.edytak.ulotka.org/sielpia.html
renatka35
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 33
Dołączył(a): 1 lis 2013, o 10:31
Lokalizacja: Kielce
Imię psa: Dino
Rasa psa: Owczarek

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez michal-doberman 12 lip 2014, o 11:01

Szkoda, że autorka wpisu nic już więcej nie napisała. Lękliwość pojawia się u wielu psów, to popularny problem.
michal-doberman
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 15
Dołączył(a): 12 lip 2014, o 07:47
Lokalizacja: Bełchatów / Łódź
Imię psa: Czaki
Rasa psa: Jamnik

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez kiri 6 mar 2016, o 15:29

Piesek ewidentnie potrzebowałby fachowej pomocy. Każdy problem lękowy wymaga takiej pomocy i tak jak ludzie ze swoimi problemami udają się do psychologa, to podobnie jest z psami. Dobry psi psycholog sprawi, że zalękniony pies będzie w stanie normalnie funkcjonować. W Warszawie i okolicach można się umówić z panią Magdą http://psipsycholog.com.pl/oferta/ która jest doświadczoną psią psycholożką i wielu psom już pomogła. W przypadku mniej skomplikowanych kłopotów można też skorzystać z jej gotowych programów terapii. Wszelkie szczegóły dostępne na stronie internetowej.
kiri
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 20 sty 2016, o 16:16

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez michal-doberman 9 mar 2016, o 19:05

tutaj zobacz jak w 2tygodnie zmieniła się strachliwa suczka: https://www.youtube.com/watch?v=_ulKQVQNHKg - szkoleniowiec ją szkolił ten: http://www.szkola-doberman.pl/
michal-doberman
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 15
Dołączył(a): 12 lip 2014, o 07:47
Lokalizacja: Bełchatów / Łódź
Imię psa: Czaki
Rasa psa: Jamnik

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez maki12 10 sie 2016, o 16:43

Od siebie powiem, że piesek z takimi problemami jest naprawdę wymagający na co dzień. Wiem o czym mówię, gdy mój kundelek dokładnie tak się zachowuje. Minęło już kilka lat odkąd wzięłam go ze schroniska i jest dużo lepiej, jednak pewne zachowania, leki, strachy nadal się utrzymują. Czasem rzeczywiście bywa to "męczące" gdy po kilku metrach na spacerze chce wracać do domu bo czegoś bardzo się przestraszył.
Czy wiecie kto wynalazł rentgen cyfrowy?
maki12
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 4 sie 2016, o 13:49
Imię psa: uszka
Rasa psa: kundel

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez Ania22 2 gru 2016, o 10:59

maki12 napisał(a):Od siebie powiem, że piesek z takimi problemami jest naprawdę wymagający na co dzień. Wiem o czym mówię, gdy mój kundelek dokładnie tak się zachowuje. Minęło już kilka lat odkąd wzięłam go ze schroniska i jest dużo lepiej, jednak pewne zachowania, leki, strachy nadal się utrzymują. Czasem rzeczywiście bywa to "męczące" gdy po kilku metrach na spacerze chce wracać do domu bo czegoś bardzo się przestraszył.


Psy są niestety bardzo pamiętliwe. Chyba stąd wynika większość tego typu problemów.
Ania22
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 213
Dołączył(a): 4 paź 2016, o 10:50
Imię psa: Pimpuś
Rasa psa: maltańczyk

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez muszka 19 kwi 2021, o 10:12

A może to dobry czas na to, aby wybrać się do dobrego psychologa? Jakby co znalazłam poradnię https://poradnia-harmonia.pl/psychotera ... -warszawa/ , która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. U nich możliwa jest psychoterapia psychodynamiczna warszawa, która polega nie tylko na znalezieniu fachowego wsparcia, ale teraz budowaniu przyjemnej relacji.
muszka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 276
Dołączył(a): 29 lip 2019, o 08:57
Imię psa: Doris
Rasa psa: Berneński

Re: Lęk przed ludźmi, spacerami etc.

Postprzez Wojciech_Pe 15 cze 2021, o 13:35

Moja znajoma miała psiaka, który bał się takich ręczników papierowych w rolce. Nie wyleczyli go z tego, po prostu zamykali łazienkę i nie kładli papieru w inne miejsce. Co ciekawe, chusteczki dobrze tolerował.
Wojciech_Pe
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 181
Dołączył(a): 28 lis 2019, o 08:03
Imię psa: Zorro
Rasa psa: Husky


Powrót do Wychowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

paw prints