Przyrządy do Agility firmy Trixie

Dyskusje i opinie o produktach e sklepie Psiaki.pl

Moderator: Moderatorzy

Przyrządy do Agility firmy Trixie

Postprzez ValdeQ 12 lut 2010, o 12:41

Agility jest formą zabawy, treningu i pracy z psem, która pomaga utrzymać psa i przewodnika w dobrym zdrowiu i kondycji, wzmacnia pewność siebie u psa i zaufanie do przewodnika, buduje więź miedzy nimi, pozwala spotkać się i rywalizować z innymi miłośnikami tego sportu.

Przyrządy do ćwiczenia Agility firmy Trixie są łatwe w użytkowaniu, transporcie i przechowywaniu, przy tym mocne i niezawodne.

Przyrządy do Agility firmy Trixie w naszym sklepie:
http://www.psiaki.pl/sklep/advanced_sea ... ie&x=0&y=0

Wskazówki ogólne do ćwiczeń Agility:

 1. Przed rozpoczęciem treningu zastosuj rozgrzewkę
 2. Nie trenuj tuż po jedzeniu i nie karm psa tuż po treningu
 3. Nie wymagaj zbyt wiele od początku, zwiększaj wymagania stopniowo
 4. Pilnuj żeby pies miał radość z ćwiczenia
 5. Pozwalaj psu odpoczywać pomiędzy ćwiczeniami, zawsze miej świeżą wodę w misce
 6. Pamiętaj, że każdy trening musi kończyć się czymś przyjemnym dla psa
 7. Jeżeli planujesz ćwiczenie ze szczenięciem lub młodym psem, skonsultuj swoją decyzję z weterynarzem
 8. Jeżeli masz niewielkie doświadczenie w szkoleniu albo planujesz udział w zawodach Agility, weź pod uwagę zapisanie sie do szkoły lub klubu agility, gdzie spotkasz bardziej doświadczone osoby, które podzielą się z Toba wskazówkami i pozwolą uniknąć błędów

Uwaga: Podczas szkolenia chwal psa i podawaj mu nagrody, zwiększa to motywacje psa i buduje zaufanie.

Ćwiczenie z tunelem.

Trening wstępny:
Jeśli pies dotąd nie ćwiczył z tunelem zbuduj pierwszy tunel w linii prostej, bez łuków i nie dłuższy niż 1 metr. Zawsze mocuj tunel przy pomocy tyczek aby się przypadkowo nie rozwinął.

Etapy szkolenia:
Do pierwszych dwóch etapów użyj dwóch osób. Jedna osoba staje przy wejściu do tunelu i pilnuje, żeby pies znajdował się dokładnie na wprost tego wejścia. Druga osoba przechodzi do wyjścia z tunelu, zagląda przez otwór i woła psa używając przy tym okreslonej komendy np. "tunel". Ilekroć pies przebiegnie przez tunel należy go odpowiednio pochwalić i dać nagrodę.

Kiedy pies juz przebiega przez tunel bez problemów i obaw mozesz zacząć drugi etap szkolenia: wydłużanie tunelu. Kiedy pies opanuje przechodzenie przez wydłużony tunel możesz zwiększyć trudność przez zbudowanie tunelu w kształcie łuku.

Możesz wspomagać proces szkolenia biegając wzdłuż tunelu kiedy pies biegnie wewnątrz. Buduj motywacje u psa stosując nagrody i rzucając mu ulubioną zabawkę, co zwiększa kondycję i szybkość.

Kiedy pies polubi pracę ze zwykłym (sztywnym) tunelem, możesz przejść do szkolenia z tunelem miękkim.

Szkolenie z tunelem miękkim:
Uwaga: miękki tunel jest kolejnym utrudnieniem dla psa w pracy na torze Agility. Nie zaczynaj treningu z tunelem miękkim dopóki nie opanujecie całkowicie pracy z tunelem sztywnym

Tunel miękki ma wejście jak normalny tunel (sztywny) ale jego zakończenie nie posiada elementów rozpinających (obręczy), dlatego pies nie widzi końca tunelu. Pies może różnie zareagować na taką sytuację, ponieważ nie wie jak się wydostanie z tunelu.
Podczas pracy pamiętaj, aby pies przebiegał tunel bez po linii prostej, w ten sposób nie straci orientacji, co może doprowadzić do jego zatrzymania się. W takim przypadku pies mógłby stracić pewność siebie w stosunku do tego elementu toru.

