Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Weterynaryjne pytania i porady, profilaktyka, leczenie, dobrzy specjaliści...

Moderator: Moderatorzy

Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez lukaszk 26 sty 2010, o 19:22

Dobry wieczór.

Posiadam suczkę, która jest skrzyżowaniem kundelki z jamnikiem miniaturowym.

Konkretnie mowa o w połowie niebieskich oczach. Nawet weterynarz powiedział, że pierwszy raz widzi takie oczka u jamnika.

Pies widzi i nic nie wskazuje na to żeby był chory.. :)

Co o tym sądzicie ? :shock:

Obrazek
lukaszk
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 sty 2010, o 19:20
Imię psa: Shila i Zumi
Rasa psa: Dalmatyńczyk i Jamnik mieszany ;)

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez Agrestowa 27 sty 2010, o 18:02

skonsultuj z innym wetem te oczy, najlepiej okulista z jakiejs kliniki...całkiem mozliwe ze to nie choroba a gen mm lub Mm u psiaka spowodował taki kolor oczu
Avatar użytkownika
Agrestowa
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 120
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 18:14

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez Atena 27 sty 2010, o 18:12

Agrestowa napisał(a):gen mm lub Mm

a możesz rozwinąć temat? bo mnie zaciekawiłaś, a nie znalazłam nic w necie na ten temat.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez Agrestowa 27 sty 2010, o 20:13

geny MM, Mm lub mm sa odpowiedzailne jakby to ujac za łaciatosc...duza literka to gen dominjacy , mała to gen recesywny...w zaleznosci jacy byli rodzice i co przenisili w genach i fenotypach na potomstwo nie sadze zeby szczeniak miał MM... M to łaciatosc a m to brak łaciatosci a Ky- to kolor płowy a samo K to braz lub czarny jednolity...nie wiem jaki loculus odziedziczyl bo nie wiem jacy sa rodzice....sadze ze Ky Mm albo Ky mm albo KbbMm lub Kb mm (chodz oczywiscie moga tu byc jeszcze inne allele...kombinacji od groma jak brak rodziców...moge jedynie spekulowac po wygladzie psiaka)
MM z pewnoscia nie bo oznaczałoby to głuchate badz slepote psiaka,lub oba a wiemy ze tak nie jest.
któryś gen (jak mniemam odziedziczony po któryms z rodziców) obnizył produkcje melaniny (barwnika) oraz/lub komórek w których ten barwnik sie znajduje-melanocytów..owae komórki sa rozmieszczone wszedzie aby psiak czy inne zwierze mogło sie prawidłowo rozwijac, w tym wypadku zapewne nie dosc duzo komórek rozwineło sie w gałce ocznej...na tyle duzo ze psiak widzi ale na tyle mało zeby gałka prawidłowo rozwineła kolor
to tak łopatologicznie po mojemu :), mam nadzieje ze zrozumiałe

swego czasu bardzo zaintersowałam sie dziedziczeniem alleli i genów, fenotypów...ale takich rzeczy mozna byc pewnym co psiak ma w sobie jezeli zna sie rodowód psa i co w nim siedzi...w innych przypadkach mozna zrobic badanie..tylko to zbedne jak sie nie chce hodowac

dlatego u niektórych ras niebieskie oczy np haszczaki, malamuty , dogi czy dalmatyny (choc u tych ostatnich nie jestem pewna czy wystepuje bo łaczone sa zawsze w ten sam okreslony sposób)....to samo u ludzi prawie albinosów bo z niebieskim okiem, bo typowe albinosy sa czerwonookie (dotyczy ludzi i zwierzat) wówczas brak jest zabarwienia a kolor czerwony to nic innego jak widoczne odbijajace sie w swietle krwinki czerwone....
Ostatnio edytowano 28 sty 2010, o 00:07 przez Agrestowa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Agrestowa
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 120
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 18:14

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez Agrestowa 27 sty 2010, o 21:04

ja jeszcze zapytam, po czym wet stwierdził ze psiak normalnie widzi??bo owe zaburzenie genu po polaczeniu genów recesywnych mogło sprawic zaburzenie wzroku tzn nie slepote całkowita a czesciowa...niektore takie wady objawiaja sie u szczeniaków niekoniecznie po urodzeniu ale do 5 miesiaca zawsze sa widoczne
Avatar użytkownika
Agrestowa
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 120
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 18:14

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez lukaszk 27 sty 2010, o 21:47

Weterynarz popatrzał w oczka i stwierdził, że widzi.

