Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Zastanawiasz się jaki pies najlepiej pasuje do Twoich warunków i stylu życia? Przeczytaj lub zapytaj tutaj.

Moderator: Moderatorzy

Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez kokomniam 15 mar 2011, o 18:08

Witam,
nie będę oryginalna: proszę osoby kompetentne o poradę w kwestii wyboru rasy psa.
Od niedawna mieszkamy w domu jednorodzinnym przy lesie z dwójką dzieci - 8 i 4 lata. Wszyscy marzymy o psie. Dużo czytałam o różnych rasach i po wielu rozważaniach zostały tylko dwa typy, jednak nie możemy się zdecydować, który wybrać. Bierzemy pod uwagę teriera irlandzkiego i labradora.

Dlaczego terier irlandzki?
- ma niewielkie gabaryty,
- prawie nie gubi sierści,
- jest żywy i energiczny,
- w przeciwieństwie do innych terierów, jest ponoć fajnym kompanem dla dzieci, spotkałam się z określeniem "pies małego człowieka".

Dlaczego labrador retriever?
- bardzo inteligentny,
- łagodny i zrównoważony,
- kocha dzieci,
- ma łatwą w pielęgnacji sierść (za to ponoć bardzo kłaczy - czy to prawda?).

Boję się trochę dominującego charakteru teriera. Z kolei labrador ponoć nie lubi zostawać sam w domu i wtedy z nudów zamienia się w psa-demolkę.
Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru. A może macie inne propozycje?
kokomniam
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 14:44

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez eddamone 31 mar 2011, o 23:53

Teriery to dość trudne w ułożeniu psy, labradory potrzebują dużo ruchu. Może pomyślcie np. o bldogu francuskim, cavalierze lub mopsie?
eddamone
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 30 mar 2011, o 23:14

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez Scotie. 23 kwi 2011, o 21:38

Racja,Teriery lubią dominować i też wręcz uwielbiają szczekać (ale jak się dobrze ułoży to nie będą ujadały) ,kochają się ruszać i bawić...laby no to cóż cud miód :) Tylko szkoda,że są takie modne,a przez to występuje u nich często np.dysplazja stawu biodrowego i są dość masywne.
"Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty"
Obrazek
Avatar użytkownika
Scotie.
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 60
Dołączył(a): 7 lut 2011, o 18:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez matrix 24 kwi 2011, o 09:27

Ja tam wole mieć cisze i spokój w domu,niż ciągłe szczekanie więc proponuję labradora,wydaje mi się że jest bardziej posłuszny :)
matrix
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 58
Dołączył(a): 23 kwi 2011, o 18:53

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez Scotie. 24 kwi 2011, o 11:00

A może Kokomniam mogłabyś mieć jakiegoś myśliwskiego typu wyżeł?Kochają zabawę i są energiczne,nie szczekają bez powodu i należą do przemiłych psiaków :D
No chyba,że wolisz jakiegoś pasterskiego np.owczarek belgijski (są cztery odmiany).Te psiaki są posłuszne,też kochają dzieci,wierne i bardzo mądre(jak każdy psiak :) ) ,łatwo dają się wychować i ułożyć :D
Ale tutaj wybór należy do Ciebie.
Powodzenia :wink:
"Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty"
Obrazek
Avatar użytkownika
Scotie.
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 60
Dołączył(a): 7 lut 2011, o 18:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez Plx 24 kwi 2011, o 17:48

