Nowa rasa??

Genetyka, techniki hodowlane, tendencje w hodowli.

Moderator: Moderatorzy

Nowa rasa??

Postprzez dosomething 31 mar 2007, o 08:39

Witam!
Jestem tu nowy :D . Mam takie pytanko czy z kundelka można "wyprowadzić" nową rasę?? Mój pies jest bardzo podobny do szpica wilczego i kiedyś tak nad tym myślałem może by tak "stworzyć" polską rasę?? Pewnie byłoby to pracochłonne ale może by mi się udało? Co wy sądzicie na ten tamet?? Może jeszcze dzisiaj wstawię jego zdjęcie.
dosomething
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 28 mar 2007, o 21:32

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez Milena5_12 31 mar 2007, o 10:36

To nie jest takie proste. Żeby wprowadzić nową rasę to nie jest tak od razu. Nie wystarczy jeden psiak. Mu sisz od krzyżówki ras mieć kilka miotów, bo na początku większość jest podobna do jednego, albo drugiego rodzica. wątpię, żeby się udało. Nawet jeśli już to zajmie to bardoz dużo czasu. I rasę musi uznać związek kynologiczny, a to nie jest takie proste. Jeden pies to za mało, zeby stworzyć własną rasę.
Avatar użytkownika
Milena5_12
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 17 sie 2006, o 13:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowa rasa??

Postprzez Basia_sz 31 mar 2007, o 20:48

dosomething napisał(a): Mój pies jest bardzo podobny do szpica wilczego

A mój pies jest naprawdę podobny do Labradora, ale nie przychodzą mi do głowy różne dziwne pomysły na ten temat :roll:
Nowa rasa, to nie jest takie hop - siup, jak Ci się zdaje :roll:
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez dosomething 3 kwi 2007, o 19:49

Z tego względu że on jest podobny do szpica wilczego to chciałbym go właśnie z nim skrzyżować. Potem krzyżowałbym je z moim psem wsobnie. I kolejka powtarzałaby się tak aż do uzyskania bardzo podobnych osobników do założyciela rodu.
Mój pies=ojciec
Mój pies x suka szpica wilczego
Ojciec x córki
o x wnuczki
wnuki x córki
I tak poprzez selekcję wybrałbym te najbardziej go przypominające i w razie potrzeby przekrzyżował ponownie z samicami szpica(ów). Już gdybym uzyskał dużo tych psów to zacząłbym je krzyżować między sobą przez kilka(naście) lat. Co wy o tym sądzicie??
dosomething
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 28 mar 2007, o 21:32

Postprzez czarny_motyl 3 kwi 2007, o 19:56

z mojej niklej wiedzy biologiczne przeswituje mysl ze nie krzyzuje sie ze soba osobnikow blisko spokretnionych gdyz zwieksza to ryzyko wystapienia chorob dziedzicznych a tu kilka takich krzyzowek jakos mi sie to nie widzi
czarny_motyl
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 662
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 14:02
Lokalizacja: Lublin

Postprzez ValdeQ 3 kwi 2007, o 20:09

A co się stanie z tymi wszystkimi pieskami z kilkunastu lat? Bedziesz miał w domu trzysta piesków?
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez m.m 4 kwi 2007, o 09:19

Piszesz, że Twój pies jest bardzo podobny do szpica wilczego i że chcesz go rozmnażać w taki sposób i tak długo, aż pojawią się osobniki bardzo podobne do "założyciela rodu"- czyli znów podobne do szpica wilczego. Tylko przecież istnieje już taka rasa! I istnieje mnóstwo psów podobnych do niej- kundelków, których jednym z przodków był właśnie pies rasowy.
W związku z tym nie rozumiem po co miałbyś prowadzic takie eksperymenty. Mam wrażenie, że nie przyniosłyby nic dobrego.
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez mysza.aneta 7 maja 2008, o 20:25

czarny_motyl napisał(a):z mojej niklej wiedzy biologiczne przeswituje mysl ze nie krzyzuje sie ze soba osobnikow blisko spokretnionych gdyz zwieksza to ryzyko wystapienia chorob dziedzicznych a tu kilka takich krzyzowek jakos mi sie to nie widzi

Dokladnie zgadzam sie!
Nie mozna krzyzowac psow ze soba spokrewnionych bo do prowadzi do chorob genetycznych i do mutacji gentow a to do znieksztalcenia badz smierci (tak samo jak ludzie bliscy sobie nie moga sie rozmnazac).
mysza.aneta
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 12:58
Lokalizacja: Skała

Postprzez takasobieja 18 maja 2008, o 12:16

Rece opadli, nogi się ugieli.
Spróbój zrobić sobie dziecko z siostrą, następnie z mamą, waszą córką itp :D ciekawe jakie "gremliny powstają" gdy zaczną mutować się geny. Nawet nie wiesz chyba, co chcesz zrobić.
Posiadaczka Goldena Retrievera.
Obrazek
rasowy=rodowodowy
Avatar użytkownika
takasobieja
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 2259
Dołączył(a): 3 lip 2006, o 15:19
Lokalizacja: Tuchola
Imię psa: Shakira
Rasa psa: Golden Retriever - pseudo xD

Postprzez Ewka 18 maja 2008, o 13:10

To tak jak z tym Josephem z Austrii było :D
Pies jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego.
Josh B.


Obrazek
Ewka
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 2726
Dołączył(a): 20 wrz 2007, o 15:23
Lokalizacja: Sprzed monitora

Postprzez cogar 19 maja 2008, o 18:20

A ja myślę, że można, w końcu wilczarze to też na dobrą sprawę odtworzona rasa. Trzeba tylko poświęcić na całe mnóstwo pieniędzy i większość życia. Wtedy będzie szansa, że się uda.
W Twoim przypadku zastanawiam się tylko jaki jest cel. Bo chyba nie stworzenie psa bardzo podobnego do szpica wilczego...
Co do chowu wsobnego to w przypadku niektórych ras był on dosyć często wykorzystywany, niestety jednak intensywność takich praktyk jest odwrotnie proporcjonalna do późniejszej zdrowotności rasy.
Na koniec wkleję krótki cytat znaleziony poprzez googla, może da to Wam mały obraz tego ile taka przyjemność może zająć.




Na fali mody na kulturę i historię prastarego ludu Chodów (Psogłowych)

od początku XX w. podejmowane były w Czechach próby odtworzenia rasy chodskich psów.

Początki były trudne, gdyż brakowało jednoznacznego obrazu czy opisu wyglądu tego psa

na starych rycinach. Brakowało również jednakowych przedstawicieli tej rasy.

Ostatecznie w końcu XX w. czescy hodowcy uznali, że udało im się odtworzyć rasę

i w 1989 r. odbyła się w Domażlicach pierwsza wystawa chodskich psów.
Obrazek
Obrazek
cogar
Administrator
Administrator
 
Posty: 1163
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 22:45
Lokalizacja: Bytom


Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

paw prints
cron