Przebieg treningu z tunelem miękkim:
Podobnie jak w przypadku tunelu sztywnego pierwsze dwa etapy najlepiej przeprowadzić w dwie osoby. Jedna osoba staje przy wejściu do tunelu i zwraca uwagę na psa. Druga osoba przechodzi do wyjścia z tunelu i unosząc materiał robi w nim otwarcie w taki sposób, żeby pies zobaczył wyjście. Następnie woła psa cały czas trzymając materiał podczas gdy pies przebiega przez tunel. Po wyjściu z tunelu psa należy nagrodzić smakołykiem lub podając mu zabawkę.

Po kilku udanych powtórzeniach zacznij opuszczać materiał tak, że pies nie widzi Cię przy wyjściu z tunelu. Nagradzaj psa natychmiast po tym jak wydostanie się z tunelu.

Ćwiczenie skoków.

Montaż stacjonaty:
Przed postawieniem stacjonaty wybierz płaski teren o odpowiedniej powierzchni tak, aby pies mógł skakać w linii prostej. Umieść tyczki pionowo w odległości ok. 120cm od siebie, dzięki czemu jeśli pies zahaczy o poprzeczkę, zostanie ona strącona. Zamocuj podpórki po poprzeczkę na wybranej wysokości przykręcając śruby tak, aby się nie przesuwały. Połóż poprzeczkę na podporach.

Przebieg treningu ze stacjonatą:

 1. Rozpocznij szkolenie umieszczając poprzeczkę nisko. W ten sposób pies nie będzie próbował prześlizgnąć się pod poprzeczką. Pies powinien z łatwością przeskoczyć nisko zawieszoną poprzeczkę.
 2. Każdy etap szkolenia powtarzaj wielokrotnie, upewniając się, że pies ten etap zrozumiał i opanował.
 3. Kiedy pies pokonuje przeszkodę chwal go, a od czasu do czasu nagradzaj smakołykiem.

Etapy szkolenia:
Pierwszy etap szkolenia ze stacjonatą możesz rozpocząć przy pomocy linki treningowej lub drugiej osoby.

Przy pomocy linki treningowej: Stań wraz z psem na wprost przeszkody. Przebiegnij wraz z psem przez przeszkodę albo przebiegnij obok przeszkody podczas gdy tylko pies przez nią przeskakuje.
Przy pomocy drugiej osoby: Asystent wraz z psem stają przed przeszkodą. Przewodnik staje po drugiej stronie przeszkody i wabi psa przy pomocy zabawki lub smakołyku tak, aby pies pobiegł w jego stronę.

Kiedy pierwszy etap przebiega bez problemów w sposób powtarzalny możesz go doskonalić rezygnując najpierw z udziału asystenta, a potem z linki.
Po całkowitym opanowaniu przez psa pierwszego etapu możesz przejść do etapu drugiego. Stań wraz z psem przed przeszkodą, wskaż ją psu i zacznij biegnąć w kierunku przeszkody. Tuż przed skokiem użyj słowa, które będzie komendą, np. "skok".

Na trzecim etapie zaczynasz oddalając się wraz z psem od stacjonaty kilka metrów, po czym zwróć się ponownie w stronę przeszkody, biegnąc wraz z psem, wydaj komendę do skoku i podczas gdy pies skacze przez przeszkodę Ty przebiegnij obok niej. Stopniowo zwiększaj stopień trudności podnosząc poprzeczkę i zwiększając prędkość.

Jeżeli Twojemu psu trening ze stacjonatą sprawia przyjemność, możesz zwiększyć wymagania przechodząc do szkolenia z kołem (obręczą). Skok przez obręcz wymaga od psa znacznie większej precyzji.

Montaż obręczy.
Przed postawieniem przeszkody wybierz płaski teren o odpowiedniej powierzchni tak, aby pies mógł skakać w linii prostej. Załóż mocowania poprzeczek stabilizacyjnych na tyczki. Załóż i zamocuj śrubami poprzeczki stabilizacyjne. Ustaw tyczki pionowo w odległości ok. 71 cm (28 cali) od siebie. Zamocuj obręcz przy pomocy taśm na rzepy w kwadracie utworzonym przez tyczki i poprzeczki. Po ustawieniu całości na żądanej wysokości zaciśnij śruby tak, aby podpórki się nie przesuwały.

Przebieg treningu z obręczą:

 1. Umieść przeszkodę nisko tak, aby pies mógł przez nią przebiec.
 2. Każdy etap szkolenia powtarzaj wielokrotnie, upewniając się, że pies ten etap zrozumiał i opanował.
 3. Kiedy pies pokonuje przeszkodę chwal go, a od czasu do czasu nagradzaj smakołykiem.

