lęk szczeniaka przed dużym "kolegą"

Problemy wychowawcze i jak sobie z nimi radzić, szczenię w domu...

Moderator: Moderatorzy

lęk szczeniaka przed dużym "kolegą"

Postprzez kłapouszkowy chrapcio 10 kwi 2011, o 19:18

Witam,
Nie korzystałam z tego forum już dwa lata, bo jakoś nie było czasu i potrzeby. Teraz pojawił się nowy problem i potrzebuję Waszej pomocy/rady. Dla przypomnienia: posiadam labradora o imieniu Diego. Teraz ma on już 4 lata. Diego został wykastrowany jakieś dwa lata temu z powodu agresji. Oczekiwanych efektów nie ma, ale Diego jest teraz spokojniejszy. Rok temu na babci (i moim) podwórku pojawił się miesięczny szczeniaczek (sunia, którą nazwaliśmy Lucy). Ale to nie o nią chodzi, tylko o jej synka- Reksia. Jest on fantastyczny (jutro skończy 3 miesiące)- prześliczny i strasznie towarzyski. Niestety mały bardzo boi się mojego Diego. W związku z tym zawsze zostawiałam go na podwórku, gdy szłam z Lucy i Diego na spacer na pole. Niestety- dzisiaj nie dopilnowałam. Zostawiłam bramę otwartą i Reksio przybiegł do nas po 5 minutach, bo mimo lęku przed Diegusiem, nie mógł się oprzeć możliwości zabawy ze mną. Gdy Diego go zauważył wzięłam małego na ręce, żeby się pewniej poczuł. Diego zaczął do niego wesoło skakać, więc go delikatnie odepchnęłam mówiąc przyjaznym głosem do obu psiaków. Diego grzecznie usiadł i obserwował małego. Po chwili stracił zainteresowanie i poszedł sobie pobiegać. Powinnam Reksia jakoś zanieść do domu, ale nie miałam co zrobić z Diego. Choć przeczuwałam, że to się ciekawie skończy, po cichu miałam nadzieje, że mały zobaczy, że Diego chce się z nim bawić i przestanie się bać. No niestety, Reksio zaczął się wiercić, więc musiałam go spuścić na ziemię. I w ten sposób szliśmy przez jakąś minutę. Potem Diego nagle odbiło i postanowił zapoznać się z szczeniakiem, a ja nie zdążyłam go złapać. Reksio zaczął z wielkim piskiem uciekać, a Diego po krótkiej chwili zmienił swoją postawę walniętego przerośniętego szczeniaka w postawę samca alfa, któremu nie spodobało się postępowanie mniejszego kolegi. Zaczął na niego warczeć i kłapać przed nim zębami. Pod koniec zagonił go do rowu (akcja trwała kilka sekund i nie miałam szansy cokolwiek zrobić). Wtedy zauważyłam, że z wody wystaje tylko Reksia pyszczek i stwierdziłam, że nawet jeśli Diego go nie skrzywdzi, to mały się utopi. Wskoczyłam za nimi do rowu i gdy tylko złapałam Diego za szelki od razu się uspokoił i grzecznie stał. Przez chwilę tak staliśmy w trójkę w śmierdzącym rowie. Stwierdziłam wtedy, że to bezsensu, bo Reksio pierwszy się nie ruszy. Pociągnęłam Diego w kierunku lądu i bez najmniejszy problemów z niego wyszedł (gorzej ze mną, bo było strasznie ślisko :)). Gdy tylko się kawałek oddaliłam z Diego, Reksio sobie wyszedł z rowu i razem z Lucy zaczął iść do domu. Ja odczekałam chwilkę i również poszłam do domu. Małemu nic nie jest, bo go dokładnie przebadałam. Natomiast chciałabym (o ile to możliwe) poprawić stosunki między Diego a Reksio, bo gdy Reksio dorośnie to pojawi się spory problem z wychodzeniem na spacer, bo Reksio jest już teraz duży, a jego ojcem jest owczarek niemiecki. Jeśli macie jakiś pomysł jak chłopców zakolegować to proszę piszcie! Na koniec dodam, że Diego normalnie szczeniaki bardzo lubi, o ile one lubią jego. Mam nadzieję, że da się to wszystko odkręcić.
Z góry dziękuję za pomoc oraz chęć przeczytania mojego wypracowania :)
Rasowy=Rodowodowy
Avatar użytkownika
kłapouszkowy chrapcio
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 72
Dołączył(a): 12 kwi 2008, o 19:29
Lokalizacja: Elbląg

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: lęk szczeniaka przed dużym "kolegą"

Postprzez Plx 24 kwi 2011, o 20:24

Na początek zaczęłabym od zapoznania psów pod kontrolą - weź Diego na smycz, chwal za spokojne zachowanie.
Avatar użytkownika
Plx
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 61
Dołączył(a): 22 kwi 2011, o 10:14
Imię psa: Twin
Rasa psa: Border Collie

Re: lęk szczeniaka przed dużym "kolegą"

Postprzez matrix 25 kwi 2011, o 18:04

Słuszna rada,mam w domu kilka dużych psów i także kilka tych małych,z początku wiadomo większe psy nie akceptowały nowych kolegów,ale po jakimś czasie ,gdy psy były na okrągło pod moją opieką,większe zaakceptowały mniejszych kolegów :)
matrix
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 58
Dołączył(a): 23 kwi 2011, o 18:53

Re: lęk szczeniaka przed dużym "kolegą"

Postprzez kłapouszkowy chrapcio 8 sie 2011, o 21:59

Mam dobrą wiadomość. Mój wujek poszedł kilka dni temu, podczas mojej nieobecności z Diego, Lucy i Reksiem na spacer. Ja mu co prawda mówiłam, że to za ryzykowne, ale jak się okazuję niepotrzebnie. Psiaki zachowywały się bez zarzutów. Lucy podobno gdy tylko Reksio zbliżał się do Diegusia interweniowała i go odpychała na bok. A swoją drogą Reksio wyrósł na wielkiego, chudego psiaka, który sądzi, że nikt i nic mu się nie oprze xD. Jest nachalny i niezaradny. We wszystkim wyręcza go Lucy. Najśmieszniej jest jak się włamują na babci ogródek, bo wtedy Lucy przeskakuje przez płot i otwiera od drugiej strony Reksiowi bramkę, chociaż jest od niego o co najmniej 20cm niższa.
Bardzo dziękuję za radę ;)
Rasowy=Rodowodowy
Avatar użytkownika
kłapouszkowy chrapcio
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 72
Dołączył(a): 12 kwi 2008, o 19:29
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Wychowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

paw prints
cron