Klikery Trixie

Dyskusje i opinie o produktach e sklepie Psiaki.pl

Moderator: Moderatorzy

Klikery Trixie

Postprzez ValdeQ 12 lut 2010, o 20:16

Kliker to prosty i skuteczny przyrząd do szkolenia psów (a także innych zwierząt) metodą pozytywną, czyli bez przemocy i kar.

Klikery Trixie w naszym sklepie:
http://www.psiaki.pl/sklep/advanced_sea ... ie&x=0&y=0

Zasada działania klikera opiera się na wydawanym przez niego powtarzalnym dźwięku, na którym budowany jest schemat nagradzania psa. Istnieje szereg teorii, szkół, ośrodków itp. popularyzujących szkolenie przy pomocy klikera, które z łatwością każdy zlokalizuje. Poniższe proste wskazówki opracowane na podstawie materiałów firmy Trixie pozwolą zorientować się w metodzie posługiwania się klikerem.

Do trenowania z klikerem nadają się psy w każdym wieku, także szczenięta i na każdym stopniu zaawansowania w szkoleniu. Od tej reguły istnieją nieliczne wyjątki, na przykład psy o upośledzonym słuchu. Podstawową zasadą jest, że kiedy pies usłyszy dźwięk klikera oznacza to dla niego nagrodę, czyli otrzymanie smakołyku.

Jak uczą się psy:

Psy uczą się wykonując czynności, a także poprzez nagrody i kary, które następują bezpośrednio po określonym zachowaniu. Kiedy właściciel nagrodzi lub ukarze psa nawet kilka sekund później, pies nie skojarzy już tego jako elementu szkolenia. Z drugiej strony nawet możliwość zabawy z innym psem po ucieczce od właściciela jest odbierana przez psa jako nagroda. Dlatego tak ważne jest, żeby już pierwsze oznaki świadczące o podążaniu psa w kierunku pożądanego zachowania były w odpowiednim momencie nagrodzone klikerem. Poniżej znajdziesz kilka przykładów komend i opis działania klikera.

Jak działa kliker:

Dźwięk klikera powinien oznaczać dla Twojego psa, że zachowuje się właściwie. Takie właściwe zachowanie powinno zostać nagrodzone smakołykiem. Pies będzie potrzebował kilku kroków do opanowania zasady pracy z klikerem, dlatego przygotuj sobie zapas lubianych przez psa smakołyków, które powinny być niewielkie (wielkości grochu).

Posługując się klikerem zawsze pamietaj o właściwej kolejności: kliknięcie, wyjęcie nagrody i podanie psu. Nigdy nie używaj klikera do zwracania na siebie uwagi psa albo do przywoływania psa do siebie.

Przykłady szkolenia:

Komenda "popatrz" ma na celu skupił na Tobie swoją uwagę, nawet jeśli w pobliżu są inne psy.

Rozpoczynając szkolenie pies będzie unikał patrzenia Ci prosto w oczy, ale jeśli tylko zrobi nawet niewielki ruch w Twoim kierunku kliknij, żeby pies wiedział, że jest na właściwym torze. Kiedy pies poruszy głową, kliknij i daj mu smakołyk. Nie spodziewaj sie wielkich postępów od razu ale pracuj małymi kroczkami, aby pies był motywowany i zainteresowany przez cały czas szkolenia. Nie powtarzaj tej samej komendy więcej niż 10-15 razy, a następnie przejdź do innego zadania.
Nie przedłużaj szkolenia ponad 3 minuty i trenuj tylko raz dziennie. Szkolenie nie powinno następować bezpośrednio po karmieniu psa. Natomiast pełna miska po szkoleniu, po ostatnim kliknięciu może być użyta jako dodatkowa nagroda.

Komenda "waruj":

"Waruj" to jedna z najważniejszych komend. Ukryj kilka smakołyków pod płasko ułożoną dłonią upewniając się, że pies widział jak je chowałeś. Pies będzie z zainteresowaniem obserwował tę czynność. Kiedy tylko spojrzy na Twoją dłoń kliknij i w tym samym czasie podnieś dłoń i pozwól psu zjeść schowane smakołyki. Następnie chowaj pod dłonią kolejną porcję utrzymuj zainteresowanie psa Twoją ręką pozwalając mu "grzebać" łapą w cellu dostania się do smakołyków. Kiedy tylko pies usiądzie i zacznie grzebać łapą, oznacza to zrobienie dwóch ważnych kroków w nauce komendy "waruj".
Teraz przesuń się ze swoją dłonią do tyłu tak aby pies musiał się położyć próbując dosięgnąć smakołyków. Wówczas koniecznie kliknij i podaj psu smakołyk. Spodziewając się kliknięcia i nagrody pies będzie próbował różnych rzeczy aż w końcu się położy przed Twoją wyciągniętą płasko ręką.
Po kilku powtórzeniach smakołyki schowane pod dłonią nie będą już potrzebne i sama dłoń ułożona płasko będzie oznaczała "waruj".

Podsumowanie kroków, które pozwalają na uzyskanie pożądanego zachowania psa przy pomocy klikera:

  1. Przed rozpoczęciem szkolenia z klikerem należy okreslić komendy, których pies będzie się uczył.
  2. Aby nie zawyżać wymagań i aby szkolenie było dla psa interesujące, podziel cele szkolenia na małe kroki.
  3. Podczas każdej lekcji pracuj tylko nad jednym krokiem.
  4. Pamiętaj aby od czasu do czasu nagradzać psa "nadprogramowo", specjalną przekąską kiedy pies okazuje pożądane zachowanie w momentach nieprzewidzianych planem treningu.
  5. Staraj się, żeby pies ignorował hałasy i wydarzenia odbywające się podczas treningu. Stopniowo pracuj z większym natężeniem bodźców rozpraszających.
  6. Nie rozpieszczaj psa używając klikera nieustannie. Stosuj kliknięcie co drugi - czwarty raz kiedy pies przejawia pożądane zachowanie. W ten sposób pies będzie dawał z siebie więcej podczas treningów.
  7. Wprowadzaj za każdym razem tylko jedną nową komendę.

[Na podstawie materiałów producenta]
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Powrót do Sklep

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

paw prints