Witaj,

Na początek należy rozważyć kwestię dominacji i inteligencji, którą ludzie w większości źle pojmują. Obie kwestie dotyczą jednej i zasadniczej rzeczy - motywacji. W przypadku psów inteligentych, nie występuję więcej połączeń mózgowych, ale większa łatwość motywacji. Tak samo jest w przypadku dominacji - pies nie zbywa komend, dlatego, że dominuje, ale dlatego, że ma za małą motywację na ich wykonanie. W przypadku psów z dużą łatwością motywacji, motywacją do podjęcia działania będzie chociażby nuda. Dlatego psy niszczą bardziej, są bardziej kreatywne w rozwalaniu domu, chociaż to również cecha osobnicza. Jednakże nawet właściciel psa, którego można łatwo zmotywować nie będzie osiągał dobrych efektów szkoleniowych - również przez złe rozumienie pojęcia motywacji. Na codzień, kiedy wychowujesz psa, musisz być dla niego atrakcyjna - atrakcyjniejsza niż otoczenie. Pies ma wybór, to on zdecyduje, czy bardziej opłacalna jest zabawa z tobą, czy ganianie rowerzystów. Ludzie zazwyczaj stosując szkolenie pozytywne sypią w psy garściami smakołyków, uczą psa, że pracuje się za nagrodę, nie dla nagrody. Wiele ludzi nie umie wykorzystywać czynników środowiska - przydkładowo, uczymy psa, że odwołanie od innego czworonoga oznacza koniec zabawy, ale dlaczego nie miałoby oznaczać jej początku?

Jeżeli chodzi o dzieci - dzieci nie są w stanie panować nad emocjami, co wyklucza ich opiekę nad psem - dotyczy to nie tylko czterolatka, ale i ośmiolatka. W przypadku dzieci ich myślenie jest bardzo impulsywne - jeżeli powiesz ośmiolatce, że kiedy pies wyrwie jej się ze smyczy powinna uciekać, ona zacznie go gonić - chwila i emocje sprawią, że dziecko nie będzie w stanie racjonalnie myśleć. Powiedzienie czterolatce, że ma nie gonić psa i nie uciekać przed nim również raczej nie odniesie skutków: emocje biorą górę.

W przypadku wyboru psa zapomina się również o okresie szczenięctwa. Wszystkie opisy rasy dotyczą psów dojrzałych psychicznie (czyli załóżmy, że są to psy w wieku conajmniej 1 - 3 lat). Do tego czasu szczęnięta gryzą po rękach, drapią, i dzieci boją się ich, nie są w stanie nad nimi zapanować. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Tak naprawdę nie ma psów, które nadają się dla dzieci, takie rasy nie istnieją, są różne dzieci, psy nie są z natury niańkami, psa nie nauczysz postępowania z dzieckiem, musisz nauczyć dziecko jak postępować z psem.

Rasy, które wybrałaś jak dla mnie nie pasują - labrador jest zdecydowanie za ciężki, kilkumiesięczny szczeniak pobudzony z łatwością przewróci czterolatka, czy wyrwie smycz ośmiolatkowi, który zapewne będzie chciał go na niej prowadzać. Terriery są szczekliwe, mają tendecję do podszczypywania, a w przypadku terierów irlandzkich - do agresji w kierunku innych psów. Dodatkowo w terrierach niestety jest teraz bardzo duża rozbieżność - biorąc pod uwagę teriera należy patrzeć na cechy osobników - wśród jednej rasy są wulkany energii i kanapowce.

Labrador nie jest łagodny i zrównoważony - jest pobudliwy i nie kocha dzieci - zwyczajnie jest za ciężki. Tak bardzo kłaczy, wierz mi, wszystkie psy krótkowłose strasznie linieją - sierść fruwa w powietrzu.

Jak dla mnie najlepszym woborem będzie pudel - łatwy w motywacji, odmiana średnia nie będzie za duża (ani za mała, bo warto brać pod uwagę, że dzieci nie mają wyczucia), sierść łatwa w pielęgnacji, żywy, szybko dostosowuje się do warunków rodziny. Buldog również jest dobrą propozycją, podobniej jak mops i CKCS, jednak przy nich zwróciłabym dużą uwagę na zdrowe osobniki.

