kastracja i sterylizacja

Weterynaryjne pytania i porady, profilaktyka, leczenie, dobrzy specjaliści...

Moderator: Moderatorzy

kastracja i sterylizacja

Postprzez tatus 29 kwi 2007, o 14:51

co o tym sadzicie czy to psa boli w jakim wieku mozna zrobic ten zabieg
tatus
 

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez czarny_motyl 29 kwi 2007, o 15:06

bolec napewno boli sama kastracja nie bo jest pod znieczuleniem potem zrastanie no psa mniej niz suke ale napewno tak no i sciaganie szwow tez boli
ale to czlowiek podejmuje decyzje musi dobrze rozwazyc za i przeciw pozatym sa jeszcze badania przed kastracja ktore tez maja czasami wplyw na decyzje
czarny_motyl
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 662
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 14:02
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Gosinka 2 maja 2007, o 16:37

Odpowiedziałam już na drugim wątku. Ale napiszę tu coś więcej o moich obserwacjach. Sam zabieg na pewno nie, bo jest w znieczuleniu. Po wybudzeniu też jeszcze nie, bo piesek jest na środkach przeciwbólowych podanych dożylnie przez lekarza. Potem to już my się o to troszczyliśmy. Przez 2 doby co 8 godzin Pyralgina w czopkach. Potem tylko wieczorem i na noc, żeby spokojnie spała i nie interesowała się szwami. Potem już nie, bo widziałam, ze nabrała ochoty na spacerki, chodziła po domu, a nie tylko leżała u siebie w klatce. Dość długo natomiast nie chciała siadać (chyba ją szwy a potem blizna cągnęły). Dopiero gdzieś tak po 2 tygodniach sama siadła, a po 3 wykonała komendę. I tyle. Psina po miesiącu na spacerze biegała jak szalona i brykała aż miło.
Co do wieku - w Polsce u suk lekarze wolą wykonywać sterylizację po pierwszej cieczce. Na Zachodzie (gł.USA) bardzo popularna jest tzw. wczesna sterylizacja, coś ok. 5 miesiąca życia.
Jeśli chodzi o psy to nie wiem, ale pewnie tak koło roku to już można.
Obrazek
Avatar użytkownika
Gosinka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 209
Dołączył(a): 6 lip 2006, o 07:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gość 9 maja 2007, o 14:10

Mój pies jest wykastrowany. Zabieg miał pzreprowadzony w znieczuleniu, pod narkozą w wieku 7 miesięcy. Przez kilka dni był jakiś "nieswój", na pewno go to trochę bolało (jakieś 5 dni), dostawał zastrzyki. Tydzień po zabiegu biegał i skakał.Szwy rozpuściły się. Dziś wiem, że podjęłabym taką samą decyzję odnośnie kastracji. Pies nie biega po osiedlu w poszukiwaniu suczek, nie przesiaduje pod czyjąś bramą, jest do nas wyjątkowo bardzo przywiązany. Trzeba się jednak liczyć z krytycznymi opiniami innych ludzi, gdyż świadomość naszego społeczeństwa w tym temacie jest prawie żadna. I to jedyny minus całego zabiegu.
Gość
 

Postprzez Gość 15 maja 2007, o 15:59

Heh, ja swojego zwierzaka w zyciu bym nie wykastrował, dlaczego? Bo to okaleczanie zwierząt i tyle jest, okalecznie dozywotnie. Co do tej swiadomosci...nie czułbym sie dobrze, gdybym mial swiadomosc, ze DLA SWOJEJ wygody pozbawiłem swojego zwierzaka naturalnosci, z ktora sie urodził. Kastrujac swoje zwierze, wcale sie nie staje odpowiedzialnym wlascicielem, staje sie tylko egoistycznym.
Gość
 

Postprzez ValdeQ 15 maja 2007, o 16:15

No a ogonek byś mu obciął lub uszka?
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez czarny_motyl 15 maja 2007, o 21:06

dlaczemu krzywdzenie?
a rak jader ciaze urojone i cale powiklania a szczeniaki niechciane sprzedawane za 50 lub mniej zloty ktore w okresie letnim laduja przywiazane na sznurku zeby zdechly lub laduja jako smalec dla biednych ludzi lub poprostu w schronisku?

zaden najbardziej odpowiedzialny wlasciciel nie moze zapewnic ze na 100%jego pies/suka nie stanie sie "rodzicem"

P.S. oczywiscie szanuje twoja opinie ale chociaz probuj zrozumiec nas oraz krzywde psiakow
czarny_motyl
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 662
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 14:02
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Gość 16 maja 2007, o 06:18

ValdeQ napisał(a):No a ogonek byś mu obciął lub uszka?


