Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Zastanawiasz się jaki pies najlepiej pasuje do Twoich warunków i stylu życia? Przeczytaj lub zapytaj tutaj.

Moderator: Moderatorzy

Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Elvis 15 sty 2011, o 23:05

Witam Wszystkich To mój pierwszy post :)

Od wielu miesięcy myślę nad tym aby mięć czworonożnego przyjaciela . Trwa to tak długo bo nie chciałbym, aby psiak był pochopną decyzją. Może grono tak liczne i bogate w swoje doświadczenia pomoże mi lub mnie odwiedzie od decyzji.

Najwięcej myślę o tym czy dla psiaka i dla mnie problem by nie była moja nieobecność -praca około 8-9 h. Jestem rannym ptaszkiem więc poranne wyjście na około 1h przed pracą nie stanowi dla mnie problemu. Po pracy jako, że jestem aktywną osobą i lubię spędzać czas na powietrzu (spacery, bieganie) więc psiak przebywałby zemną +/- 2 h, weekendy aktywnie na powietrzu bez względu na pogodę :) lekkie uzależnienie od ruchu :D. Nie podróżuje dużo jak już co urlop spędzam w PL i akurat w takich miejscach gdzie swobodnie mogą przebywać psy (np Bieszczady gdzie lubuję się w spacerach).
Może teraz trochę o warunkach dla psiaka obecnie mieszkam sam w mieszkaniu 52m, w bloku na ostatnim piętrze (4-te), myślę że za około 1-2 lata przeprowadzka do dużego mieszkania ponad 100m (dlaczego taki okres nie chciałbym opowiadać bo to temat rzeka i nie to forum , powiem po krotce, że to ze względu na biurokratyzm i zmianę przeznaczenia lokalu jaki kupiłem, remontu itd ).
Mam 27 lat doświadczenie z psami określam jako prawie zerowe , już tłumacze skąd to "prawie" jako dziecko wychowywałem się z owczarkiem niemieckim już dorosłym dużo czasu z nim spędzałem (był po szkoleniu policyjnym niestety problemy zdrowotne spowodowały że nie pozostał tam i trafił do nas) psiak był ułożony spokojny reagował na wszystkie komendy itd więc nie mieliśmy z nim problemu dzięki temu no ale nie my go wychowywaliśmy . Karmiłem go wyporządzałem, spacerowałem , biegałem .......
Obecnie zajmuje się dość często pupilem "teściów" chodzi ze mną biegać rasa mi nie znana piesek ze schroniska (owczarko podobny, a propo u nich to istny zwierzyniec pies, kot , ptaki :) ) - także tak opisałbym swoje doświadczenie z psiakami -więc prawie żadne jak na moje kategorie.
Co do pieska jeśli w ogóle bym się zdecydował mieć to nawet nie wiem jaki by pasował do moich warunków czasowych nie obecności i mieszkaniowych więc liczę na pomoc z tej kwestii. Mimo wszytko na mieszkanie w bloku i moje nieobecności ze względu na prace a zwłaszcza na brak doświadczenia z psiakami i ich wychowaniem nie zdecyduje się na pieska ze schroniska nie oceniajcie mnie źle pieski są cudne tam ale nie wiem czy umiałbym jako pierwszego pieska poradzić sobie z przeszłością i charakterem nie znanym takowego pieska która jest bliżej nie znana "teściowie" maja inne warunki więcej czasu duży dom i ogród a głównie doświadczenie z psiakami ze schroniska więc wiedzą na co się piszą.

W grę wchodzą jedynie rodowodowe psy , z różnych względów wystawy odpadają więc nie dlatego , bardziej chodzi mi o to że takowe pieski są pewniejsze pod względem zdrowia i psychiki ( choć wiem że 100% gwarancji nie ma ale odsetek pewności jest większy że wiem co głaskam).
Hmm słabość mam do Owczarków Niemieckich więc pod różnymi względami taka rasa chodzi mi po głowie ale no właśnie czy ona pasuje do moich warunków nie wiem może jakieś inne propozycje ??. Na utrzymanie pieska swobodnie mógłbym poświęci 400 zł miesięcznie , wszystkie "miniaturki" odpadają źle bym się czuł psychicznie przy nich i wyglądałbym komicznie ( mam 190 cm wzrostu :) )
Piesek raczej towarzyski spokojnie znoszący pobyt samemu i nie zachowujący się głośno bez powodu (sąsiedzi nie byli by za bardzo happy), przywiązujący się do właścicieli . Sierść mi nie przeszkadza , wszędzie mam podłogi parkietowe i kafelki wiec sprzątanie jest proste mebli ogólnie za wiele nie mam he he jedynie wiem że musiałbym zabezpieczyć kable od kina domowego i inne kable leżące na ziemi ale to nie problem.

