Paszport dla psa

Przepisy, sytuacje praktyczne, regulacje międzynarodowe...

Moderator: Moderatorzy

Re: Paszport dla psa

Postprzez Nataliaa 22 cze 2010, o 16:58

Hej!
Mam pytanie odnosnie czipowania psa. Nagle okazało się, że za miesiąc będę musiała się przeprowadzić do Hiszpanii :shock: , a od 3 tygodni posiadam szczeniaka. Nie wiem co teraz zrobić, słyszałam, że zaczipowac psa można najwcześniej dopiero w wieku 12 miesięcy :?: :!: (jest ktoś zorientowany, czy to prawda?). Mój psiak ma teraz 10 tygodni, a w dniu zamierzanej przeprowadzki będzie miał około 15 tygodni. W tym tyg będzie szczepiony drugi raz na nosówkę, a na wściekliznę jeszcze nie był. Jestem teraz załamana :cry: , bo nie wiem, czy uda mi się przewieźć psa. Mogłby mi ktoś doradzić, czy uda mi się w 5 tygodni załatwić ten czip, wyrobić paszport, zaszczepić psa przeciw wściekliźnie? z tego co wiem musi tez upłynac 21 dni od szczepienia by było ono zaakceptowane, jezeli psiak jest szczepiony pierwszy raz. Kiedy w ogole szczeniak powinien byc pierwszy raz zaszczepiony przeciwko wsciekliznie? ile czasu musi upłynąć od szczepienia na nosowkę? W przyszłym tyg udam sie do weterynarza,bo obecnie czeka mnie w tym tyg jeszcze przeprowadzka z Poznania do Szczecina i mam urwanie głowy.Weterynarz na pewno odpowie mi na wszystkie pytania, jednak chciałabym wczesniej wiedziec, jak to wygladą, żeby coś zaplanować, boję się , że nie zdąże z tym wszystkim. jesli ktoś był w podobnej sytuacji, albo czipował psa w wieku 3 miesiecy, albo i mniejto prosze o jakąś podpowiedź.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Nataliaa
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 cze 2010, o 09:18
Lokalizacja: Szczecin
Imię psa: Kobi
Rasa psa: Samoyed :D

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Paszport dla psa

Postprzez czmtsz 22 cze 2010, o 17:13

Moja Rooney byla zaczipowana w wieku 3 miesiecy przy drugim szczepieniu. Nie bardzo wiem jak wyglada sprawa z paszportem i szczepieniami. Tu u Angoli psiaki maja 2 szczepienia i tyle. Teraz sie glupio czuje bo nawet nie wiem na co :oops: Hiszpania ma super klimat :) az Ci zazrdoszcze:) Pozdrawiam
dana
Rooney
Obrazek
czmtsz
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 15 lut 2010, o 14:27
Lokalizacja: UK
Imię psa: Rooney
Rasa psa: Labradoodle

Re: Paszport dla psa

Postprzez Atena 22 cze 2010, o 17:18

z tego co się orientuję, chipuje się szczeniaki bez problemu. Przynajmniej kiedyś tak było. W wielu zagranicznych, a podobno również i polskich hodowlach, tatuaż zastępowany jest chipem właśnie. Najlepiej jak znajdziesz w swoim mieście weta uprawnionego do wystawiania paszportów, a tym samym również i chipowania, zadzwonisz i się dowiesz szczegółów.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Paszport dla psa

Postprzez Psychomona 22 cze 2010, o 17:20

Moja Mia zostala zaczipowana jak miala chyba 12 tygodni czy jakos tak,na wscieklizne trzeba zaszczepic do 5 miesiaca o ile sie nie myle,my szczepilismy przy drugim szczepieniu,no i jakos czas musi upplynac od momentu szczepienia,chyba tak jak piszesz 21 dni,paszport dostalismy u weta przy szczepieniu wiec to nie problem,ale jak mieszkam w niemczech,wiec nie napisze jak jest w Pl...zycze powodzenia,najlepiej poinformuj sie moze w ambasadzie,albo nie wiem gdzie...maila napisz,badz zadzwon i dopytaj,zeby poznije nie bylo przykrych niespodzianek na granicy...

to co znalazlam w necie...

