Gruczoły okołoodbytowe

Weterynaryjne pytania i porady, profilaktyka, leczenie, dobrzy specjaliści...

Moderator: Moderatorzy

Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez niquis 15 lip 2009, o 18:27

Witam.
Mam psa rasy Amstaff i pewien problem z jego zdrowiem. Piesek ma już 7 lat i choroby zbyt go nie omijają :( miał chore uszy, ale już jest dużo lepiej, prawie do końca wyleczone, ale ostatnio zaczęło się coś dziać w okolicach odbytu. Pojawił się nieprzyjemny zapach, zauważyłam, że pies częściej robi kupkę. Mój tata poszedł w tej sprawie do weterynarza i weterynarz i powiedział, że ma chore zatoki, ale nic się z tym nie zrobi. Problem sam nie chce zniknąć i pogrzebałam trochę w necie na ten temat. Na różnych forach piszą, ze to są zatoki, inni, ze to sie nazywa gruczoły okołoodbytowe i że jeśli są takie objawy to znaczy, że są przepełnione. Podobno można usunąć operacyjnie, ale sa spore problemy z gojeniem gdyż to miejsce mało higieniczne.
Prędzej nic takiego nie miało miejsca, dopiero niedawno pojawiło się to pierwszy raz, a pies ma już skończone 7 lat.
Co robić?
niquis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 4 sty 2009, o 11:38

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez Sissy 15 lip 2009, o 18:47

niquis napisał(a):Co robić?

Poszukać innego weterynarza :idea:
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez ValdeQ 15 lip 2009, o 19:31

Wycięcie to raczej ostateczność, kiedy pojawiają się zapalenia niemożliwe do opanowania. Gruczoły/zatoki można opróżniać przez wyciskanie. Można to robić samemu, ale najlepiej przynajmniej raz na początek zobaczyć jak robi to weterynarz.

Przy opróżnianiu trzeba zwracać uwagę na konsystencję zawartości, którą wyciskamy. Jeżeli nie jest płynna, tylko gęsta, jak pasta do zębów, to dolegliwość będzie się prawdopodobnie powtarzać. Jeżeli wypłynie ropa - lecieć do lekarza. Po wyciśnięciu możliwe jest tez przepłukanie zatok, robi się to strzykawką bez igły,a le raczej nie polecam robić tego samemu.

Generalnie dieta, która powoduje twarde, zwarte stolce, zapobiega problemom z gruczołami, ponieważ pomaga je opróżniać przy wydalaniu.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez niquis 15 lip 2009, o 19:46

No niestety u mnie nie ma innego weterynarza...
Co do tej wydzieliny, to mu czasem coś tam leci, jest dosyć rzadkie.
niquis
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 4 sty 2009, o 11:38

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez ValdeQ 15 lip 2009, o 20:21

Cóż jeśli wet nie chce wycisnąć, to wyciśnij sam. Gumowa rękawiczka, płat ligniny, ściskasz pomiędzy dwoma palcami, z czego jeden wkładasz do odbytu. Oglądasz na ligninie co wypłynęło. Gdyby była ropa to będą potrzebne antybiotyki.

Aha, niech druga osoba trzyma łeb psa, bo może się bronić. Psy tego wyciskania nie lubią.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez pauli 15 lip 2009, o 22:49

chyba jeszcze warto dodać, że gruczoły znajdują się mniej więcej na godzinie 4 i 8, tak coby ułatwić lokalizację :)
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
pauli
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 689
Dołączył(a): 10 kwi 2008, o 08:54
Lokalizacja: łódź

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez NOMOSDAG 17 paź 2009, o 15:27

ponoć dotyczy to głównie mniejszych piesków, któe niby nie dają rady same sobie wylizywać i oczyszczac.. to opinia weta..
u nas problem pojawial sie co jakis czas - wtedy wyciskanie u weta i czopki..

wet nas uprzedzil, ze jesli problem pojawia się czesto powinno sie wysterylizować pieska - czy mial rację? nie wiem...
Obrazek nasza Dacca

fuksiku ciebie i tak nikt nie zastąpi...
Avatar użytkownika
NOMOSDAG
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 40
Dołączył(a): 29 wrz 2009, o 22:26
Imię psa: Fuks [*]/ a teraz Dacca
Rasa psa: York/ Gordon

Re: Gruczoły okołoodbytowe

Postprzez Atena 17 paź 2009, o 17:10

ja również mam problem z gruczołami, zwłaszcza u Rozi. Suki miały w ostatnim czasie 2 razy płukane, dostawały antybiotyk, który niestety nie przyniósł rezultatu. Wetka zaczęła się już zastanawiać, czy w przypadku Rozi nie będzie konieczne usunięcie gruczołów, gdyż dzień w dzień miała je zapchane. Decyzję miał podjąć główny weterynarz, na szczęście jak na razie obędzie się bez wycinania. Dodatkowo Rozi dostała zastrzyki przeciwświądowe, które również pomogły. Na razie (minęło 2 tygodnie) mamy spokój z gruczołami.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn


Powrót do Zdrowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 27 gości

paw prints
cron