hodowla psów w Rypinie.

Genetyka, techniki hodowlane, tendencje w hodowli.

Moderator: Moderatorzy

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 30 kwi 2011, o 12:26

Na walkę z pseudohodowcami sposób jest tylko jeden - edukowanie ludzi czym jest pseudohodowla, czym jest rodowód, co to znaczy rasowy, co to znaczy hodowla. Nie uderzycie w pseudohodowle - w Polsce jest ich mnóstwo - jest to pan Jan, który ma w garażu szereg klatek z psami i dopuszcza je co cieczkę, i pani Kasia, która raz dopuściła swoją suczkę.

Zanim zaczniesz pisać cokolwiek, co nie wnosi nic do tematu, zapoznaj się ze znaczeniem słowa hodowla.

Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).

Hodowla uszlachetniająca ma na celu otrzymanie bardziej wartościowych pod względem genetycznym i komercyjnym odmian albo ras.

Inaczej można hodowlę uszlachetniającą określić jako świadome działanie człowieka mające na celu poprawę populacji genetycznej zwierząt, aby pokolenie potomne było lepsze od pokolenia rodzicielskiego.


Jeżeli ktoś hoduje psy, to hoduje je w jakimś celu. Jeżeli ktoś rozmnaża psa z rodowodem, musi mieć do tego uprawnienia. Uprawnienia dostają psy zdrowe, psy z dobrym eksterierem i charakterem. Psy nie kojarzy się ze sobą na podstawie: "mam małą yoreczkę, jest taka słodziutka, dopuszczę ją raz, dobrze o nią zadbam i będą urocze szczeniaczki". Psy kojarzy się tak, aby następne pokolenie było lepsze, dopiera się dobrych reproduktorów, z dobrym eksterierem, cechami typowymi dla rasy. Rasowy = rodowodowy.

Tak Kasiu, kupiłaś psa w pseudohodowli. Czy ta kobieta, która sprzedała Ci psa, przed pokryciem suczki zbadała ją pod kątem chorób genetycznych, czy znała całą jej linię, wszystkich przodków, tak żeby wykluczyć choroby i wady, czy jej suczka miała wybitne cechy, czy pies, którym ją pokryła miał dobry eksterier?

Widzisz Kasiu, ludzie mają to do siebie, że uczą się na błędach. Nie ma błędu, więc się nie nauczą. Jeżeli twój pies za kilka lat (czego Ci nie życzę) będzie miał chorobę genetyczną (którą można było wykluczyć), wtedy zrozumiesz, że te badania były Ci potrzebne, że to kilkanaście lat życia z psem jest warte zaoszczędzenia jeszcze tysiąca. Jeżeli twój pies po skończeniu roku będzie dwa razy większy niż chciałaś, będzie miał krzywy zgryz, wtedy zobaczysz różnicę. Ale jeżeli będzie przypominał yorka, wtedy stwierdzisz, że nie ma sensu płacić drożej, bo może kolejnym razem się uda. Tyle, że takie eksperymentowanie z życiem, zdrowiem, nie jest warte fartu losu, i czasem lepiej chociaż częściowo się zabezpieczyć.

Co ja robię w kwestii niszczenia pseudohodowli? Mówię ludzią, którzy chcą rozmnażać swoje zwierzętach o wszystkich zagrożeniach, kosztach, tak, żeby ich zniechęcić. Tłumaczę ludziom, czy jest rodowód, co daje, za co się tyle płaci. Ale to niewiele pomaga, bo znajdzie się taka Lola, czy Kasia, które stwierdzą, że to snobizm, bo im się udało.

Chciałaś yorka rasowego, bo to twój snobizm. Chcesz mieć "rasę", bo to fajniesze, niż kundelek, bo fajniej powiedzieć, że masz yorka. Twój snobizm, twoja piaskownica. I najlepiej będzie, jak będzie dalej atakować pana z Rybina - napewno pieskom pomożesz i polepszysz życie... Powodzenia :roll:
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 30 kwi 2011, o 12:36

Warto też wspomnieć o handlarzach. Na tym wychodzi się nawet lepiej niż na hodowli. Wiele ludzi kupuje sobie dziesięć yorków pod Toruniem, gdzie kosztują 200 zł, a potem w Warszawie sprzedaje je jako swoje za 500...
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Kasia 30 kwi 2011, o 13:03

