Nauka aportowania

Metody i tendencje szkoleniowe, kliker, ośrodki szkoleniowe...

Moderator: Moderatorzy

Nauka aportowania

Postprzez star1705 2 mar 2009, o 14:37

Hey, mam psa rasy cocker spaniel angielski. Właśnie dzisiaj kończy roczek:))
Z wracaniem do mnie na spacerach jest tak sobie ale idzie nam coraz lepiej...tylko chciałabym nauczyć go aportować i nie wiem jak to zrobić....pomożecie mi?? Bardzo mi zależy
z góry dziex
"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy"

"Za pieniądze możesz kupić psa, ale nie machanie jego ogona"
Avatar użytkownika
star1705
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 29 gru 2008, o 14:00
Lokalizacja: Poznań

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez Chita 2 mar 2009, o 18:11

czy jesli cos rzucasz(patyk,zabawka) to piesek zwraca na to uwage?
Avatar użytkownika
Chita
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 748
Dołączył(a): 24 lis 2008, o 19:29

Postprzez star1705 3 mar 2009, o 15:56

tak biegnie za np. kijem ale już go nie przyniesie tylko się z nim kładzie i go gryzie...a jeśli podejdę żeby mu zabrac to ucieka:/
"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy"

"Za pieniądze możesz kupić psa, ale nie machanie jego ogona"
Avatar użytkownika
star1705
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 29 gru 2008, o 14:00
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Noriko 3 mar 2009, o 16:38

star1705 napisał(a):tak biegnie za np. kijem ale już go nie przyniesie tylko się z nim kładzie i go gryzie...a jeśli podejdę żeby mu zabrac to ucieka:/


Hehe takisam mam problem z moim Maksiem. Może spróbuj zachęcić psaika smakołykiem, jak odda kij to wtedy mu daj, a ja nie odda to probuj dalej
Avatar użytkownika
Noriko
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 599
Dołączył(a): 10 sty 2008, o 19:59
Lokalizacja: Żary

Postprzez Chita 3 mar 2009, o 18:35

ten sam problem ma Baster. Jak się położy to w ciagu sekundy(metafora!) zniszczy kazda zabawke wiec zachecenie smakolykiem nie skutkuje bo pies niszczy dokumentnie patyk a potem przychodzi po smaczek. tak ma Baster. probowalam wszystkiego :cry:
Avatar użytkownika
Chita
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 748
Dołączył(a): 24 lis 2008, o 19:29

Postprzez Blizniak2 10 mar 2009, o 11:21

Zacznij się bawić w aportowanie z nim w domu. Ja mam slaniela i nauczył sie tego dość szybko.
Blizniak2
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 10
Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:09

Postprzez Chita 11 mar 2009, o 11:23

w domu to mi przyniesie. na dworze nie da rady. pol godziny go moge zachecac a on nie przyjdzie tylko rozszarpie zabawke a potem przychodzi z merdajacym ogonkiem.
Avatar użytkownika
Chita
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 748
Dołączył(a): 24 lis 2008, o 19:29