Nigdy bym czegos takiego nie zrobil...to rownie okropne jak kastracja czy sterylizacja, choc to ostatnie jakos mozna logicznie usprawiedliwic. Zwierzaki niechciane, ktore zostaly skrzywdzone przez ludzi i wyladowaly w schroniskach...no coz, na ich kastracje bym sie zgodzil, ale jesli jakis czlowiek, kupuje czy dostaje dla siebie zwierze i zaraz potem biegnie je wykastrowac dla swojej wlasnej wygody(bo np kotem zaznacza teren a piesek najzwyczajniej w swiecie wzdycha do suczek - wkoncu taki sie urodzil) to dla mnie ten wlasciciel zachowuje sie nie fair w stosunku dla swojego zwierzaka. A to wieksze przywiazanie do ludzi? Takim kosztem... :?
Gość
 

Postprzez czarny_motyl 16 maja 2007, o 06:23

fretki kastruje sie bo jesli wystapi u nich ciaza urojona lub ruja permanentna to wiaza sie z nimi bardzo powazne konsekwencje
ja swojego psa wykastrowalam bo byl "osiedlowym kasanowa"
po kastracji agresja mu zmalala i zamiast nie jest 5 dni gdy suka w okolicy miala cieke i caly czas lezec na parapecie jest wesolym pelnym zycia "paczuskiem"
mialam powody?

zreszta juz mowilam nikt nie upilnuje psa/suki
czarny_motyl
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 662
Dołączył(a): 20 lip 2006, o 14:02
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Gość 16 maja 2007, o 13:32

czarny_motyl napisał(a):fretki kastruje sie bo jesli wystapi u nich ciaza urojona lub ruja permanentna to wiaza sie z nimi bardzo powazne konsekwencje
ja swojego psa wykastrowalam bo byl "osiedlowym kasanowa"
po kastracji agresja mu zmalala i zamiast nie jest 5 dni gdy suka w okolicy miala cieke i caly czas lezec na parapecie jest wesolym pelnym zycia "paczuskiem"
mialam powody?

zreszta juz mowilam nikt nie upilnuje psa/suki


Zezeli idzie o fretki to inna nieco sprawa, oczywiscie jesli wystapia objawy napisane przez ciebie. Natomiast jesli mam sie wypowiedziec na temat kastracji twojego psa...no coz, to jest dokladnie to, co napisałem, zmodyfikowałaś sobie swojego pieska na własne upodobanie, zrobiłas z niego inne zwierze, mniej agresywny? Nie, poprostu ograniczony, pozbylas sie kilku jego instynktow bo tak bylo ci lepiej, masz teraz okaleczonego, milego, przyjaznego(apropo tej agresji, chyba nikogo nie chcial pogryźć bo suka miala ruje?) "paczuska" i nie pomyslalas o psie, ale o sobie...egoistyczne zachowanie. Coz, ludzie juz nie zachowuja sie jak łowcy, ale jak władcy niewolników a tymi niewolnikami sa ludzie.

Zrobiłas z samca...no wlasnie, co z niego zrobilas, nie jest samcem ani samica, zrobilas z niego swoja wlasna zabawke.
Gość
 

Postprzez Basia_sz 16 maja 2007, o 15:19

Gościu, nie przesadzasz? :roll:
Mój Max jeszcze nie jest wykastrowany, ale zaczynam się nad tym zastanawiać :? . A dlaczego? Spytaj uczestników Grotnickiego spotkania :?
I zaznaczam, że żadna suka nie miała cieczki :roll: Rękę miałam wyrwaną, a pies - normalnie nie ideał, ale umiarkowanie grzeczny - był głuchy jak pień na wszelkie moje interwencje.
Jeśli tak mają wyglądać wszelkie spotkania z suczkami, to ja się zastanawiam nad kastracją :roll:
Jeszcze nie wiem, czy się zdecyduję, ale biorę taką możliwość pod uwagę.
I wcale nie uważam się za egoistkę :roll:
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez szczotek 16 maja 2007, o 16:22