Mam też pytanie tego typu czy to prawda, iż po sterylizacji / kastracji psiaki stają się nieco łatwiejsze psychicznie i zdrowotnie zapobiega to wielu schorzeniom ??
Czy jako iż jest to byłby mój pierwszy psiak to mimo wszytko lepiej szkolenie i naukę powierzyć doświadczonemu trenerowi / treserowi nie wiem jak to się określa?
Pytałem w miejscowym oddziale Kynologicznym wstępnie, powiedziona mi że bez problemu takowe szkolenie znajdę ogólne , a nawet są w wstanie określić i polecić specjalistę od danej rasy. I kiedy wedle was takowe szkolenie jest optymalnie rozpocząć ??

Jeśli potrzeba jakiś odpowiedzi na pytania, które mogą wam pomóc w doradzeniu dla mnie to proszę pytać.
Przepraszam, że się tak rozpisałem ale chciałem w miarę dokładnie przedstawić moją sytuacje.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi
Elvis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 sty 2011, o 21:51

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Olusi@ 16 sty 2011, o 11:48

Bardzo dobrze, że się tak rozpisałeś ;)

Uważam, że pies bez problemu zniesie te kilka godzin gdy Ciebie nie będzie w domu. Moje normalnie wytrzymują i po 10h, oczywiście pod warunkiem że są po spacerze i mają zapewnione jakieś zabawki czy gryzaki.
Owczarki niemieckie są cudownymi psami, jeśli się je odpowiednio wychowa. Znudzone i niewyszkolone szczekają, niszczą, skaczą, gryzą, uciekają. Ten pies potrzebuje pracy umysłowej i fizycznej - sztuczki, posłuszeństwo, bieganie, jakieś agility, różnego rodzaju zabawy np. w szukanie ;) Hodowli trzeba szukać starannie, należy zwracać szczególną uwagę na rodziców - czy nie chorowały, z jakim wynikiem przeszły testy psychiczne itd. Przez to unikniemy kłopotów np z nadmierną agresją. Niestety, rasa nie jest zbyt zdrowa. Starsze psy miewają problemy z tylnymi łapami - tracą nad nimi kontrolę. Mój obecnie 14letni onek bodajże trzy lata temu dostawał różne zastrzyki i lekarstwa żeby to opóźnić. Teraz niestety już nie działa nic i trzeba na niego bardzo uważać, zwłaszcza gdy schodzi po schodach (zdarzyło mu się że upadł i nie mógł wstać, tata musiał go podnosić). Nero jednak nie jest rodowodowy i nie ma aż takiego kontowania (czyli ten nisko noszony zad) jak obecne owczarki. U rasowych zazwyczaj problemy z łapami pojawiają się wcześniej, już nawet w wieku 9(!) lat. Występuje u nich dysplazja, dlatego trzeba patrzeć na wyniki rodziców, żeby miały wynik A (brak dysplazji) i do tego w wieku gdy pies rośnie, czyli tak do ok. 1,5 roku uważać na psa - nie przemęczać go bieganiem, skakaniem, chodzeniem po schodach (co będzie trudne, jeśli nie masz w bloku windy). Zdarza się skręt żołądka, jeśli po zjedzeniu przez psa dużej ilości karmy zechcemy z nim pobiegać. Trzeba odczekać jakąś godzinę i uważać wtedy, żeby nie biegał ;)
Z racji tego, że nie masz doświadczenia w szkoleniu psów radziłabym zapisać psa na zajęcia - np. szczeniaczkowo.
Jednak do czwartego piętra proponuję coś lżejszego :mrgreen: Chyba, że w razie jakiś problemów z psem chcesz go znosić po schodach ;)
Ale są jeszcze rasy, nad którymi mógłbyś pomyśleć ;) Border collie uwielbiają ruch i zajęcie. Są szybkie i inteligentne. Owczarek belgijski (na początek polecałabym odmianę długowłosą, czyli groenendael czy tervueren) jest lekki, ok. 30 kg, lubi biegać, jest łatwy w ułożeniu. Bokser lubi biegać i wykonywać polecenia właściciela. Niestety, niektóre egzemplarze sporo się ślinią ;) Seter angielski jest psem myśliwskim, więc uwielbia ruch na swieżym powietrzu. Jest dużo ras, które nadają się dla aktywnej osoby - jeszcze np. aussie (owczarek australijski typ amerykański) czy toller (retriever z Nowej Szkocji / Nova Scotia Duck Tolling Retriever). Nie polecałabym jednak dla osoby niedoświadczonej psów z grupy V (pierwotne, np. husky, malamut, akita, szpice).