Postprzez Sissy 11 mar 2009, o 16:19

Naukę aportowania zaczynamy od przedmiotu,który pies chętnie bierze do pyska i nosi ze sobą. Nie powinna być to raczej ulubiona zabawka,z którą szaleje do woli,bowiem wtedy nie pojmie w pełni ,,powagi chwili'' i musielibyśmy niepotrzebnie używać przymusu.
Początkowo ćwiczymy bez prób odwrócenia uwagi. Każmy psu usiąść i przytrzymajmy mu przedmiot przeznaczony do aportowania przed pyskiem. Fantastycznie,jeśli od razu weźmie ją do pyska. Wtedy natychmiast dajemy komendę przynieś i chwalimy zwierzę. Jeśli nie,otwieramy mu łagodnie pysk i wsuwamy zabawkę przy jednoczesnej komendzie przynieś. Teraz jednak następuję kolejna trudność. Pies musi tak długo nosić przedmiot w pysku,jak zechce jego pan. Początkowo zadowalamy się nawet kilkoma sekundami. Na komendę koniec psu wolno oddać nam zabawkę. Wtedy też należy mu się pochwała. Jeśli pies zdecydowanie broni się przed otwarciem pyska na komendę przynieś ,złapmy jedną dłonią od góry za kufę i przyciśnijmy lekko fafle do zębów. Nie jest to wprawdzie dla psa przyjemne,ale właśnie dlatego otworzy pysk. Początkowo możemy pomóc psu trzymać zabawkę,podtrzymując lekko jego brodę. Drugą ręką delikatnie gładzimy mu łepek. W ten sposób wykonaliśmy drugi krok. Ćwiczymy tak długo,aż pies po jednorazowej komendzie będzie brał zabawkę z naszej dłoni;i utrzymywał ją przez przynajmniej 30 sekund.
Teraz chodzi o to,by pies brał zabawę również z ziemi. Aby to osiągnąć,umieśćmy ją na dwóch podpórkach,tak żeby poprzeczna część była łatwo dostępna dla psa. Trzymajmy w garści obrożę psa,w taki sposób,żebyśmy obracając rękę pod obrożą,mogli skłonić psa do otwarcia pyska i wzięcia zabawki. Jeśli ją podniesie,natychmiast przestajemy naciskać na obrożę i chwalimy psa.
Stopniowo zmniejszamy wysokość podpórek,żeby pies w końcu podnosił zabawkę z samej ziemi. Jeśli podczas treningów byliśmy wystarczająco wyrozumiali, najpóźniej teraz pies będzie chętnie chwytał zabawkę,aby zasłużyć sobie na pochwałę i nagrodę.
Dotychczas znajdowaliśmy się bezpośrednio obok psa. Teraz ponownie każmy psu usiąść i połóżmy zabawkę pomiędzy sobą,a zwierzęciem. Na komendę tu przynieś pies powinien szybko podbiec do zabawki i z przyjemnością nam je podać. Zwiększajmy stopniowo odległość pomiędzy psem,zabawką,a sobą,aż w końcu pies będzie aportował z odległości ok.5 m. Ćwiczymy także rzucanie zabawką,podczas gdy pies siedzi obok nas. Jeśli pies radośnie aportuje wszystkie możliwe przedmioty w najróżniejszych sytuacjach,również przy próbach odwrócenia uwagi,zrobiliśmy ogromny krok naprzód.
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Re: Nauka aportowania

Postprzez mirellakopeć 15 lut 2016, o 11:28

Warto, aby dawać psiakom coś w nagrodę, ale też nie można popadać ze skrajności w skrajność, należy zachować umiar. U nas na nagrody kupujemy z natural taste przysmaki z suszonej np. piersi kurczaka albo kaczki.
mirellakopeć
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 15
Dołączył(a): 28 gru 2015, o 11:13
Imię psa: Czaki

Re: Nauka aportowania

Postprzez adik356 28 lut 2016, o 11:45

Jeżeli ktoś z Was ma problem ze swoim psem, może warto zdecydować się na szkolenie? W sumie powinniśmy rozpocząć je już od pierwszego dnia pobytu pupila w domu. Oczywiście nie każdy zwierzak będzie posuszny, dlatego czasami niezbędna jest pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Na terenie Warszawy, Piaseczna i okolicy, działa http://www.russ.pl - oferują szkolenia psów grupowe, jak i indywidualne. Pamiętajmy, że szkolenie psa nie polega na tym, aby definitywnie podporządkował się własnemu właścicielowi.
adik356
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 4
Dołączył(a): 14 cze 2014, o 15:55

Re: Nauka aportowania

Postprzez evra 15 mar 2016, o 08:50

ja nie szkoliłem psów u specjalistów, a jakoś szybko załapały o co chodzi w tym wszystkim, chyba zależy od psa
evra
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 lut 2016, o 19:46


Powrót do Szkolenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości

paw prints