Historia Hodowli

Portret owczarka kaukaskiegoPsy były w naszym domu od zawsze. Najpierw były to Owczarki Niemieckie (których nie wystawialiśmy), potem Szpice Niemieckie Duże Białe, mieszkające razem z nami w domu do dziś. Pierwszego Owczarka Kaukaskiego nabyliśmy przez przypadek. Po utracie Owczarka Niemieckiego, zamówiliśmy Rottweilera z hodowli znajomych. Traf chciał, że w międzyczasie pojechaliśmy z naszą Szpicką na wystawę, gdzie zobaczyliśmy Owczarka Kaukaskiego, który pozostanie w naszej pamięci na zawsze jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rasy. Był to Interchampion, Champion Polski – DSCHINGIS vom Letzten Monarch. Importowany z Niemiec do Polski DSCHINGIS (syn Interchampiona, Championa Polski, Zwycięzcy Europy – ROBBERA vom Hamstereck), nie ustępujący urodą czołowym rosyjskim psom, poprzez słynnego R-SEMIENA wywodził się z od starych  rosyjskich psów z linii GROZNEGO. Zauroczenie DSCHINGISEM wywołało natychmiastowe skutki. Zrezygnowaliśmy z wyczekiwanej z konsekwencją Rottweilerki, a już następnego dnia po wystawie mieliśmy Kaukaziczkę z hodowli Państwa Skorków – SARĘ z Wólki (notabene córkę oczywiście DSCHINGISA). Ze strony matki – ATENY od Kowala, poprzez ALI BEKA i ARISZĘ – SARAH wywodziła się również z linii GROZNEGO oraz dodatkowo z linii CZODRA. W rodowodach psów z naszej hodowli można zatem znaleźć legendarne rosyjskie psy jak: CZODR, IKS, GRANAT, GRIM, GROZNY, URAN I, URAN II, R-SEMIEN, DŻO-RIF, LIMAN, BURAN oraz ASZOT. Pomimo złamania łapy, którego SARAH doznała w wieku 6,5 miesięcy oraz związanych z tym 2 skomplikowanych operacji, była ona wielokrotną medalistką wystaw. Jednak największym jej osiągnięciem było i jest wybitne potomstwo, dzięki któremu jako jedyna do tej pory suka tej rasy w Polsce uzyskała wielokrotnie tytuł Najlepszej Suki Hodowlanej na wystawach klubowych oraz specjalistycznych. Ukoronowaniem wartości SARY jako suki hodowlanej został tytuł Najlepszej Suki Hodowlanej przyznany przez Przewodniczącą Rosyjskiego Klubu Owczarków Kaukaskich. W tym względzie przeszła do historii rasy jako niepokonana. SARAH jest matką, babcią i prababcią licznych Interchampionów, Championów Rosji, Ukrainy, Polski i innych krajów na całym świecie.

Dzięki pracy hodowlanej, naszym psom oraz zaangażowaniu i poświęceniu właścicieli Owczarków Kaukaskich od nas, hodowla „HUNZA” wielokrotnie uzyskała tytuł Najlepszej Hodowli na wystawach klubowych i specjalistycznych w kraju i zagranicą.

Po raz pierwszy SARAH została pokryta w inbredzie swoim dziadkiem – Int.Ch., Ch.Pl. ROBBEREM vom Hamstereck. Dała nam przepiękne, wyrównane w typie szczenięta spośród których 5 zadebiutowało na wystawach: ATTYLA Hunza (Zwycięzca Młodzieży), ALFA Hunza (wielokrotna Zwyciężczyni Młodzieży i Wystaw), AJSZA Hunza (wielokrotna medalistka wystaw) oraz ALI i ASJA Hunza, które pozostały w hodowli (ich osiągnięcia wystawowe i hodowlane przedstawimy na dalszych stronach). Niestety nie wystawiany był jeden z najpiękniejszych psów w tym miocie, najmocniejszy, długowłosy pies w typie ALEGO – AXL Hunza.

ASJA, która pozostała w hodowli kryta była jeden raz  - psem o imieniu CZUBARYK Mangra. Urodziły się dwa szczeniaczki – GRENADA HERA Hunza oraz GIAUR HASSAN Hunza. Wręcz „zjawiskowy”, doskonały anatomicznie, grubokościsty, o przepięknej głowie i „lwiej” grzywie, olbrzymi HASSAN nie jest niestety wystawiany. Śliczna i bardzo nam bliska GRENADA, stanowiąca własność Marka i Irenki Pankrosów, uzyskała natomiast tytuły: Interchampion, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski, Młodzieżowy Champion Polski, Zwycięzca Klubu Polski, Champion Polski, Zwycięzca Klasy Championów na Światowej Wystawie Mediolan 2000 oraz v-ce Zwycięzca Świata, Zwyciężczyni Specjalistycznej Wystawy Ras Rosyjskich oraz Zwyciężczyni Rasy (sędzia – Przewodnicząca Rosyjskiego Klubu Owczarków Kaukaskich), Zwyciężczyni Litwy oraz wystaw w innych krajach (wnioski na Championa Słowacji i Niemiec), jak również uzyskała wiele innych, prestiżowych tytułów.