PLX teraz myślisz że jak poszukałeś w wikipedii co to jest psudochodowla to już wszystko o niej wiesz i że nie ma po co z nią walczyć bo się nie da...MYLISZ SIĘ!!!!! Ja właśnie szukam ludzi którzy chcą i wierzą w walkę z pseudochodowcami nie po to aby facet na zwierzętach nie zarabiał tylko po to aby te psy się nie męczyly. W twoim rozumieniu jeżeli ktoś nie kupil psa za 3000zł to pies jest z pseudochodowli ŻAL.... Nie zamierzam z toba się kłócić tylko pomóc psom!!!! A ty w niszczeniu psudochodowli NIC nie robisz tylko gadasz bez sensu... Udaj się do psychologa
Kasia
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 30 kwi 2011, o 16:17

Kasia napisał(a):PLX teraz myślisz że jak poszukałeś w wikipedii co to jest psudochodowla to już wszystko o niej wiesz i że nie ma po co z nią walczyć bo się nie da...MYLISZ SIĘ!!!!! Ja właśnie szukam ludzi którzy chcą i wierzą w walkę z pseudochodowcami nie po to aby facet na zwierzętach nie zarabiał tylko po to aby te psy się nie męczyly. W twoim rozumieniu jeżeli ktoś nie kupil psa za 3000zł to pies jest z pseudochodowli ŻAL.... Nie zamierzam z toba się kłócić tylko pomóc psom!!!! A ty w niszczeniu psudochodowli NIC nie robisz tylko gadasz bez sensu... Udaj się do psychologa


Nie wiedziałam, że mamy jakąś dziedzinę nauki pt. pseudohodowla. Co niby można o niej takiego wiedzieć, jakieś badania statystyczne? :lol:
Więc powiedz mi proszę, na czym ta walka ma polegać.
Jeżeli ktoś nie kupił psa z HODOWLI, to kupił psa z PSEUDOHODOWLI. Czy to mało logiczne? HODOWLA ma na celu poprawianie rasy, znając geny psa i przodków, PSEUDOHODOWLA rozmnaża przykładowe psy bez badań o niewiadomym pochodzeniu. Skąd kupiłaś psa? No właśnie.
Skoro znasz takie złote metody walki z pseudohodowlami, to może się podzielisz? To ty udaj się do psychologa, bo niedość, że obrażasz osoby mające inne zdanie niż twoje, to jeszcze wpadasz w furię i agresję, bo ktoś ci napisał, że twój york yorkiem nie jest, co w twoim rozumieniu było życiową obelgą, bo nie o to chodzi? Nie chcesz się po prostu przyznać, że masz kundelka i tyle. A zamieszczeniem maila, bo szukasz osób do walki, napewno już ratujesz życie całym sforą psów.
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Kasia 30 kwi 2011, o 16:45

To ty mnie obrażasz...więc serdecznie cię proszę nie pisz na tym forum!!!! Bo widze że ty to tylko gadać potrafisz jeżeli masz cos do mnie to pogadaj na gg!!!! Bo to nie miejsce na takie pogawędki, ty uważasz że pies bez rodowodu kupiony poniżej 1500zl to pies z pseudochodowli. Myślisz że większość ludzi kupuje za 3000zł psy... Psy z rodowodem dużo częściej chorują. A ja mojego yoreczka za żadne skarby bym nie oddała. MYślę aby zaangażowali się wszyscy co kupili psy w pseudochodowli i zgłoszyli to odpowiednim służbom. Nie chodzi mi o hodowle czy pseudochodowle ponieważ pan w Rypinie również ma psy z rodowodem i one również są chore dlatego mi tylko chodzi aby one się nie męczyły sposobami leczenia lub nie leczenia tego Pana. Jeżeli cię obraziłam to sorry, lecz ja mam inne zdanie i proszę abyś mi go nie podważała bo i tak się nie dogadamy !!!
Kasia
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Lusia 30 kwi 2011, o 16:53

Czytając to co wy piszecie to jest nie wyobrażalne co tam się dzieje. Kasia ma dużo racji w tym co pisze,plx nie powinnien obrażać,najważniejsze że kochamy psy i chcemy dla nich jak najlepiej. Ja nie mam pieska od tego pana ale jeżeli mogę pomóc to z wielką przyjemnością.
Lusia
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 30 kwi 2011, o 17:38

To ty podważasz moje zdanie :lol:
Z jakiej paki psy z rodowodem częściej chorują? Miałaś kiedyś psa z rodowodem, znasz jakieś? :lol:
Pies bez rodowodu to pies z pseudohodowli. Są psy niehodowlane z rodowodem za 500 zł...
Jakim służbą i co chcesz zgłosić? Policji, że ktoś rozmnarza nieprzebadane psy? Możesz zgłosić znęcanie się nad zwierzętami do TOZ-u, jeżeli psy są chore, masz adres tego człowieka? To, że ten pan ma psy z rodowodem niczego nie dowodzi, chyba, że sprzedaje też szczeniąta rodowodowe? Jeżeli tak, można zgłosić to do ZKwP. Czy znasz przydomki tych psów, można zgłosić ich hodowcom, że psy zostały romnożone.
Dlaczego nie odpowiedziałaś na moje pytanie?