Kastracja/sterylizacja u dużej ilości psów nie zmieniła charakteru. Za to zapobiega rakom sutków u suk, a u psów chorobom jąder. Suczka nie zajdzie w niechcianą ciążę, a pies nie będzie uciekał ;)
Z pierwszym psem poszłabym na szkolenie, chociażby tylko na szczeniaczkowo.

Ja proponowałabym wybór owczarka belgijskiego. Nie mają problemów z kontowaniem tak jak ONki, są leciutkie (suczki 20-25 kg) co wg mnie jest plusem w bloku, łatwe w układaniu, łagodne i aktywne. Ja z rodzicami planujemy zakup właśnie belga lub sznaucera miniaturowego (tego drugiego to tak bardziej...), ze względu na to, że ja jestem dosyć aktywną osobą i chcę psa do sportów takich jak agility czy frisbee i do wystaw.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez leonberg 17 sty 2011, o 12:54

Elvis z opisu jesteś idealnym przyszłym właścicielem jakiegoś psiaka. warunki które masz są prawie idealne.
prawie. jedynym problemem jest 4, ostatnie piętro. zakładam że to budynek bez windy a wiec psiaka czekają spacery po schodach kilka razy dziennie.
wg mnie niestety nie możesz mieć psa żadnej dużej i średniej rasy z powodu zagrożenia zwyrodnieniami stawów czy kręgosłupa w rasach takich jak jamnik czy baset, więc nawet nie każdą małą rasę powinieneś mieć. warto byś poczytał o dysplazji. w necie jest o niej sporo. pozostają Ci psy mieszczące się na ręce ;-) byś mógł w rekach znosić i wnosić psiaka po schodach.facet 190 cm z Yorkiem na ręce rzeczywiście głupio wygląda ;-)
wg mnie powinieneś swoje plany zrealizować po przeprowadzce jeśli nowe mieszkanie jest na parterze, 1 p. bądź wyżej jeśli budynek ma windę.
poczytaj o rasach. nie sugeruj się wyglądem lecz charakterem. wygląd psiaka jest ważny lecz dopiero w drugiej kolejności.
Obrazek
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Elvis 17 sty 2011, o 13:42

Opisałem dokładnie moją sytuacje aby był przegląd dokładny sytuacji.
Nowe mieszkanie będzie na 1 piętrze więc już będzie lepiej i lżej dla Psiaka :)

Co do sugestii że w razie problemów trza będzie nosić psiaka (dużego) akurat to nie stanowi problemu , ostatnio przez kilka tygodni niestety musiałem nosić do swojego mieszkania partnerkę ze względu na kontuzję jakiej się nabawiła i nie stanowiło to dla mnie problemów, a powiedzmy żeby tu nie urazić kobiet więc powiem że waga zbliżona do wagi psiaka np owczarka niemieckiego :).

Tak więc nie wiem w kropce jestem jednak rasy średnie/duże wchodzą w grę , do tego już zorientowałem się o całym cyklu szkoleń dla psiaka od psiego żłobka , przedszkola, dorosłego psa. Pytałem osoby które korzystały z pomocy tej organizacji pod nazwą "Psie Ranczo" a nawet widziałem pieski który były szkolone tam i powiem jestem pod wrażeniem pozytywnym. Patrząc na ceny też nie są kolosalne przy kontynuacji szkoleń przewidują rabaty itd oczywiście to tylko fachowa pomoc i merytoryczne porady reszta w mojej gestii ale jako że nie mam doświadczenia sam nie zaryzykuje aby nie zrobić sobie krzywdy źle "układając" psiaka.