Zasady przemieszczania się psów (kotów, fretek) w celach nie komercyjnych z terytorium RP



Psy (oraz koty i fretki) przemieszczane w celach niekomercyjnych z Polski do następujących państw Unii Europejskiej: Austria, Cypr, Czechy, Dania,Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, RFN, Portugalia, Słowenia, Węgry, podlegają tym samym przepisom jak w przypadku przyjazdu z obszaru UE do Polski, a wiec:

1. Muszą być zidentyfikowane za pomocą:

czytelnie wytatuowanego numeru lub mikroczipu, zgodnego z wymaganiami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem);

2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie (przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia (Decyzja Komisji Nr 2005/91/WE z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia zwierzęcia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania).

3. Muszą być zaopatrzone w paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Obrazek
Nasza Kochana suczka Mia
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Psychomona
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 121
Dołączył(a): 23 maja 2010, o 18:42
Imię psa: Mia
Rasa psa: Malteser/Shih-tzu mix :)

Re: Paszport dla psa

Postprzez Nataliaa 22 cze 2010, o 18:17

Jeju wielkie dzięki za odpowiedzi. Już się trochę uspokoiłam jak przeczytałam, ze wasze psiaki były czipowane w wieku 3 miesiecy. Moj Kobi 3 miesiące skończy 10 lipca i w takim razie mniej więcej koło tej daty wybiorę się z nim do weta, żeby go zaszczepić i zaczipowac, akurat minie 21 dni do naszej wyprowadzki, także powinno byc ok. Bałam się, ze na paszport czeka sie jakiś czas,ale skoro dostane go u weterynarza od ręki to super :lol: kamień z serca hehe naprawde już wariowałam z bezradności, szczególnie, gdy usłyszałam, ze czipuje sie psy w wieku nie mniej niz 12 miesiecy, bo niby jest mozliwość przemieszczenia sie czipa, czy cos takiego.

CZMTSZ- ja tylko nie zazdroszcze mojemu psiakowi, w koncu to samoyed, a jak wiadomo one nie przepadaja za upałami, ale jakos damy radę :) musi się chłopak przyzwyczaić :wink: jak narazie przyzwyczaja się do polskich upałów, których tak naprawdę nie ma hehe bo pogoda w kratkę, ale już gdy tylko wyjdzie mocniejsze słońce to nie da rady leci tylko się załatwić i ciągnie do domu, albo walnie się w cieniu na trawce i nie zamierza się stamtąd ruszać. Dłuższy spacer wtedy tylko z samego rana, albo wieczorkiem :P

Ale jesli o mnie chodzi to przydałoby mi się trochę prawdziwego porządnego lata i wygrzania na słońcu :lol:



Chciałam jeszcze zapytać, czy jak podróżujecie z psami za granicę to sprawdzają wam te psie paszporty :?: Bo skoro są granice otwarte, a podróżując samochodem chyba nikt na granicy juz nie sprawdza dokumentów? przynajmniej tak jest w szwecji, bo moi rodzice tam mieszkaja i odkad jestemy w Unii nie kojarzę, żeby tam sprawdzali paszporty,teraz już nikt na to nie patrzy.
Ja jeszcze nie wiem, jak będe jechala do hiszpanii, czy samolotem, czy jakims busem albo autokarem, albo mozliwe tez ze wlasnie autem.
Avatar użytkownika
Nataliaa
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 cze 2010, o 09:18
Lokalizacja: Szczecin
Imię psa: Kobi
Rasa psa: Samoyed :D