Ponieważ ROBBER zmarł, kolejny raz SARAH została pokryta Championem Polski – DAXEM Maczu-Ku (synem ROBBERA). Z tego inbredu również uzyskaliśmy bardzo udany miot, z którego pozostały u nas: pies BEN HUR i suka BONNIE. Podobnie jak psy z pierwszego miotu BEN HUR i BONNIE również odniosły wielkie osiągnięcia wystawowe i hodowlane, które wymienimy na dalszych stronach.

Trzeci miot SARY był powtórką drugiego. Z tego miotu pozostała u nas suczka FIDŻI Hunza. Jej siostra FRIDAY znajdująca się w hodowli „Kaukaski Zbój” Magdy Poznowicz została Championką Polski podobnie Championem Polski został brat FARYS stanowiący własność p. Jana Kapturskiego. Warte zaznaczenia jest, iż FARYS w ogromnej stawce psów uzyskał tytuł Najlepszego Psa w Rasie od Przewodniczącej Rosyjskiego Klubu Owczarków Kaukaskich na Specjalistycznej Wystawie Ras Rosyjskich.

Po raz ostatni SARAH pokryta została w Rosji – Interchampionem, Championem Rosji, RKF, Zwycięzcą Klubu, V-ce Zwycięzcą Świata – DEMONEM stanowiącym własność Tatiany Jagodkiny. Było to pierwsze zarejestrowane w aktach rosyjskiego Klubu krycie suki z Polski rosyjskim psem. My zaś byliśmy po p. Hannie Bartman (hodowla „NORTONIA”) drugimi hodowcami z Polski, którzy zdecydowali się udać z suką na krycie do Rosji. Miot, który się urodził był również udany, aczkolwiek różnił się od poprzednich miotów SARY. Szczeniaki które  się urodziły można podzielić na różne typy. Podobne do ojca – HOSPODAR i HANKA, łudząco przypominające matkę – HERA i HAŃCZA oraz w jeszcze odmiennym typie HADŻAR i piękny HASSAN. Niektóre suki z tego miotu osiągnęły niewielki wzrost, co jest nietypowe dla SARY, która zawsze dawała nam ogromne, mocne suki. Niewątpliwie najbardziej utytułowanym psem z tego miotu jest cudowny HOSPODAR, który pozostał z nami. HOSPODAR wyrósł na pięknego psa, który nie tylko został pierwszym w historii rasy w Polsce i Europie Zachodniej Championem Rosji, ale okazał się również wybitnym reproduktorem, którego potomstwo zwycięża wystawy w Polsce i zagranicą. Również suki – HANKA (wł. Paweł Senderski), HAŃCZA (wł. hodowla „SURIA” Michała Faściszewskiego) oraz HERA (stanowiąca własność oraz wykorzystywana do hodowli przez hodowlę „ECHINUS”) zrobiły karierę wystawową uzyskując Championaty oraz liczne zwycięstwa wystaw.

Będąc po raz pierwszy w Rosji poznaliśmy wspaniałą osobę, wielkiego eksperta rasy i hodowcę – p. Galinę Kirkicką. Galina niejednokrotnie pomogła nam w wyborze odpowiednich reproduktorów dla naszych suk oraz dzięki niej mogliśmy dotrzeć do całokształtu wiedzy i informacji o Owczarkach Kaukaskich w Rosji. Nieocenioną pozostanie dla nas przyjaźń z Galiną oraz pomoc jaką nam okazała.

Kolejnym celem naszej hodowli stało się znalezienie odpowiednich reproduktorów dla BONNIE i FIDŻI. Nie chcieliśmy ograniczać się do krycia jednym reproduktorem, a co za tym idzie do ograniczania hodowli psów z jednej linii, tym bardziej, iż tak wiele słyszeliśmy o wspaniałych, wysoko cenionych psach z odległych rejonów Rosji, jak Ekaterymburg, Perm czy Nowosybirsk. BONNIE pokryta została przepięknym, pręgowanym Championem Rosji, Zwycięzcą Klubu Rosji ABREKIEM. Niestety nie była w ciąży. Podobnie FIDŻI pokryta Championem Rosji HADZAR AIRESEM również nie zaszła w ciążę.