Myślę że jeżeli się zdecyduje to nie wcześniej niż bliżej wiosny aby dzień był dłuższy i aby po pracy psiak będąc zemną na powietrzu widział słońce a nie tylko późne wieczory i poranki.

Tak lukam na rasy i przykuwają moją uwagę Owczarki: Niemieckie, Belgijskie i ostatnio dojrzałem Szwajcarskiego ale o tych nie wiele wiem ale szukam info
Elvis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 sty 2011, o 21:51

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez leonberg 17 sty 2011, o 14:22

bardzo przepraszam jeśli napisałem coś niezrozumiale. muszę się poprawić.
wg mnie, nie powinieneś mieć psa dużej czy średniej rasy, nie dla tego że w razie problemów trzeba będzie nosić go na rekach, lecz dlatego by tych problemów uniknąć. chodzenie po schodach powoduje nietypowe obciążenie rozwijających się kości i stawów, dlatego u ras dużych i średnich, nie zaleca się w okresie wzrostu, chodzenie po schodach. bardziej obrazowo: psiaki bardzo szybko rosną i nabierają masy a kości i stawy nadal są miękkie, podatne na obciążenie. nie chodzenie po schodach to wprawdzie profilaktyka lecz jestem zdania że lepiej dmuchać na zimne niż żałować po fakcie.
wg mnie poczekaj. czas oczekiwania spożytkuj na poznawanie ras. zaglądaj na wystawy. pytaj, rozmawiaj z hodowcami. odwiedzaj hodowle. to co napisałeś bardzo dobrze świadczy o tobie jako przyszłym właścicielu psiaka. nie musisz się spieszyć.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Elvis 17 sty 2011, o 15:13

Spieszyć się nie spieszę to nie zakupy w Tesco ......
ostatnio rozmawiałem "znajomym znajomego" który mieszka na takim samym piętrze jak ja z Owczarkiem niemieckim , opowiadał mi o tym jak dbał o niego w pierwszych miesiącach tzn : jak już trafił do niego to był całkowicie malutki aby jakiekolwiek schody pokonywać z tygodnia na tydzień dawał mu wchodzić a to 2 a to 3 schodki , później po już bodajże jak psiak miał 5 czy 7 miesięcy to pozwalał mu wchodzić do pierwszego pół piętra i schodzić jedno pół piętro aby pies uczył się chodzenia po schodach , do tego obserwował rozwój jego sam i ze specjalista robił prześwietlenia i stosował podpowiedzi weta co do dbania stawy (m.in chodziło o intensyfikacje treningu raz lżej raz mocniej intensywnie) Owczarek ma teraz 7 lat i nadal jest "pilnowany" w tych kwestiach. I jest zdrowy nadal nie ma oznak żadnych zwyrodnień co już teraz może zacząć się pojawiać zw względu na wiek , nie wiem ile w tym prawdy ale mówił mi ten Pan iż równie dobrze zamiast od schodów może powodować to przeciążanie psa bieganie skakanie itd że dobre dostosowanie wypoczynku psiaka plus zdrowy rozsądek pozwoli odsunąć kłopoty ze zdrowiem na dłuższy czas.
Elvis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 sty 2011, o 21:51

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Olusi@ 17 sty 2011, o 15:19

Jeśli nowe mieszkanie ma być na 1 piętrze, to poczekaj ;)
Będzie to o wiele wygodniejsze dla Ciebie i dla psa.

Biały owczarek szwajcarski kiedyś był nazywany białym owczarkiem niemieckim. Później 'białe ONki' wyeliminowano z hodowli, uznając to za wadę. Rasa niemal że wyginęła, a później znów się pojawiła, tyle że pod inną nazwą ;) Jak widać jest bardzo podobny do ONka, różni się tylko tym że ma mniejsze kontowanie i chyba nie zdarzają mu się takie problemy z łapami jak u 'niemców'. I z tego co zauważyłam są nieco łatwiejsze do ułożenia od ONków ;)
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Elvis 17 sty 2011, o 15:46

Olusi@ napisał(a):Jeśli nowe mieszkanie ma być na 1 piętrze, to poczekaj ;)
Będzie to o wiele wygodniejsze dla Ciebie i dla psa.