Re: Paszport dla psa

Postprzez Psychomona 22 cze 2010, o 19:23

Nataliaa napisał(a):Chciałam jeszcze zapytać, czy jak podróżujecie z psami za granicę to sprawdzają wam te psie paszporty :?: Bo skoro są granice otwarte, a podróżując samochodem chyba nikt na granicy juz nie sprawdza dokumentów? przynajmniej tak jest w szwecji, bo moi rodzice tam mieszkaja i odkad jestemy w Unii nie kojarzę, żeby tam sprawdzali paszporty,teraz już nikt na to nie patrzy.
Ja jeszcze nie wiem, jak będe jechala do hiszpanii, czy samolotem, czy jakims busem albo autokarem, albo mozliwe tez ze wlasnie autem.



Mi ostatni raz sprawdzali na granicy paszporty (nasze i psa) jak polska jeszcze nie byla w EU ,od tej pory nigdy nikt nam nie sprawdzal dokumentow ,ani psowi,to samo dotyczy Holandii,bo bylismy(autokarem i autem) ,natomiast jesli chodzi o samolot to na kazdym lotnisku sprawdzaja.

Specjalnie dla ciebie poszukalam paszportu mojego psa i chip miala robiony jak miala dokladnie 9 tygodni,wiec troche wczesniej niz napisalam wyzej :)
Obrazek
Nasza Kochana suczka Mia
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Psychomona
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 121
Dołączył(a): 23 maja 2010, o 18:42
Imię psa: Mia
Rasa psa: Malteser/Shih-tzu mix :)

Re: Paszport dla psa

Postprzez Atena 22 cze 2010, o 20:17

Nataliaa napisał(a):bo niby jest mozliwość przemieszczenia sie czipa, czy cos takiego.

wiek nie ma znaczenia, chip i tak się lubi przemieszczać :) jedna moja suka ma gdzieś pomiędzy pachą a łopatką, a druga na krtani :lol:
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Paszport dla psa

Postprzez Nataliaa 22 cze 2010, o 20:21

Ooo 9 tygodni, to już całkiem mnie odstresowałaś :D
Dobrze, że wiek nie ma znaczenia, bo nie powiem stresik był :roll:

A co do sprawdzania paszportów to racja jak się leci samolotem to sprawdzają dokumenty, ale tylko w kraju z którego sie leci, po przylocie to już bagaż w rękę i heja (przynajmniej ja tak miałam zawsze w krajach Unii) oczywiscie teraz mowie o ludzkich paszportach, bo z psim to nie wiem jak jest moze sprawdzaja przed odlotem i po przylocie, nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda na lotniskach. No, ale nic to nie zmienia, bo bez tego nieszczęsnego paszportu nie wypuściliby mnie z psiakiem z PL. No do wyjazdu jeszcze ponad miesiąc także dzięki waszej pomocy myślę, że spokojnie uda mi sie wszystko załatwić :D i mój samoyedzior będzie się opalał razem ze mną w Hiszpanii :lol:

Także jeszcze raz dzięki za pomoc :wink:
Avatar użytkownika
Nataliaa
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 cze 2010, o 09:18
Lokalizacja: Szczecin
Imię psa: Kobi
Rasa psa: Samoyed :D

Re: Paszport dla psa

Postprzez Psychomona 22 cze 2010, o 20:59

Slodki ten psiaczek w avatarze :mrgreen:

my latamy co roku (raz albo dwa na urlopy ) i za kazdym razem i na lodnisku z ktorego odlatujemy i na tym na ktore przylatujemy sprawdzaja paszporty,tak na szybko ale sprawdzaja i to sa kraje UE,w tym roku bylismy w Turcji i oprocz sprawdzenie wbijali wize,ale to nie unia...
Obrazek
Nasza Kochana suczka Mia
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Psychomona
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 121
Dołączył(a): 23 maja 2010, o 18:42
Imię psa: Mia
Rasa psa: Malteser/Shih-tzu mix :)

Poprzednia strona

Powrót do Pies w prawie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

paw prints
cron