Etapy szkolenia:
Pierwszy etap szkolenia z obręczą możesz rozpocząć przy pomocy linki treningowej lub drugiej osoby.

Przy pomocy linki: Stań wraz z psem (z założoną linką lub smyczą, użyj długości ok. 2m) za przeszkodą. Przełóż linkę przez obręcz tak żeby mozna było przeprowadzić psa przez nisko położoną obręcz. Przejdź na drugą stronę przeszkody i przeprowadź przez nią psa. Stopniowo zwiększaj prędkość wykonywania tych czynności, a kiedy pies zacznie wykonywać ćwiczenie bez prowadzenia linką, możesz linkę zdjąć.

Przy pomocy drugiej osoby: Asystent wraz z psem staja przed przeszkodą. Przewodnik staje po drugiej stronie przeszkody wabiąc psa zabawką lub smakołykiem, tak aby pies przebiegł przez obręcz. Kiedy pies zacznie wykonywać to ćwiczenie w sposób powtarzalny, kontynuuj bez pomocy asystenta.

Po całkowitym opanowaniu przez psa pierwszego etapu możesz przejść do etapu drugiego. Stań wraz z psem przed przeszkodą, wskaż ją psu i zacznij biegnąć w kierunku przeszkody. Tuż przed skokiem użyj słowa, które będzie komendą, np. "skok". Możesz trochę utrudnić ćwiczenie podwyzszając nieco obręcz.

Na trzecim etapie zaczynasz oddalając się wraz z psem od stacjonaty kilka metrów, po czym zwróć się ponownie w stronę przeszkody, biegnąc wraz z psem, wydaj komendę do skoku i podczas gdy pies skacze przez przeszkodę Ty przebiegnij obok niej. Stopniowo podnoś wysokość, a kiedy pies jest w stanie skakać na wysokości ok. 60 cm, usuń górną poprzeczkę stabilizacyjną i podnieś obręcz jeszcze wyżej, aż do maksymalnej wysokości.

Jeżeli psu odpowiada trening skokowy, możesz w następnym kroku przejść do ćwiczenia slalomu. Slalom należy do najtrudniejszych przeszkód w agility, uczy psa dokładności w poruszaniu sie i zmianie kierunku oraz podnosi stopień koncentracji.

Ćwiczenie slalomu.

Montaż tyczek slalomowych: Ustawiaj tyczki w odległości 50 - 65 cm od siebie, używając załączonej linki do pomiaru. Jeżeli zamierzasz brać udział w zawodach Agility zachowuj standardową odległość 60 cm miedzy tyczkami. Po ustawieniu tyczek zabierz linkę, aby nie narażać psa na kontuzję.

Przebieg treningu slalomu:
Ćwiczenie slalomu jest najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne z całego Agility. Będziesz potrzebował dużo czasu i cierpliwości. Poziom trudności podnoś bardzo wolno, poszczególne lekcje powinny być krótkie, aby pies nie tracił motywacji do pracy.

 1. Zacznij trening od 8 tyczek, później zwiększysz liczbę do 10, a nastepnie do 12
 2. Na zawodach pies zawsze startuje z prawej strony, czyli pierwsza tyczka znajduje sie po jego lewej stronie. Jeżeli planujesz brać udział w zawodach, trenuj zawsze w tym ustawieniu.
 3. Na początku ćwiczenia wydaj psu komendę, np. "slalom"
 4. Powtarzaj każdy etap szkolenia wielokrotnie upewniając się, że pies go zrozumiał i opanował
 5. Za kazdym razem gdy pies przebiegnie slalom pochwal go, a od czasu do czasu daj smakołyk.

Etapy szkolenia:
Tyczki do slalomu na zawodach są ustawione w linii prostej. Do nauki możesz użyć dwóch ustawień treningowych. Cel treningu jest w obu przypadkach ten sam.

Ustawienie w kształcie litery V:
Ustaw tyczki w ten sposób, że patrząc od końca rozchodzą sie w kształcie litery V. Zachęcaj psa do przejścia między tyczkami wabiąc go zabawką lub przysmakiem. Po przejściu slalomu pies jest nagradzany zabawą lub przysmakiem. Nagradzaj psa za każdym razem kiedy dotrze do końca rzędu, w ten sposób potrzeba stałego zachęcania podczas przechodzenia będzie się zmniejszać. Przestrzegaj zasad slalomu i nie zezwalaj psu na omijanie ani jednej tyczki.

