Belg czy Border?

Zastanawiasz się jaki pies najlepiej pasuje do Twoich warunków i stylu życia? Przeczytaj lub zapytaj tutaj.

Moderator: Moderatorzy

Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 29 maja 2010, o 21:06

witajcie.
Wraz z rodzicami chcemy drugiego psa. Zastanawiamy się nad owczarkiem belgijskim i borderem collie.
Wiele osób sądzi, że nie powinno się brać szczeniaka jeśli ma się starszego psa. Z moim jest inaczej. Nero na spacerach wgl. nie zwraca na inne psy uwagi, chyba że jakiś go zaczepi. Wtedy spokojnie odchodzi. Toleruje inne psy, ale nie chce się z nimi bawić. Akceptuje psy na naszym podwórku, więc sądzę że ze szczeniakiem nie byłoby problemu.
Dlaczego belg lub border. Interesują nas rasy aktywne, ze względu na to że uwielbiam biegać, jeździć na rowerze, rolkach i kocham dogfrisbee i agility. Ja myślałam nad aussie, ale rodzicom nie za bardzo przypadła ta rasa do gustu (czemu, nawet nie wiem).
Pies oczywiście mieszkałby w domu. Mamy duże podwórko, na którym spędzałby czas gdyby nas nie było (nie mówię tutaj o szczenięciu, ktory dopiero się zadomawia). W domu nie ma nikogo.. hmm.. z 5-6 godzin, czasem mniej. Ogólnie zawsze gdy jesteśmy poza domem (szkoła, praca) wpada na jakąś godzinę babcia, która uwielbia psy.
Ojej, co tu jeszcze napisać.
Tak jak napisałam jestem osobą aktywną, więc z psem mogłabym spacerować jakieś 2,5 godziny dziennie (czasem dłużej, zależy już od szkoły). Rano jeśli będę miała możliwość na 10 min. spacer, po południu 2 godziny, wieczorem 20-25min. Oczywiście pies nie chodziłby cały czas na smyczy, niedaleko mamy fajne tereny. Poza tymi spacerami miałby możliwość pobiegania po podwórku.
Wystawy! Lubię je, dlatego pies MUSI być rasowy (;
No nie wiem, co mam tutaj jeszcze do pisania.
Mieszkam na wsi, o xD | na wakacje jeździłby z nami. | uczęszczanie na szkolenie sądzę, że nie byłoby potrzebne. | uwielbiam pielęgnować psy. | karma? karmiliśmy Nera Acaną, więc sądzę że byłaby okej.
Pewnie zastanawiacie się, na czym w takim razie polega mój problem. Ot, chodzi tu o wybór rasy. Która byłaby lepsza na nasze warunki. No i wybór hodowli, jakie polecacie (lokalizacja nie ma najmniejszego znaczenia, choć fajnie bybyło gdyby coś w okolicach W-wy - spotkania itp.)
Jeśli macie jakieś pytania, zastrzeżenia, wątpliwości itp, itd to śmiało, postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.
Pozdrawiam, Ola.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Belg czy Border?

Postprzez ValdeQ 30 maja 2010, o 08:51

Olusi@, belg to trochę bardziej, trochę mniej, ale jednak taki owczarek jak ONek, którego masz. Czyli wiesz czego się spodziewać. Borderek to inna historia. Wiele osób dobrze zorientowanych twierdzi, że ten pies potrzebuje do szczęścia - pracować, fizycznie i psychicznie. Do tego codziennie i z człowiekiem. Nie mówię, żeby koniecznie zaganiał ale najlepiej znaleźć coś, co chociaż trochę przypomina pracę owczarza. Dla takiego psa spacer i towarzystwo innych psów na podwórku to za mało, żeby się realizować. On potrzebuje żeby stawiać mu zadania i potrzebuje je rozwiązywać. Wtedy jest szczęśliwy. Idealnie jest kiedy jego właściciel do swojej zawodowej pracy potrzebuje psa i do tej pracy go codziennie zabiera, na cały dzień.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: Belg czy Border?

Postprzez joasiatoja 8 cze 2010, o 14:49

Zgadzam sie w 100% z poprzednim postem, sama marze o borderku ale glownie dlatego ze chcialabym psa ktory bedzie w stanie nauczyc sie ogromnej ilosci komend, polecen i sztuczek. Jesli nie masz zamiaru wykorzystac w pelni wielkiego zapalu do pracy i nauki borderka, to psem bardziej pasujacym do Was jest belg. Pozdrawiam serdecznie :)
Avatar użytkownika
joasiatoja
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 16
Dołączył(a): 8 cze 2010, o 14:43

Re: Belg czy Border?

