Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Genetyka, techniki hodowlane, tendencje w hodowli.

Moderator: Moderatorzy

Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Postprzez @ Tuśka @ 15 sie 2008, o 08:46

Mam pytanie. Skąd hodowcy psów wiedzą, który ze szczeniaków będzie miał dysplazję, a który nie? Jak można to sprawdzić? Wiem, że dzięki prześwietleniu. Ale nie da się tego zauważyć u kilko tygodniowego szczeniaczka, tak ot? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam. :lol:
Avatar użytkownika
@ Tuśka @
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 672
Dołączył(a): 11 lip 2008, o 22:07
Imię psa: Misiu
Rasa psa: Polski Owczarek Podhalański

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez mArGoSiA 15 sie 2008, o 08:49

Myślę,że może się spodziewać dysplazji jeżeli u któregoś z rodziców/jego przodków były przypadki dysplazji :wink:
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Postprzez leonberg 15 sie 2008, o 15:57

nie mozna wykryc dysplazji u 2 mc szczeniaczka. badanie rodzicow w kierunku dysplazji robi sie po to by wykluczyc przyczyne genetyczna.
u malucha mozna wykryc wady rozwojowe np nierówna długosc łap, krzywi kregosłup itd. trzeba pamietac ze dysplazja oprócz wrodzonej skłonnosci moze miec tez inne przyczyny, np złe karmienie czy przemeczanie szczeniaka podczas intensywnego wzrostu. jest wiele stron w necie o dysplazji jedna z nich to:
http://www.leofriendspolska.esmartdesig ... owych.html
rozumiem ze ciekawi cie ten temat z powodu planowanego zakupu szczeniorka?
pamietaj by zawrzec z hodowca umowa okreslajaca postpowanie w przypadku ujawnienia sie wad genetycznych psiaka. najczesciej hodowca bierze wspóludział w kosztach leczenia lub zwraca czesc kasy zapłaconej za szczeniorka.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Postprzez Paulinka 16 sie 2008, o 20:27

Dysplazja NIE JEST chorobą nabytą. Psy mogą mieć ją w genach. Rodzice mogą być czyści a dziadek, czy babcia mogą ją mieć i szczeniak również. Cała genetyka.

Mi ktoś kiedyś powiedział że jak szczeniak lezy na żabkę to prawdopodobnie jest zdrowy, bo jeśli miałby coś nie tak ze stawami to już by się tak nie kładł z prostego powodu - bolałoby go to.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Paulinka
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 477
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 13:36
Lokalizacja: Jestem z okolic wawy bo temu głupiemu bocianowi nie chciało się lecieć na Ibizę!!! Nieznosze drobiu!

Postprzez Caroline 16 sie 2008, o 21:10

Mój psiak czesto leży "na żabkę" tzn. przednie łapki do przodu i tylne do tyłu :) Tak mu chłodniej :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Caroline
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 91
Dołączył(a): 5 sie 2008, o 09:26
Lokalizacja: z innego wymiaru ^^

Postprzez @ Tuśka @ 18 sie 2008, o 08:58

Wiem wiem.... Ale mój Miś na początku leżał na żabkę, a potem skończyło się. Zaczął piszczeć przy siadaniu itp.
Avatar użytkownika
@ Tuśka @
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 672
Dołączył(a): 11 lip 2008, o 22:07
Imię psa: Misiu
Rasa psa: Polski Owczarek Podhalański

Postprzez Paulinka 18 sie 2008, o 09:11

Trzeba zdać się na prześwietlenia przodków. Ojciec mojej suki ma takowe wynik jest A - czyli bez dysplazji. Ja swojej suce też zrobię prześwietlenie jeśli będę chciała ją rozmnażać.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Paulinka
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 477
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 13:36
Lokalizacja: Jestem z okolic wawy bo temu głupiemu bocianowi nie chciało się lecieć na Ibizę!!! Nieznosze drobiu!