Jeżeli ktoś nie kupił psa z HODOWLI, to kupił psa z PSEUDOHODOWLI. Czy to mało logiczne? HODOWLA ma na celu poprawianie rasy, znając geny psa i przodków, PSEUDOHODOWLA rozmnaża przykładowe psy bez badań o niewiadomym pochodzeniu. Skąd kupiłaś psa?
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Kasia 30 kwi 2011, o 21:19

Sam weterynarz mi mowił że psy z rodowodem częściej chorują. Znam psa z rodowodem i to jest prawda. Zreszta nie zamierzam z tobą wchodzić na tematy psów bo nawet mi nie dasz do głosu dojść ja cię przeprosiłam ale ty mnie nie chociaż nie jednokrotnie mnie obraziłaś... Ja mam 18 lat i może nie znam się na hodowlach ale zależy na dobru psów!!!!! ŻEGNAM CIĘ PLX
Kasia
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez m.m 30 kwi 2011, o 22:31

Kasia napisał(a):Sam weterynarz mi mowił że psy z rodowodem częściej chorują.


A co? Przeprowadzał wieloletnie badania z których wynika, że statystycznie jest więcej chorych psów wśród tych z rodowodem? I chodziło o choroby wrodzone, dziedziczone czy te nabyte w trakcie życia wynikające z tego jak o psa dba właściciel?
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 1 maja 2011, o 13:22

Kasia napisał(a):Sam weterynarz mi mowił że psy z rodowodem częściej chorują. Znam psa z rodowodem i to jest prawda. Zreszta nie zamierzam z tobą wchodzić na tematy psów bo nawet mi nie dasz do głosu dojść ja cię przeprosiłam ale ty mnie nie chociaż nie jednokrotnie mnie obraziłaś... Ja mam 18 lat i może nie znam się na hodowlach ale zależy na dobru psów!!!!! ŻEGNAM CIĘ PLX


Dalej nie odpowiedziałaś na moje pytanie, to jest forum, tutaj nikt nikomu nie przerywa, więc nie zabardzo rozumiem, o co ci chodzi?
I może łaskawie wytłumaczysz, co takiego robisz w sprawie psów?
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez leonberg 2 maja 2011, o 20:39

fora służą wymianie opinii. dodatkowo nie ma osób które się nie mylą a oceniamy innych na podstawie własnej wiedzy. wiedza kynologiczna w narodzie leży i kwiczy. nie można wiec się dziwić że ludzie piszą bzdury. dziwić się natomiast należny tym, że nic nie robią by tą wiedzę podnieść chociaż na kolana. wystarczy poczytać 15 min. czytanie nie boli.

Plx ma we wszystkim rację, nie ma tylko cierpliwości czemu nawet się nie dziwię ponieważ i mi jej brakuje. To taka walka z wiatrakami.

Kasiu, jeśli weterynarz opowiada takie rzeczy na które się powołujesz, to proszę byś zmieniła lekarza, ponieważ są to totalne bzdury. Bałbym się że jego wiedza jest za mała, by leczył mojego psa. Natomiast jeśli potrafi ocenić czy kundelek jest psem rasowym na podstawie wyglądu szczenięcia to na pewno jest wybitnym sędzią kynologicznym, tak wybitnym jak Dobry Wojak Szwejk. On też kundelkom dopisywał papiery i rodowody oraz twierdził ze są czystej rasy z renomowanych hodowli. On jednak nie ukrywał że robił z ludzi idiotów.
Zakładam też, że opinie tego nieznanego nam z imienia i nazwiska lekarza, mogą być wyssane z palca, by uzasadnić zakup psiaka z pseudohodowli. Każdy z nas ma taka cechę, taki rodzaj samoobrony która nie dopuszcza do nas że coś zrobiliśmy źle. Sami rozgrzeszmy nasze uczynki. Zwalamy podświadomie a czasem celowo na innych. Zrobiłaś błąd - trudno. nie ma co żałować, nie ma o co się kłócić. Każdy z nas robi błędy. to cecha ludzka. Należy jednak z błędów zdawać sobie sprawę i przestrzegać innych by mogli ich uniknąć.
Potępiać zaś należy ludzi którzy mnożą psy a nie mają do tego uprawnień i wiedzy. potępiając ich i wytykając palcami a do tego angażując organizacje społeczne można zdziałać wiele.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Kasia 3 maja 2011, o 10:01

Zrobiłaś błąd - trudno. nie ma co żałować, nie ma o co się kłócić. Każdy z nas robi błędy. to cecha ludzka.