Postprzez Atena 12 cze 2010, o 10:03

Olusi@ - patrząc pod kątem agility i porównując belga i bordera, które mamy u nas w klubie, to JA z tych dwóch ras wybrałabym belga. Belg jest prostszy w prowadzeniu, świetnie odczytuje sygnały, natomiast border jest dość ciężki w obsłudze. Być może jedną z przyczyn jest to, że nasz klubowy border ma silne instynkty pasterskie oraz jego właściciel, któremu wciąż ciężko wytłumaczyć, że pies nie zawsze ma biec prosto, czasem trzeba gdzieś jednak skręcić. Jednak z obserwacji borderów na zawodach i różnych treningach, widać, że takie pędzenie naprzód jest typowe dla borderów, co nasuwa mi refleksję, że bardziej widziałabym je we flyballu niż agility. Oczywiście, ciężką pracą idzie "zrobić" sobie świetnie skaczącego bordera, ale jednak z belgiem będzie łatwiej, choć też dużo pracy przed właścicielem :) O dobre hodowle belgów mogę spytać koleżanki, gdyż siedzi mocno w tym temacie, ale to dopiero w tygodniu, bo na razie wyjechała nad morze :)

A jak już jesteśmy przy belgach, to myślałaś o jakimś konkretnym? Chodzi mi o odmianę?
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 17 cze 2010, o 20:08

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi : ) Chyba jednak odpuszczę sobie Bordera, skoro tak mówicie.
Olu, jeśli byś mogła zapytaj się o hodowlę Di Trevi, bardzo nas interesuje. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. ^^

Zdecydowanie groenendael;) Zawsze chcieliśmy mieć dużego, długowłosego z czarną sierścią, ale nigdy nie mieliśmy okazji.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
Ola.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Belg czy Border?

Postprzez mArGoSiA 17 cze 2010, o 20:35

Zanim zdecydujecie się na belga zapraszam na to forum:
http://bb.belgi.com.pl/
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Re: Belg czy Border?

Postprzez Atena 18 cze 2010, o 07:30

ok, podpytam :) koleżanka ma gronka, więc temat jej szczególnie bliski :mrgreen:
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Belg czy Border?

Postprzez Atena 18 cze 2010, o 12:48

Olusi@, masz PW :)
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 25 cze 2010, o 10:56

Olu, bardzo Ci dziękuję i podziękuj również koleżance : )

Dużo z rodzicami czytaliśmy artykułów o Belgach, siedzimy na forum, przeglądamy hodowle. W wakacje chcę się umówić z jakimś właścicielem grona na spotkanie, chcę się przyjrzeć rasie z bliska. Będziemy też na zawodach agility i frisbee oraz wystawach, gdzie na pewno belgi spotkamy ^^

Pozdrawiam,
Ola.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Belg czy Border?

Postprzez mArGoSiA 11 lip 2010, o 14:48

Ola i jak? decyzja podjęta?
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Re: Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 12 lip 2010, o 20:39

Wiele osób z jakimi rozmawiałam powiedziało, że belg może być dla nas psem odpowiednim. na razie Di Trevi szuka domu dla jednej suczki, ale chyba poczekamy na kolejny miot ; ) Być może dowiemy się jeszcze więcej o rasie.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Belg czy Border?

Postprzez mArGoSiA 13 lip 2010, o 08:11

Aaaa maleństwo z di Trevi jest bossskie!

Czy to już pewne,że belg? :wink: planujesz może wizytę w Łodzi,we wrześniu na wystawie? tam jest zawsze dużo belgów

Ps. ja też uwielbiam belgi tak dla ścisłości :mrgreen:
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Re: Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 15 lip 2010, o 14:15

Może w Łodzi się pojawię, ale nie jest to do końca pewne. We wrześniu mam jeszcze warszawską wystawę i zawody dogfrisbee i agility, ale może uda mi się to wszystko jakoś pogodzić.

Niech zgadnę - tego rudego krótkowłosego? :mrgreen:
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Belg czy Border?

Postprzez mArGoSiA 15 lip 2010, o 18:12

Taaak,maliniaczek! Proponuję,żebyś zalogowała się na forum do którego dałam link powyżej-masa pożytecznych info :wink:
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06

Re: Belg czy Border?

Postprzez Olusi@ 15 lip 2010, o 20:37

Okej, co prawda jestem już na jednym, ale na kolejnym nie zaszkodzi ^^
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Następna strona

Powrót do Jaka rasa będzie najlepsza dla mnie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości

paw prints
cron