Podczas studiowania rosyjskiej książki (napisanej przez znane sędziny – O. Krasnowską i N. Pszenicznikową) „Owczarek Kaukaski”, bardzo zaintrygował nas fragment opisujący typ Owczarków Kaukaskich występujący w rejonach Permu:

„Owczarki Kaukaskie z Permu od dawien dawna sławiły się swoją typowością rasy, chodziły o nich legendy. Uważano, że w tym mieście występowało najbardziej typowe dla rasy pogłowie. Dla psów z tego rejonu zawsze charakterystyczne były: mocna budowa, szerokie i głębokie klatki piersiowe, prawidłowa budowa anatomiczna korpusów i piękne, masywne głowy przypominające głowę niedźwiedzia (szerokie w części czaszkowej, z silnie rozwiniętymi policzkami i małymi, ukośnymi oczami). Taki typ głowy nazywany był przez specjalistów „permską”.”

Autorki dużą uwagę przywiązywały również do charakterów permskich Kaukazów:

aktywne, złe ale jednocześnie bardzo przywiązane i kontaktowe w stosunku do właścicieli, bardzo podatne na tresurę.”

Moment ten był przełomowy dla decyzji o dalszym kierunku naszej hodowli.

FIDŻI została pokryta psem z Permu, jednym najlepszych psów pracujących Rosji, wszechstronnie wyszkolonym Championem Rosji – CKIENTEM. Był to pies który zrobił na nas nieopisane wrażenie. Posiadał nie tylko wszystkie, wcześniej wymienione zalety permskich psów, lecz również aż niewiarygodnie mocny kościec. Ciężko wyobrazić sobie psa o łapie grubszej niż ludzka noga!

Ponadto w rodowodzie CKIENTA znaleźć można legendarne, permskie psy, które w swojej książce „Owczarek Kaukaski” wspominały Panie Krasnowskaja oraz Pszenicznikowa, jak: ERON, DINARA, CHANA (inbred 3:3 na BEMURA, Elita Hodowlana Rosji), TERIS oraz wiele innych.

FIDŻI dała nam przepiękne szczenięta. Część z nich: prześliczny INGUR należący do Michała Faściszewskiego (Champion Polski, Młodzieżowy Champion Polski, Wielokrotnie Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Rasy), IMPERIA należąca do Małgorzaty i Bogdana Bożyków (Młodzieżowa Championka Polski), ISKIET stanowiący własność p. Ewy Szczukowskiej (Zwycięzca Młodzieży, CWC), należąca do pp. M. i J. Tulibackich INŻARA oraz wyjątkowo masywny, grubokościsty, w „niedźwiedzim typie” nasz ISZTAR zostały w Polsce, natomiast suki ISSA, ISTRA i pies IRGIZ trafiły do znanych hodowli w Finlandii, Włoszech i Kanadzie.

Większość szczeniąt z tego miotu charakteryzuje się przecudnym, unikalnym typem oraz charakterami typowymi dla permskich Kaukazów, co potwierdzają chociażby uzyskane przez nie z najwyższymi ocenami dyplomy ukończenia szkoleń.

Ponadto okazało się, że psy z permskiej linii bardzo pasują do posiadanych przez nas psów pod względem genetycznym.

Kolejnym etapem był zakup Dvoigas ANTOSHKI (córki Championa Rosji, Młodzieżowego Zwycięzcy Klubu Rosji Dvoigas VOLONTERA oraz Championki Rosji, RKF, Zwyciężczyni Euroazji PODARUNKI) – suczki blisko zinbredowanej na matkę CKIENTA – INZHARĘ. ANTOSHKA została zakupiona z myślą o przyszłym kojarzeniu jej z ISZTAREM, a tym samym inbredowaniu na permskie psy. Rodzeństwo ANTOSZKI trafiło do najlepszych rosyjskich hodowli jako niezwykle cenny materiał genetyczny. Młodziutka ANTOSZKA charakteryzuje się wyjątkowo mocnym kośćcem, mocną głową, bardzo masywną budową ciała, przepięknym, wyjątkowo dynamicznym ruchem oraz wspaniałym charakterem, którym podbiła niejedną osobę.