A mogę wiedzieć o co ci chodzi? Moim zdaniem nie należy wysuwać wniosków nic na ten temat nie wiedząć że pies bez rodowodu kupiony poniżej 1500 ał to pies z pseudochodowli. Czytając to co ludzie piszą na tym forum to jest nie wyobrażalne co tam się dzieje te pieski się męczą.
Kasia
 

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Plx 3 maja 2011, o 10:41

Kasia napisał(a):Zrobiłaś błąd - trudno. nie ma co żałować, nie ma o co się kłócić. Każdy z nas robi błędy. to cecha ludzka.

A mogę wiedzieć o co ci chodzi? Moim zdaniem nie należy wysuwać wniosków nic na ten temat nie wiedząć że pies bez rodowodu kupiony poniżej 1500 ał to pies z pseudochodowli. Czytając to co ludzie piszą na tym forum to jest nie wyobrażalne co tam się dzieje te pieski się męczą.


Nie wierzę, ty dalej o tych męczących się pieskach? Nie odpuścisz już? Ile razy mam Ci zadać to pytanie: co ty zrobiłaś w sprawie tych psów?
To ty nic nie wiesz na temat pseudohodowli, powtarzam Ci jeszcze raz:

Jeżeli ktoś nie kupił psa z HODOWLI, to kupił psa z PSEUDOHODOWLI. Czy to mało logiczne? HODOWLA ma na celu poprawianie rasy, znając geny psa i przodków, PSEUDOHODOWLA rozmnaża przykładowe psy bez badań o niewiadomym pochodzeniu. Skąd kupiłaś psa?


Tak, pies bez rodowodu, to pies z pseudohodowli.

Dlaczego nie odpowiesz mi na te pytania, tylko będziesz się zasłaniać biednymi pieskami, które ni jak do tematu nie pasują?
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez leonberg 3 maja 2011, o 11:42

Kasiu, nie ma co podsycać emocji i prowadzić spór.
wyjaśniając a nie obrażając czy kpiąc z Ciebie:
dla mnie błędem jest zakup psa z pseudohodowli. jego cena nie gra roli. pseudo rasowe psy modnych ras bywają droższe od tych z papierami. o rasowości psa nie stanowi cena. motywacja jaką dopisuje się do tego faktu, jest nieistotna. jest tylko próbą wytłumaczenia czyjegoś niewłaściwego postępowania. jest to niepotrzebne. jesteś osoba młodą, która ma prawo popełniać błędy a dodatkowo zależna od rodziców ( tak zrozumiałem z postów ). proszę tylko byś trochę poczytała o kynologii, jej celach, założeniach hodowlanych. wszystko stanie się dla ciebie jasne i będziesz wiedziała dlaczego pies rasowy to pies z rodowodem. każdego psa trzeba kochać, o każdego trzeba dbać i nie ma znaczenia czy znaleźliśmy go pod śmietnikiem w kartonowym pudełku, wzięliśmy go ze schroniska czy sprowadziliśmy z "końca" świata.
podział hodowli jest prosty i wyraźny:
mamy pseudohodowle i pseudo psy rasowe których prawidłowa nazwa brzmi psy w typie rasy ( by nie nazywać psiaków po imieniu kundelkami ponieważ zdarzają się ludzie których ta nazwa oburza )
oraz hodowle zrzeszone w ZKwP i szczenięta z metryczkami które jako jedyne można nazwać psem określonej rasy.
nie pochwalam też producentów szczeniąt nawet jeśli są zrzeszeni w jakiejkolwiek organizacji kynologicznej. jak na razie dobrej takiej hodowli jeszcze nie widziałem.

Plx odpuść. Świata nie zbawimy. by się czegokolwiek nauczyć trzeba chcieć. siłą wiedzy do głowy nie wbijemy ;-)
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: hodowla psów w Rypinie.

Postprzez Kasia 6 maja 2011, o 09:44

W sprawie hodowli w Rypinie zrobiłam już pewne kroki tzn napisałam do TOZ-u m.in z prośbą o interwencje i powołałam się na to forum oraz ludzi którzy napisali do mnie proszę niech wszyscy którzy maja zastrzeżenia do prowadzenia hodowli tego pana o swoje opowieści. Może całego świata zbawić nie można ale jeżeli jest duzo dobrych ludzi to trzeba próbować...
Kasia
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

paw prints