Owczarek belgijski odpada - nie kochają dzieci, potrzebują zdecydowanego przewodnika, za duże.
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez Messi 26 kwi 2011, o 16:07

Witaj:) jako właścicielka teriera irlandzkiego, a właściwie terierki ;) muszę Ci powiedzieć że Messi kocha dzieci:D Najprawdopodobniej dlatego, że mamy w rodzinie małą, niespełna 3-letnią dziewczynkę. Messi traktuje ją jak szczeniaka, do tej pory nigdy jej nie ugryzła mimo że Mała robi z nią wszystko. W stosunku do psów też nie jest agresywna-z każdym chce się bawić. Jednak terier-nieważne czy jest to irland, czy york, czy amstaff - każdy ma swój uparty charakterek i trzeba umieć go wychować tak, żeby nie "wszedł Ci na głowę". Mówię o tym bo sama mam trochę problemów z Messi (ma dopiero rok, więc jeszcze wszystko do nadrobienia:). Ponadto MUSISZ mieć czas, żeby wybiegać irlanda-moja zaczyna biegać po domu jeśli nie zrobi tego na dworze... a zmęczyć jej się raczej nie da...:P Jeśli masz czas na codzienne długie spacery, albo ktoś ze znajomych też ma psa, którego rozpiera energia i będą razem biegać + będziesz konsekwentna w wychowywaniu irlanda oraz nie przeszkadza Ci jego "ADHD":P - jak najbardziej polecam bo jest to cudowna rasa:D

A co do labradorów to niewiele mogę poradzić-poza tym, że podobno maja tendencje do tycia, więc ze względu na to, jak i na ich charakter i rozmiary-też potrzebują dużo ruchu. To psy myśliwskie-aportery więc rzucanie piłeczki i tego typu:) Ponadto ich łakomstwo można łatwo wykorzystać w szkoleniu :D i nie sugeruj się tym, że panuje opinia, że labrador czy golden retriever to psy do dzieci-chodziłam z Messi do psiego przedszkola i był tam dość agresywny labrador. Wszystko zależy od tego jaki trafi Ci się pies, jak będzie miał charakter. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak na pewno labrador jest psem spokojniejszym od teriera irlandzkiego, tylko strasznie gubi sierść:/ Irland i każdy inny terier szorstkowłosy-troszeczkę się kłaczy, ale tylko wtedy kiedy jest już czas by go wytrymować. Poza tym okresem nie ma w domu sierści. Labrador za to kocha pływać, więc musisz być przygotowana na to, że będzie wchodził do każdego stawu w parku, teriery raczej nie lubią wody-w każdym razie te teriery które miałam wcześniej, a były to teriery walijskie. Irlandka też nie przepada. Gdzieś czytałam, że "terier" wywodzi się z łaciny od "terra"-ziemia, bo jak wiadomo teriery to psy myśliwskie, w dużej mierze norowce, więc z tym nielubieniem wody to raczej norma. Nawiązując do postu Plx-zarówno labrador jak i terier irlandzki wyrwie smycz Twoim dzieciom, sama czasem nie mogę utrzymać Messi, więc wolę nie myśleć co będzie z labkiem... Popieram opcję z pudlem, zwłaszcza że on nie uczula. W ogóle decydując się na psa dla dzieci proponuję zwrócić uwagę na IX grupę FCI bo jak sama nazwa tej grupy wskazuje, są to "psy ozdobne i do towarzystwa" a nie jak teriery, czy retrievery - psy myśliwskie. To ze względu na ich wrodzony instynkt i charakter wymagają dużo ruchu. Życzę powodzenia w wyborze rasy. Rozważcie wszystkie za i przeciw i daj znać którego wybraliście i czy któregoś z nich. Pozdrawiam :-)
Avatar użytkownika
Messi
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 3
Dołączył(a): 25 kwi 2011, o 17:54
Imię psa: Messi
Rasa psa: Terier irlandzki

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez matrix 26 kwi 2011, o 18:36

Jakoś bardziej do mnie przemawia labrador,sam jestem właścicielem i jak dotąd nie miałem z nim żadnych większych problemów.
matrix
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 58
Dołączył(a): 23 kwi 2011, o 18:53

Re: Terier irlandzki czy labrador? - pomóżcie!

