Nie daj się zbyć mandatem!

Przepisy, sytuacje praktyczne, regulacje międzynarodowe...

Moderator: Moderatorzy

Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez RoughSeaForest 31 maja 2010, o 14:46

Niewiele osób wie, że przyjmując mandat za "psa bez smyczy i/lub kagańca' sami na siebie kręcą bata.
Otóż... widząc wściekłego np sąsiada, prychającego jadem na widok twojego pupila...dzwoniącego na bezdechu po policję (lub straż miejską) wymiękamy gdy "mundurowy" wypisuje mandacik.
A na wystawienie mandatu też ustalone są jakieś zasady.
Przykładowo - 5 rano, osiedlowy park, jeden przechodzień na godzinę (akurat porąbany sąsiad - kynobójca :roll: ).
Policja, mandat i kurczymy się w sobie.
Błąd!
Nawet psiak z list tych agresywnych nie musi mieć kagańca i szwędać się na smyczy jeśli miejsce jest widocznie wyludnione!
Jeśli policjant nada tok do kolegium bo nie przyjmiesz mandatu - zaczynają się dla nich schody. Muszą poddać psa na badanie w kierunku agresji i udowodnić, że poza tym poparanym sąsiadem było tam więcej osób. Skarżący też trafi pod lufę.
I jeśli nie ma dostatecznych dowodów - sprawa idzie do kosza.
A jeśli przyjmiemy mandat - trafiamy do kartotek razem z naszym pupilem, przyznajemy się do tego, wydajemy kasę.
Odwołanie od mandatu to droga przez piekło. Mnóstwo bieganiny, więcej kosztów i jąkliwe udowadnianie niewinności.
Tak więc...nie trzęśmy tyłkami bo ktoś ma na sobie mundur.
A niech nam udowadniają winę! I mandat wsadzą sobie gdzieś :o

ps. to nie dotyczy posiadaczy naprawdę szalonych psiurków! :shock: tudzież sytuacji wręcz oczywistych (tłok etc)
RoughSeaForest
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 36
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 19:19

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez czmtsz 31 maja 2010, o 16:36

RoughSeaForest napisał(a):Nawet psiak z list tych agresywnych nie musi mieć kagańca i szwędać się na smyczy jeśli miejsce jest widocznie wyludnione!


jest takie prawo?
no i czy okresla co oznacza wyludnione?

No i mam pytanie dotyczace tego dochodzenia winy, czy nie wystarczy, ze pies nie mial kaganca lub byz spuszczony ze smyczy? Naprawde musza udowodnic agresywnosc? Nie zrozum mnie zle, ja tego nie neguje tylko chcialabym poszukac jakiegos potwierdzenia w prawie.
Pozdrawiam dana
Rooney
Obrazek
czmtsz
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 177
Dołączył(a): 15 lut 2010, o 14:27
Lokalizacja: UK
Imię psa: Rooney
Rasa psa: Labradoodle

Re: Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez Asmax 31 maja 2010, o 21:11

W moim przypadku, a jestem mieszkańcem Krakowa, przepisy wyglądają następująco

Uchwała Rady Miasta Krakowa z 25 stycznia 2006.

[...]"Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do:
1/ prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie
z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia
28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne
/Dz. U. Nr 77, poz. 687/ lub zagrażającemu otoczeniu, do nałożenia kagańca;
w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod
warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub opiekun sprawuje
kontrolę nad jego zachowaniem,"


Więc pies bez smyczy puszczony w miejscu wyludnionym/opuszczonym musi posiadać kaganiec. Nie ważne czy York czy Pit Bull, czy typowy kundelek.

Chociaż, straż miejska u mnie nie jest zbyt odważna. Koledze, który posiada owczarka niemieckiego, strażnik postanowił wypisać mandat. Kolega zapiął psa na smycz, żeby wysłuchać o tym, że puszczanie piesków jest be, fe itd. Ale pies w pewnym momencie, z czego wiem, na dyskretne polecenie kolegi zaczął zachowywać się agresywnie, nastroszył się, obnażył kły i warczał, szczekał, kłapał paszczą w kierunku strażnika. Strażnik odskoczył do tyłu, a kolega zasugerował, że pies mocno ciągnie i może go nie utrzymać :). Strażnik postanowił darować mandat i wycofał się do swojego straż-mobilu. Sytuacja ogólnie komiczna, przynajmniej dla mnie jako obserwatora :lol:
Kamil
Avatar użytkownika
Asmax
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 358
Dołączył(a): 17 lip 2007, o 18:22
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Jocker SWNŻ
Rasa psa: Staffordshire Bull Terrier

Re: Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez RoughSeaForest 1 cze 2010, o 08:56

A w moim mieście próbowano mnie ukarać już nie raz :wink:
I nic z tego im nie wyszło.
Interpretacja przepisów zawsze poparta jest naszym strachem o konsekwencje bo przecież to my mamy smoka.
Nie spróbujesz - nie będziesz wiedzieć :P
Dawno wyczytałam wszystko w internecie - spróbowałam i już się nie boję :!:
Natomiast trzeba mieć zdrowe podejście do oceny sytuacji i... zdrowe do przepisów :P
RoughSeaForest
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 36
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 19:19

Re: Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez ana 1 sie 2010, o 21:36

Zastanawiam się czy regulamin w Krakowie jest zgodny z ustawą o prawach zwierząt. Art 6 pkt 14 wyraźnie mówi, że niedozwolone jest trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu. I teraz niech mi SM udowodni, że smycz zapewnia mojemu psiakowi "niezbędny ruch".

Szukają łatwego zarobku, bo łapia tylko psiarzy, źle zaparkowane samochody i handlarki pietruszki a reszty nie widzą. Jak się nie damy zastraszyć i nie będziemy przyjmować mandatów a przy okazji przegrają trochę spraw, to interes przestanie być opłacalny.
ana
 

Re: Nie daj się zbyć mandatem!

Postprzez mArGoSiA 1 sie 2010, o 22:33

W większości miast psy z listy ras agresywnych muszą chodzić na smyczy i w kagańcu ZAWSZE.
RASOWY=RODOWODOWY
http://www.stoppseudohodowcom.org/
http://arka.strefa.pl/rasa.html

Przeczytaj! To nic nie kosztuje.
mArGoSiA
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 16 lis 2007, o 16:06


Powrót do Pies w prawie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

paw prints
cron