Różne związki kynologiczne

Genetyka, techniki hodowlane, tendencje w hodowli.

Moderator: Moderatorzy

Różne związki kynologiczne

Postprzez KrzysiekM 19 sty 2010, o 17:47

Do tej pory myślałem, że jeśli chodzi o Związki Kynologiczne to lepiej lub gorzej współpracują one ze sobą. Niestety w Polsce to jest makabra ZKwP, PKPR, KHRON, ZOND, PFK, 5 różnych związków i nie zawsze nawzajem uznają swoje rodowody, tzn. nawet jak ktoś ma psa rodowodowego to nie zawsze będzie mógł go wystawiać :/. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że większość hodowców PKPR i PFK, było wcześniej w ZKPW i ma psy z rodowodami tej organizacji, mimo to ZKPW nie pozwala wystawiać takich psów. Kocham polskie bagienko... zanim ktoś zacznie hodować pieski musi najpierw wybrać partię, bo późniejsza zmiana barw może okazać się niemożliwa. Dla jednych rasowy dla innych kundelek :evil: Czy to się kiedyś zmieni?
KrzysiekM
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 55
Dołączył(a): 1 sty 2010, o 14:25

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez leonberg 20 sty 2010, o 12:50

Drogi Krzysztofie, nie ma żadnego polskiego bagienka. Mamy ZKwP należące do FCI i jest to jedyna organizacja kynologiczna w Polsce. reszta się nie liczy i nie ma znaczenia jak bardzo ich to boli i jak bardzo obrażają się na takie stwierdzenia.
ZKwP nie jest związkiem idealnym. Ma masę wad itd. ale hodowle zrzeszone w FCI są uznawane przez wszystkie organizacje na świecie. Jest najstarszą organizacją kynologiczną w Polsce i w praktyce monopolistą.
Dla jednych rasowy dla innych kundelek. Czy to się kiedyś zmieni?
Pewnie nie, ponieważ Polskie prawo pozwala każdemu założyć dowolne stowarzyszenie więc powstały PKPR, KHRON ........ itd a teraz oburzają się że na ich rodowody psiarze patrzą z kpiną.
Chcesz hodować psy? Korzystaj z psów z hodowli zrzeszonych w FCI i przestrzegaj regulaminu FCI, wszędzie będziesz uznawany za hodowcę a twoje psy za psy rasowe.
Chcesz psa z rodowodem innym niż FCI to musisz się liczyć z tym że zawsze będzie wyłącznie kundelkiem a rodowód który dostaniesz wraz z psem ma wartość papieru makulaturowego.
Dam ci prosty przykład. Można w Polsce zakładać szkoły prywatne a więc kilka powstało. Zadaj sobie pytanie, Dyplom której uczelni będzie uznawany? UJ czy prywatnej uczelni powstałej przed 5 laty np. w Kamieniu Pomorskim? Absolwenci uczelni w Kamieniu Pomorskim oburzą się że są równie dobrze a nawet pewnie lepiej wykształceni ni absolwenci UJ. Będzie jednak to opinia tylko ich :wink:

P.S. co ty czytasz? skąd ty czerpiesz takie informacje??? poprzednio upierałeś się że są takie rasy jak labradodle a teraz myślisz że mamy wiele związków kynologicznych a tylko źli ludzie z ZKwP nazywają ich psy kundlami.
Na tym i innych forach systematycznie pojawiają się ludzie mający kundelki i utrzymujący że kupili psa rasowego ale z dobrej pseudohodowli. Wysuwają tysiące argumentów że oni jedyni mają rację. Nie trafia do nich argument że zasady hodowli opracowano już ponad 100 lat temu i zrobiono to w określonym celu. Nie mogą zrozumieć że wszystko ma swój cel i powód.
Sam mam znajomych którym podobały się ON długowłose. Zakupili więc takiego KUNDELKA ( bo Onek z długim włosem może być tylko kundelkiem lub Petem ) i zaczęli w koło snuć opowieści o zawistnych hodowcach z ZKwP którzy zabraniają hodować takie psy. Zapisali się do PKPR "bo przecież od razu po psie widać że to prawdziwy Onek" dostali rodowód tej dziwnej organizacji i są szczęśliwymi posiadaczami psa "rasowego" który nie powinien być rozmnażany a jest i to z błogosławieństwem organizacji, która nie dba o powody dla których opracowano wzorzec rasy a do tego mają rodowód którym nawet ściany nie można wytapetować bo papier kiepski.
Chłopie!!! Przeczytaj uważnie regulamin hodowli psów w ZKwP. Zainteresuj się historią kynologi a wszystko stanie się jasne. Przestań sugerować się bzdurami wypisywanymi przez pseudohodowców. Zacznij oddzielać kłamstwa od prawdy. Prawdziwa hodowla to WIEDZA którą ma hodowca a później psy które kocha i krzyżuje by mieć psy jeszcze piękniejsze ( czytaj: bardziej zbliżone do wzorca rasy,bardziej zdrowe i zrównoważone psychicznie a nie większe czy mniejsze, szybsze czy masywniejsze. )
Rozumiem że pytania które zadajesz wynikają z chęci podniesienia swojej wiedzy. Super. Za to masz moją sympatię. Więc dlatego że cię lubię, chcę byś zaczął od prostego rozdzielenia hodowli od pseudohodowli, później zapomnij o innych związkach kynologicznych. Później w sposób krytyczny przyjrzyj się legalnym hodowcom. Jak odrzucisz kenele i osoby nastawione na łatwy zysk, pozostanie grupa pasjonatów. Ludzi zakochanych w pasach, którzy mają wiedzę na ich temat. Porad i opinii tych ludzi słuchaj. W ten prosty sposób unikniesz robienia ci wody z mózgu i jak następnym razem usłyszysz np. że ZKwP nie pozwala na zarejestrowanie rasy, bo wygrywa na wyścigach zaprzęgów z innymi rasami to uśmiechniesz się w duchu i nie będziesz słuchał bzdur.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez Agrestowa 20 sty 2010, o 20:17