Postprzez Messi 27 kwi 2011, o 23:41

To znowu ja :) Czy zastanawialiście się nad PARSON RUSSELL TERRIEREM? Skupiłam się na irlandzie i labku, poparłam pomysł z pudlem a zapomniałam o terierze którego znam ze swojego najbliższego otoczenia-gapa ze mnie straszna :oops: Nie wiem jak mogło wylecieć mi to z głowy :P

Parson russell terrier łączy w sobie wszystkie pozytywne cechy terierów. Jest idelanym kompanem dzieci, szybko się uczy, jest pojętny i niewielkich rozmiarów, więc bez problemu zabierzecie go na wakacje, nie zamartwiając się przy tym, że będzie tłoczno jak zamieszka z Wami np. w przyczepie campingowej. Potrzebuje on jednak dużo ruchu, ale skoro mieszkacie pod lasem to jest gdzie wybrać się na długi spacer-pytanie tylko, czy macie na to czas . Ponadto jeśli zdecydujecie się na odmianę szorstkowłosą, ewentualnie tzw. "łamaną" i będziecie trymować pieska 2 razy do roku, to nie będzie gubił sierści. Występuje jeszcze odmiana gładkowłosa.

Zapraszam na stronę hodowli mojego brata "Psie Szaleństwo" -> http://www.psieszalenstwo.pl
W galerii znajdziecie mnóstwo zdjęć świadczących o tym, że parson russell terrier jest idealnym psem-nie tylko dla dzieci, na zdjęciach moja bratanica Julia, o której pisałam w poprzednim poście i jej ukochana parsonka w wielu odsłonach:) Gdybyście zdecydowali się na tę rasę, to szczenięta z obecnego miotu są już zarezerwowane i czekają tylko na odbiór, ale "Psie Szaleństwo" przyjmuje zapisy na miot przyszłoroczny, z tego względu, że zainteresowanie pieskami jest bardzo duże ;-) Gorąco polecam! (hodowlę, a przede wszystkim rasę) :D

Na koniec krótkie porównanie PRT na tle irlandczyka:
1) PRT jest bardzo aktywny, ale nieco mniej żywiołowy niż irland
2) rozmiary obu piesków, o których już wcześniej wspominałam -> (orientacyjnie) wyskośc PRT w kłębie (liczona od poziomu ziemi do kłębu, czyli najwyższego punktu tułowia, położonego na szczycie łopatek) - około 35 cm, zaś teriera irlandzkiego - około 45 cm. Oczywiste jest, że przekłada się to na różnice w wadze, a co za tym idzie w sile obu psiaków -> podskakujący w przypływie radości parson nie przewróci dziecka i tym samym nie zrobi mu krzywdy, ani nie wyrwie smyczy, irlandzczyk-tak.
3) Podobieństwa: zarówno PRT, jak i terier irlandzki:
* nie gubią sierści
* szybko się uczą
* są łagodne w stosunku do dzieci i innych psów
* potrzebują kontaktu z człowiekiem, a co się z tym wiąże: nie lubią długo zostawać same w domu

Biorąc pod uwagę Wasze potrzeby, oczywiście to porównanie wygrywa parson russell terier, przede wszystkim ze względu na gabaryty. Nie zmienia to jednak faktu, że terier irlandzki jest także super psem dla dzieci, ale raczej już tych nastoletnich, które będą potrafiły utrzymać go na smyczy i których nie przewróci :-)

Jeszcze raz zapraszam do odwiedzenia "Psiego Szaleństwa" i zainteresowania się rasą parson russell terrier ;-)
Pozdrawiam :D
Avatar użytkownika
Messi
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 3
Dołączył(a): 25 kwi 2011, o 17:54
Imię psa: Messi
Rasa psa: Terier irlandzki


Powrót do Jaka rasa będzie najlepsza dla mnie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

paw prints