Dzięki uprzejmości wspaniałej osoby – Przewodniczącej uralskiego Klubu Owczarków Kaukaskich – Swietłany Poriadiny trafił do nas dorastający obecnie pies Samotsvety Urala JERZY. Ogromny JERZY poprzez dziadka – legendarnego Championa Rosji, RKF, NKP, Multi Zwycięzcę Klubu Rosji, Najlepszego Reproduktora TAGORA i jego siostrę TARTILLĘ zinbredowany jest na legendarnego Championa Rosji, przodka najbardziej utytułowanych Kaukazów Rosji – ZHAN KRISTA oraz słynną Championkę Rosji TSHNETTI.

W hodowli dorasta również pies MALDER posiadający w swoim rodowodzie takie sławy jak: Champion Rosji INGUR, Champion Rosji ZHAN KRIST, SUŁTAN, KRIN CHARA, Champion Rosji, RKF, NKP, Multi Zwycięzca Klubu SHEMAHA DAHNA, Interchampion, Champion Rosji, RKF LIUTYI, MARTAN, Champion Rosji SATRAP TSARO SILVER.

Dzięki Galinie mamy natomiast psa Russkiy Medved LESHIY. Ciężko znaleźć w Rosji psa z tak wspaniałym rodowodem. A są w nim: Ojciec LESHIJA – Champion Rosji, RKF, Zwycięzca Klubu Rosji GVIDON iż Svetloho Doma, KUNAK, ARCH, MATRONA, VARNA, Champion Rosji ZHAN KRIST, Champion Rosji, RKF, NKP, Multi Zwycięzca Klubu Rosji, Najlepszy Reproduktor TAGOR, Champion Rosji TSHNETTI, FART, HABIBA (elita hodowlana Rosji), TSANA.

Mając psy z tak wspaniałym pochodzeniem, z najwybitniejszych rosyjskich linii, pozostaje tylko mądrze używać nam ich do hodowli biorąc pod uwagę fakt, iż podstawowym celem jest dla nas zachowanie unikalnego, pięknego typu naszych psów który ceniony jest przez najlepszych hodowców, sędziów i znawców rasy na całym świecie. Nie zapominając o tym, staramy się również inbredować psy w obrębie naszej linii hodowlanej. W 2001 roku BONNIE dała nam swój pierwszy miot po HOSPODARZE. Jej córka – mieszkająca w Grecji oraz należąca do naszych serdecznych przyjaciół – Marii i Nikosa Grafanakis (hodowla „SIBERIAN BEAR”) JAGNA Hunza wielokrotnie zadebiutowała na wystawach jako Najlepsze Szczenię oraz Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Grecji i Najlepszy Junior w konkurencji psów importowanych z czołowych hodowli Rosji (tytuł ten został JAGNIE przyznany przez Przewodniczącą Rosyjskiego Klubu Owczarków Kaukaskich). Po raz pierwszy wystawiona w klasie pośredniej JAGNA uzyskała CAC oraz tytuł Najlepszej Suki. Równie piękna jest mieszkająca w Kanadzie siostra JAGNY – JILL, która, mamy nadzieję wkrótce również rozpocznie karierę wystawową.

Karierę wystawową pięknie rozpoczął również mieszkający w Grecji KIRYŁ BRAVO Hunza (właściciel – Themis Varoudakis, hodowla „VOM KRETERLAND”). KIRYŁ – Syn HOSPODARA oraz ATENY z Diabelskiej Perci (córki ALEGO) wielokrotnie zwyciężył klasę szczeniąt na wystawach w Grecji. Został wybrany Najlepszym Szczenięciem na Wystawie Klubowej w Grecji, a po raz pierwszy wystawiony w klasie młodzieży uzyskał tytuł Najlepszego Juniora.

Na początku 2002 roku BONNIE dała nam swój drugi miot – jeden z najlepszych w naszej hodowli - którego tatusiem został ALI. Ogromne nadzieje wiążemy z LIMANEM Hunza (wł. Małgorzata i Bogdan Bożykowie), LANCELOTEM Hunza (wł. Darja i Uros Prelesnik), LUNĄ Hunza (wł. Kasia Sokołowska) oraz LIVIĄ Hunza (wł. Państwo Orszulakowie). LEYLA Hunza (wł. Stacey Kubyn, hodowla „ESQUIRE”), która zapowiada się jeszcze lepiej niż jej mama BONNIE, zaledwie w tydzień po przylocie do USA wkroczyła z typowym dla jej charakteru impetem na ringi wystawowe, uzyskując w wieku 3 miesięcy tytuł Najlepszego Szczenięcia na jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich wystaw – ARBA Cherry Blossom. Rutyną stało się już, iż wielokrotnie wystawiana w klasie szczeniąt LEYLA zawsze triumfuje na wystawach.

 

Copyright © 2002-2003 Hodowla Hunza. Projekt i wykonanie www.psiaki.pl