Re: Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Postprzez ValdeQ 4 wrz 2008, o 16:09

@ Tuśka @ napisał(a):Skąd hodowcy psów wiedzą, który ze szczeniaków będzie miał dysplazję

Tak planują miot, żeby żaden nie miał dysplazji. Jeżeli maja podejrzenie, że dysplazja (lub inna choroba genetyczna) może wystapić, to takie krycie nie powinno w ogóle mieć miejsca.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Postprzez czmtsz 12 lip 2010, o 10:04

Mam pytanie,
chcialabym sprawdzic u mojej malej czy nie ma dysplazji. Od tego i badania oczu uzalezniam, czy ja kiedys dopuszcze by miala male czy nie. Chodzi o to, ze jesli wyszloby, ze mala dysplazje ma chcialabym ja wysterylizowac. JEsli chodzi o sterylizacje to slyszalam, ze najlepiej po pierwszej cieczce. Do badania jak i do sterylizacji trzeba psa uspic. Pytanie: czy jesli ja uspia do zdjecia RTG to czy doktor od razu widzi wyniki i w razie czego moglby ja na tej samej narkozie wysterylizowac? Pozdrawiam
dana
Rooney
Obrazek
czmtsz
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 15 lut 2010, o 14:27
Lokalizacja: UK
Imię psa: Rooney
Rasa psa: Labradoodle

Re: Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Postprzez leonberg 12 lip 2010, o 11:49

do zrobienia prześwietlenia na dysplazję trzeba psa "zwiotczyć" nie oznacza to że usypianie - narkoza jest niezbędna. w upały które mamy obecnie może być nawet groźna. od Dr. Siembiedy we Wrocławiu, psiaki wychodzą po 10-15 na własnych łapach. ważne jest też prawidłowe ułożenie psiaka. rzekłbym że BARDZO WAŻNE! jeśli położymy na grzbiecie nie zwiotczonego psa i rozciągniemy go na siłę dodatkowo ciągnąc mocniej za jedna z łap - każdy na zdjęciu będzie miał skrzywioną miednicę z odsadzona główka kości a więc dysplazję jak nic! widziałem już kilka razy takie zdjęcia i przerażonych właścicieli.
w Polsce jest zaledwie 8 lekarzy ( a może aż 8, np w Niemczech jest tylko 1 upoważniony do wpisu w rodowodzie - przynajmniej dla leosi ) mający odpowiednia wiedzę i upoważnienie do wpisu w rodowód wyniku prześwietlenia. w większości z nich można na miejscy zrobić prześwietlenie i otrzymać wpis do rodowodu. każdemu z nich można wysłać zdjęcie do opisu i rodowód.
mam okazję kilka razy do roku pomagać przy prześwietlaniu leosi we Wrocku. mam okazję kilka razy w roku porównać zdjęcia zrobione przez rożnych wetów. uważam że szkoda nerwów, na robienie je byle gdzie.
nie wiem jak jest to zorganizowane w UK - gdzie mieszkasz.
sterylizacja jest innym problemem. nie łączyłbym wykonania prześwietlenia ze sterylizacją. dla mnie kto inny powinien prześwietlać a kto inny operować.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Dysplazja u szczeniąt. Jak ją wykryć?

Postprzez Inatka93 8 lis 2021, o 10:23

Hm, na szczęście mój pies nie ma takich problemów, choć już też zaczynałam się tym interesować. Sprawdziłam takie https://zwierzetaimy.pl/dysplazja-u-psa/ podpowiedzi i byłam u weterynarza. Nie warto zwlekać. Pies to często członek rodziny, a jeśli cierpi, warto mu pomóc. Mam nadzieję, że uda Wam się zadbać o wasze zwierzaki. Jesteście za nie odpowiedzialni.
Inatka93
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 98
Dołączył(a): 17 maja 2018, o 14:09
Imię psa: Irina


Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

paw prints
cron