A czy pies obronny po kastracji nie stanie sie "ciepłymi kluchami" :?: Dalej będzie bronił :?:

Mi sie np. podoba jak ide wieczorem z Bemolem a ten sobie powarkuje na poszczególne osoby. Nie wyobrażam, sobie jakby mój pies witał wszystkich z merdającym ogonem i nie wzbudzał respektu. Nie mam powodów do jego kastracji, bo nigdy nie uciekł, w czasie rui tez zachowuje sie normalnie. Na spacerach gdy go nie przypilnuje rzuci sie na psy w podobnej wielkości, ale gdy jest puszczony luzem nie musze sie o nic martwić. Bałabym sie, że straci instynk psa obronnego.
Obrazek
Avatar użytkownika
szczotek
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1398
Dołączył(a): 28 sie 2006, o 16:30
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Postprzez Gość 16 maja 2007, o 18:36

basia_sz napisał(a):Gościu, nie przesadzasz? :roll:
Mój Max jeszcze nie jest wykastrowany, ale zaczynam się nad tym zastanawiać :? . A dlaczego? Spytaj uczestników Grotnickiego spotkania :?
I zaznaczam, że żadna suka nie miała cieczki :roll: Rękę miałam wyrwaną, a pies - normalnie nie ideał, ale umiarkowanie grzeczny - był głuchy jak pień na wszelkie moje interwencje.
Jeśli tak mają wyglądać wszelkie spotkania z suczkami, to ja się zastanawiam nad kastracją :roll:
Jeszcze nie wiem, czy się zdecyduję, ale biorę taką możliwość pod uwagę.
I wcale nie uważam się za egoistkę :roll:


Hmm, odsyłam ci do postu kolezanki o nicku szczotek. Hmm, no coz, taki jest juz twoj pies. Widac, jest bardzo popedliwy...sa tez tacy ludzie, wiec co, mamy takich kastrowac? To jest wlasnie zmienianie zwierzat na swoje upodobanie, chcesz go skutecznie okaleczyc bo w towarzystwie suk zachowuje sie, jak napalony samiec, to oczywiste, dlaczego? Bo jest w 100% sprawny, ty chcesz zrobic z niego psa niepelnosprawnego...taki z ciebie wlasciciel. Ten pies nie jest bezpanski i ty jestes od tego, zeby hamować jego popedy, ale skoro wolisz obciac mu jadra...
Gość
 

Postprzez Basia_sz 16 maja 2007, o 18:58

Anonymous napisał(a):To jest wlasnie zmienianie zwierzat na swoje upodobanie, chcesz go skutecznie okaleczyc bo w towarzystwie suk zachowuje sie, jak napalony samiec, to oczywiste, dlaczego? Bo jest w 100% sprawny, ty chcesz zrobic z niego psa niepelnosprawnego...taki z ciebie wlasciciel. Ten pies nie jest bezpanski i ty jestes od tego, zeby hamować jego popedy, ale skoro wolisz obciac mu jadra...

Jakieś sugestie w tym temacie? Słucham z zaciekawieniem, jestem otwarta na propozycje. Jeżeli podasz jakąś mądrą i skuteczną radę, chętnie skorzystam.
Bo jak na razie potrafisz tylko mówić, jacy to my okropni egoiści jesteśmy :roll: i powtarzasz w kółko to samo :roll:
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez m.m 16 maja 2007, o 18:59

Anonymous napisał(a): Ten pies nie jest bezpanski i ty jestes od tego, zeby hamować jego popedy, ale skoro wolisz obciac mu jadra...


Gościu drogi, powiedz nam jakie znasz sposoby na to, by hamować popędy psa. Może sprawisz, że Basia nie będzie miała więcej problemów z Maxem, a i wielu innym osobom pomożesz.
Skoro tak krytykujesz i krytykujesz, zaproponuj coś, co pomoże radzić sobie z problemami jakie mają właściciele samców.

EDIT:
Basiu, jak zaczynałam pisać ten post, nie widziałam jeszcze Twojego ;) to co napisałam ma podobny sens, ale nie zrobiłam tego celowo.
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Zdrowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

paw prints