Kiedy pies umie już przebiec miedzy tyczkami samodzielnie, zacznij zwiększać prędkość. Pilnuj aby pies nie przeskakiwał ponad ustawionymi pod kątem tyczkami. Stopniowo zmniejszaj kąt pochylenia tyczek aż na koniec będą one stały pionowo. Teraz pomagaj psu przeprowadzając go pomiędzy tyczkami. Zacznij powoli i prowadząc cały czas, stopniowo ograniczaj prowadzenie i zwiększaj prędkość.

Ustawienie w korytarz:
Ustaw tyczki w dwóch równoległych rzędach tworząc w ten sposób korytarz o szerokości wystarczającej do tego, żeby pies mógł nim przejść. Patrząc z góry ustawienie powinno mieć kształt zygzaka. Zachęć psa do przejścia korytarzem miedzy tyczkami wabiąc go zabawką lub smakołykiem. Po przejściu korytarza pies jest nagradzany zabawą lub przysmakiem. Powtarzaj to ćwiczenie wielokrotnie zanim zaczniesz tunel zwężać, aby nie przeciążać psa. Następnie zmniejszaj rozstaw między tyczkami, teraz tylko pies biegnie miedzy nimi, Ty biegniesz wzdłuż rzędu na zewnątrz. Nagradzaj psa za każdym razem kiedy dotrze do końca rzędu, w ten sposób potrzeba stałego zachęcania podczas przechodzenia będzie się zmniejszać.

Kiedy pies potrafi już przebiec między tyczkami samodzielnie, zacznij zmniejszać odległość miedzy nimi. Początkowo będziesz potrzebował przeprowadzać psa aby nie pomijał on tyczek podczas slalomu. Powtarzaj ćwiczenia aż doprowadzisz do ustawienia tyczek w linii prostej. Wówczas ograniczaj prowadzenie psa i zwiększaj prędkość.

Ćwiczenie z huśtawką.

Przygotowanie szkolenia:
Huśtawka jest najtrudniejszą z przeszkód Agility w kategorii kładek. Przy jej pokonywaniu stosuje sie strefy kontaktowe. Pies uczy się nie tylko przechodzenia po desce, ale również balansowania na osi.

Początkowo w szkoleniu powinny brać udział dwie osoby. Każda z osób towarzyszy psu krok w krok po obu stronach huśtawki tak, aby pies nie mógł zaskoczyć albo nawet spaść z huśtawki.

Pilnuj żeby pies nie zszedł z huśtawki dopóki nie dotknie ona ponownie gruntu. Aby się upewnić zatrzymaj psa na chwilę siedzącego lub stojącego na części pomalowanej na zielono (w strefie kontaktu).

Jeżeli ćwiczysz z psem ostrożnym lub lękowym początkowo połóż deskę huśtawki płasko na ziemi i przeprowadź po niej psa kilkakrotnie żeby sie do niej przyzwyczaił.

Sszkolenie:
Ustaw się z psem na smyczy oraz asystentem przed przeszkodą. Jedną ręką przytrzymuj psa mocno na smyczy, w drugiej ręce trzymaj smakołyki. Na początku nagradzaj psa smakołykiem za każdy krok i zachęcaj go do wejścia na huśtawkę (druga osoba idzie równolegle po drugiej stronie). Prowadź psa aż do wysokości osi huśtawki i zatrzymaj go tam na chwilę. Pies powinien teraz nauczyć się odszukiwać osiowy punkt charakterystyczny dla każdej hustawki, a potem powoli zejść na dół. Asystent ujmuje deskę i powoli opuszcza ją na ziemię, aby pies nie przestraszył się zbyt szybkim jej opuszczeniem. Kiedy pies przeważ huśtawkę własnym ciężarem nagrodź go smakołykiem.

Kiedy deska opadnie na ziemię zakończ ćwiczenie przytrzymując psa w strefie kontaktu w pozycji siedzącej, sam pozostań obok niego stojąc.

Powtarzaj to ćwiczenie mając psa ze swojej lewej strony, a także z prawej strony. Kiedy pies nauczy się chodzić po desce bez trudu, możesz zacząć ćwiczyć bez asystenta.

Podnoś systematycznie stopień trudności ćwiczenia zwiększając predkość, a także zwiększając dystans miedzy Tobą, a psem. Pamiętaj, że każde ćwiczenie kończy się dopiero kiedy pies dotknie strefy kontaktu.

[Na podstawie materiałów producenta]
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Powrót do Sklep

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

paw prints