Jak widać jest bardzo podobny do ONka, różni się tylko tym że ma mniejsze kontowanie i chyba nie zdarzają mu się takie problemy z łapami jak u 'niemców'. I z tego co zauważyłam są nieco łatwiejsze do ułożenia od ONków ;)


Co do pierwszego fragmentu cytatu to wiem o tym, tylko inna kwestia że z mieszkaniem to długo mogę czekać sprawa już trwa 1,5 roku ->>> kocham PL przepisy i pomoc urzędową .... :roll:

Co do drugiej części właśnie poszukuje informacji o tej rasie przeglądam "forum gatunkowe" i pojawiają się opinie o rzadszej chorobie nazwijmy ją "owczarkową" do tego różnice w charakterze u usposobieniu są "spokojniejsze" , ponoć a z wyglądu można by powiedzieć że różnica polega na umarszczeniu , i też jest długowłosa odmiana :) tylko chyba rzadsze hodowle niestety :(
Elvis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 sty 2011, o 21:51

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez leonberg 17 sty 2011, o 21:19

Elvis, znajomy ma racje. schody nie są jedynym powodem zwyrodnień. do 15 mc nie należy zmuszać psiaków do intensywnego biegania za właścicielem maratończykiem czy zapalonym rowerzystą.
dodatkowo nie chodzi o naukę chodzenia po schodach lecz o nacisk na łapy. zrób doświadczenie. kucnij na schodach i pochyl się do przodu. dłonie oprzyj 4 stopnie niżej. na czym spocznie ciężar twojego ciała? wyobraź sobie teraz że ciężar psa spoczywa na 2 łapach zamiast na 4. wyobraź sobie stawy zbudowane ze stale rosnącej i zmieniającej się chrząstki. co może się stać z nimi, jeśli kilka razy dziennie będą podwójnie obciążone? może nic. może wytrzymają a może psiak zostanie kaleką. może przesadzam. może tak bardzo chcesz już tego psiaka że nie trafiają argumenty za odłożeniem pomysłu do przyszłej wiosny lub nawet za 2 lata? poczekaj. po co ryzykować?
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Elvis 17 sty 2011, o 21:35

gdyby do mnie nie trafiały argumenty to bym psiaka już miał dawno , nie jest tak że mnie to nie interesuje i bo chcę to muszę mieć :roll: bo nie w tym rzecz , akurat ja doceniam powagę sytuacji z wielu względów nadal nie mam psiaka i nie są to względy ani materialne ani jakie kolwiek inne po prostu nie chcę aby to w jaki kolwiek sposób skrzywdziło psiaka.
Ale rozmawiam z innymi właścicielami psów dość często Owczarków (różnych) wielu z nich jest w podobnej sytuacji jak ja i mówią mi jedno że gwarancji ani na jedno ani na drugie nie ma ale że przy zachowaniu rozsądku i profilaktyki odpowiedniej idzie ryzko zminimalizować dość istotnie.

Dziś miałem okazję porozmawiać z miłym Państwem którzy mają mają Owczarka Szwajcarskiego 2 letniego a wcześniej mieli 2 Owczarki Niemieckie i mają dużo cięższe warunki bo mieszkają w starej Kamienicy na również 4 pietrze tylko schodów jest więcej i są bardziej strome i większe. Pytałem ich o różne rzeczy i również mówili o dawkowaniu treningów i intensywności ruchu i systematycznym badaniu przez specjalistę psiaka , żadnej z ich psów nie miał problemów ze stawami .... Wiem że to nie musi być tak w moim przypadku dlatego nadal jestem w kropce ..... ehhh :(
Elvis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 sty 2011, o 21:51

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez Olusi@ 27 sty 2011, o 11:51

Ja bym czekała, w tym czasie sobie czytała o rasie, jeździła na wystawy, zawody, rozmawiała z właścicielami i hodowcami, już oglądała hodowle.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki

Re: Porada ....decyzja w sprawie psiaka

Postprzez takasobieja 29 sty 2011, o 15:56

Wstrzymaj się z kupnem większego psa, póki mieszkasz na 4 piętrze. TO obciążenie dla stawów. Niepotrzebna droga przez mękę, a młody pies = rozwój stawów i kości.
Posiadaczka Goldena Retrievera.
Obrazek
rasowy=rodowodowy
Avatar użytkownika
takasobieja
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 2259
Dołączył(a): 3 lip 2006, o 15:19
Lokalizacja: Tuchola
Imię psa: Shakira
Rasa psa: Golden Retriever - pseudo xD


Powrót do Jaka rasa będzie najlepsza dla mnie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

paw prints