a ja dodam cos jeszcze....Ci wszyscy którzy byli w ZKwP a niby z jakis powodów przeniesli sie do innych organizacji i narzekaja na ZK to przewaznie byli hodowcy lub własciciele psów które maja metryki ZKWP...Dlaczego tak narzekaja?? a to dlatego że Związek Kynologiczny wyrzucił ich za nieprzestrzeganie regulaminu....zeby nie było to nieprzestrzeganie regulaminu to krycie niehodowlanych suk, lub krycie psami bez uprawnień, petami itp itd, to fauszowanie rodowodów psów z jakis wzgledów (np dlatego ze pies nie był repem wiec wpiszemy innego psa z mojej lub zaprzyjaznionej hodowli), to wreszcie podstawianie pod suke szczeniat z jakiejs pseudo i sprawienie zeby otrzymały metryke....niektórzy wylatuja po jednym takim fakcie o ile wyjdzie na jaw, inni maja troche"szczescia" i taki proceder wychodzi po latach i kilku odchowanych miotach...efekt taki ze wiele psów które defakto jest kundelkami dało swoje potomstwo itp itd...i całe to kolo trzeba zatrzymac: to poza legalna hodowla prowadznie masowej pseudo
ot cała filozofia innych organizacji i przynalezenia do nich i "hodowania" pod ich szyldem...tylko szkoda tych ludzi co zyja w niewiedzy i po zakupie takiego szczeniaka sa nabici w butelke
Avatar użytkownika
Agrestowa
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 120
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 18:14

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez KrzysiekM 20 sty 2010, o 23:14

Leonberg, ostatnio miałem trochę czasu i poczytałem kłótnie na dogomanii, przedstawicieli różnych związków i trochę się zszokowałem, bo okazało się, że w psich związkach jest o wiele większy chaos niż w kocich (kocie znam dzięki żonie). Nie rozumiem dlaczego kłócą się zamiast współpracować z kotami nie ma takiego problemu i po spełnieniu kilku formalności możesz zmienić związek u psów już nie. Kłótnia ta mnie wkurza dlatego, że najbliżej mnie jest PKPR i psia szkoła w Międzyborzu, ma ona w okolicy dobrą opinię. Jak mam pod ręką fachowców to po co szukać daleko? Ale niestety nie mogę się z nią związać, bo PKPR jest nie lubiany przez ZKWP i z praktycznego punktu widzenia ma za małą pulę genetyczną, a za granicę na początku nie chce mi się psa wysyłać. Z PKPR będzie mi wygodniej i łatwiej zdobyć wiedzę a z ZKWP są większe perspektywy, ot i cały dylemat. Zastanawia mnie dlaczego Kennel Club in the United Kingdom (GB) United Kennel Club (USA i druga co do wielkości organizacja kynologiczna na świecie) uznają rodowody praktycznie wszystkich związków w tym FCI ,ACE i polskiego PKPR i ich rodowody też są uznawane przez te organizacje w tym ZKWP, a Polacy na własnym podwórku nie mogą się dogadać, zwłaszcza, że duża część psów PKPR ma także rodowód ZKWP. Czy te psy dlatego, że właściciele zmienili organizacje straciły prawo do rodowodu? Trochę bez sensu. A wszystko przez to, że 20 lat temu znani działacze ZKWP pokłócili się i nastąpił rozłam :ojej:
KrzysiekM
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 55
Dołączył(a): 1 sty 2010, o 14:25

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez KrzysiekM 21 sty 2010, o 12:32

Sprostowanie:

Poczytałem trochę w orginale i wyszło mi, że United Kennel Club jednak nie uznaje ACE i F.C.I., co więcej nie uznaje też wszystkich Związków będących w FCI, a tylko wybrane. Znalazłem, też kilka hodowli zarejestrowanych w UKC w Polsce. Teraz szukam potwierdzenia tej informacji, oraz sprawdzam czy można się zapisać do UKC będąc w Polsce.
KrzysiekM
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 55
Dołączył(a): 1 sty 2010, o 14:25

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez leonberg 22 sty 2010, o 18:39

sam korzystam z wiedzy hodowców oddalonych o 200-300 km. nie rozumiem twoich dylematów. mamy telefony, internet. mamy czas by kilka razy w roku odwiedzić się i porozmawiać. kilka razy w roku spotykamy się na wystawach.
jeżdżąc na wystawy poznaje się ludzi, nawiązują się sympatie. im więcej wystaw tym więcej znajomych.
wiedzę zdobywa się na 2 sposoby:
1. na własnych plecach metodą prób i błędów
2. w prywatnych rozmowach hodowców.
zostań członkiem ZKwP i nie kombinuj.
co do związków kynologicznych w Anglii czy USA. zawsze trzymały się z boku i manifestowały swoją odrębność. chyba tak dla zasady ;-) do stanów na wystawę pewnie i tak nie pojedziesz a na Crufta jak będziesz miał dobrego psa, sami cię zaproszą :-D
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Różne związki kynologiczne

Postprzez KrzysiekM 5 lut 2010, o 09:55

Dzięki Leonberg za informację. Teraz szukam informacji o możliwości hodowania w Związku ras przez niego jeszcze nie uznanych.
KrzysiekM
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 55
Dołączył(a): 1 sty 2010, o 14:25


Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

paw prints