Na zdjęciu nie widać ale mała ma łaciate opuszki na 4 łapkach i mordeczke dookoła noska.
A co do rodziców to przesyłam zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
lukaszk
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 sty 2010, o 19:20
Imię psa: Shila i Zumi
Rasa psa: Dalmatyńczyk i Jamnik mieszany ;)

Re: Niebieskie oczka u jamniko-kundelka..

Postprzez Agrestowa 27 sty 2010, o 22:29

ha patrzac na rodziców moge wysnuc tylko kombinacje genów jaka moga miec (bo nie wiem co było wczesniej...nie wiem czy suka miała rodziców plowych czy pregowano płowych+płowy czy czarny+płowy, tak samo ojciec jest płowy z czarnymi pregami i nie wiadomo czy po kojarzeniu: pregowy+płowy, pregowany+płowy, czarny+płowy, czarny+pregowany itp itd...dlatego bez rodowodu mozna tylko przupuszczac)
jak ktos mi powie jakie sa umaszczenia jamników ale typowe to moge to rozpisac (bo nie wiem czy maja umaszczenie zółte, płowe czy brazowe??)to ze czarne to wiem ale zeby rozpisac jakie geny ma kazdy psiak musze wiedziec jakie bywaja umaszczenia edit..juz znalazłam umaszczenia wiec za chwile edytuje post z wklejeniem spekulacji..chwile to potrwa bo to troszke zabawy

no dobra załózmy ze samiec jest łaciaty ze skojarzenia zółty+ czrny
a wiec jest ayay,Bb(lub BB),DD(lub Dd), KbrKy, Mm, SS
ay- masc zółta
-BB to hemozyta kolory czrnego a Bb to heterozyta czyli kolor brązowy (niestety nie jestem w stanie ocenic co siedzi w przodkach)odpowiada za obecnosc barwnika we włosie
-DD hemozyta kolory czarnego Dd to heterozyta koloru brazowego (nadal moge sie domyslac co siedzi w przodkach) odpowiada za rozjasnienie maści wiec zakładam ze jest to DD
-Kbrky ta heterozyta jest odpowiedzialna za rozlanie i rzemieszczenie sie kolory czarnego na psie a wiec z racji iz jest on pregowany(Kbr) i zółty (Ky)
-Mm to łaciatosc (widac ze ma rozlane łaty na ciele)
-SS to umaszczenie wyjsciowe białe

teraz matka, jest zółta i załózmy ze pochodzi ze skojarzenia zółty+zółty
a wiec: ayay, BB, DD, kyky, mm,SS
-kyky tohemozyta odpowiadajaca za kolor zółty i płowy
-mm to brak łaciatości

a wiec twoja sunia ma najprawdopodobniej taki schemat genów:
ayay, Bb(lub BB), DD, kyky, Mm, SS

jak widac po łaciatym ojcu ma gen Mm, odpowiedzialny za łaciatość i prócz tych łapek wyszedł równiez na oczkach

i idac dalej nie zachecam oczywiscie!!!!!!! ale z połaczenia z zóltym psem twoja suka da 75% szczeniaków zółtych, reszta to loteria bo moga byc łaciate, lub czysto czarne!!!!..choc oczywiscie wszystko zalezy od tego co druga strona przenosi za geny

dodam jescze ze gen M zwany merle wystepuje u bardzo wielu ras oraz kundelków (jezeli nie wszystkich psów) wystepuje jako Mm(heterozyta) MM(homozyta) i mm (homozyta z jednolita barwa siersci)
gen ten odpowiada za wiecej niz jedna cehce, bo prócz łaciatosci, badz jej braku odpowiedzialny jest za rozwój ucha i oka, stąd to tzw porcelanowe oko, w tym wypadku częsciowo porcelanowe :)...najczesciej wystepuje u homozyty białego lub bardzo rozbielonego, wazne aby odpowiednio wybierac psy zeby w dalszych pokoleniach nie przenosiły MM bo nie wrózy to najlepiej dla szczeniat, albo inaczej po co ryzykowac
w tym przypadku nie ma sie czym martwic, takie zjawisko jest czesto spotykane...szkoda tylko ze wet nie poinformował a genetyke zapewne miał na studiach
Ostatnio edytowano 28 sty 2010, o 23:51 przez ValdeQ, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączono na życzenie Autorki
Avatar użytkownika
Agrestowa
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 120
Dołączył(a): 6 sty 2010, o 18:14


Powrót do Zdrowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 34 gości

paw prints