Komendy :)

Metody i tendencje szkoleniowe, kliker, ośrodki szkoleniowe...

Moderator: Moderatorzy

Komendy :)

Postprzez uncia202 22 sty 2009, o 17:02

Siema :) Mam jedno pytanie. Jak nauczyć psa, że jak mówię , np. siad to on siada od razu? Bo jak ja mówię do mojego psa siad to ona siada może dopiero po 3 min ( najpierw skacze, albo szczeka :P ) I nie niem czy on się nauczy tego z czasem, zęby tak odrazu sieadać jak tylko siad powiem , czy go jakoś tego mam nauczyć ?? :D
uncia202
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 gru 2008, o 21:40

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez m.m 22 sty 2009, o 17:42

Przecież to pies, a nie drugi człowiek- skąd ma wiedzieć co znaczą te dziwne dla niego dźwięki, które z siebie wydajesz? Psy nie znają naszego języka, musisz nauczyć swojego psa znaczenia poszczególnych słów.
Możesz wyłapywać moment, w którym sam z siebie usiądzie, nagradzać to konkretne zachowanie i podkładać komendę "siad", albo naprowadzić go do pozycji "siad" z pozycji stojącej. Tylko nie rób tego siłą, wystarczy, że naprowadzisz go smakołykiem albo ulubioną zabawką. Wtedy też nagradzaj to, że usiadł i dodawaj komendę.

Poczytaj sobie o szkoleniu klikerem:
http://members.westnet.com.au/b-m/index.html
www.dogs.gd.pl/kliker/
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez uncia202 22 sty 2009, o 17:48

dzieki :)
uncia202
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 gru 2008, o 21:40

Komendy :)

Postprzez Mary_15 30 sty 2009, o 08:41

Kucnij obok psa i trzymaj w ręku przysmaki. Pokaż że masz coś w ręku. Powiedz siad. Jeśli siądzie daj mu przysmak. Moja 3 miesięczna suczka umie siedzieć,leżeć,podawać łapę itp. tylko ja w nagrodę daje jej karmę bo nie może przysmakow
Mary_15
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 sty 2009, o 19:00

Re: Komendy :)

Postprzez m.m 30 sty 2009, o 10:15

Mary_15 napisał(a):Kucnij obok psa i trzymaj w ręku przysmaki. Pokaż że masz coś w ręku. Powiedz siad. Jeśli siądzie daj mu przysmak.


A co jak nie usiądzie, bo nie ma pojęcia co oznacza słowo "siad"?

Mary_15 napisał(a):Moja 3 miesięczna suczka umie siedzieć,leżeć,podawać łapę itp. tylko ja w nagrodę daje jej karmę bo nie może przysmakow


Fantastyczna wiadomość, na pewno to, co napisałaś przyda się założycielce tematu :roll:
Nie ma to jak posty sobie ponabijać, nie?
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez uncia202 30 sty 2009, o 16:12

Mary, moj siadac tez umie :) Chodzi mi o coś innego, nie o nauke :)
uncia202
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 gru 2008, o 21:40

Postprzez Sissy 1 lut 2009, o 14:21

Kompletnie nie wiem,jak nauczyć psiaka choćby najprostszej komendy. Staram się wychwytywać momenty,gdy nie jest on zbytnio senny,ale też nie w pełni sił,ale to nic nie daje. Mały ucieka,szczeka,,,podgryzuje''.
Chciałabym,zeby umiał chociaż podstawowe komendy typu siad,leżeć,do nogi etc.
WIem,ze wielu z Was szkoliło samemu swojego psiaka i odniosło skutki....
Podzielicie się doświadczeniami??
Bardzo przepraszam za tamten zbyteczny temat.
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Postprzez uncia202 1 lut 2009, o 17:49

Ja mojego Demona jak uczyłam komendy siad to robiłam tak : kładłam na rękę jakiś smakołyk tak żeby go widział i ją podnosiłam( smakołyk na zewnetrznej części ręki) i on po pewnym czasie siadał, wtedy nagradzałam go smakołykiem :) Po pewnym czasie dorzuciłam komendę siad i już nie reaguje na ręke tylko na "siad" . A z podawaniem łapy to po prostu kładłam jego łapę na swojej ręce i mówiłam " daj łapę" i nagradzałam go smakołykiem :) Nawet szybko załapał ocb i już umie :)
uncia202
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 gru 2008, o 21:40

Postprzez Paulinka... 1 lut 2009, o 19:09

SIAD:
Najprościej złapać psa za obróżkę i nacisnąć lekko jego kuperek i w ten sposób "zmusić" go , żeby usiadł mówiąc przy tym siad i nagradzać smakołykiem.
DAJ ŁAPĘ:
Kiedy pies siedzi złap za jego łapę mówiąc cześć/łapa itp. Nagrodź smakolem.
LEŻEĆ:
Kiedy pies siedzi weź w rękę smakołyk i trzymaj przed jego nosem , a później stopniowo zniżaj rękę do podłogi , aż psiak się położy. Nagrodź i powiedz leżeć/waruj.

Takimi metodami nauczyłam swoją sukę tych komend
Paulinka...
 

Postprzez Roksana789 1 lut 2009, o 19:46

komenda powinna być zawsze taka sama np. siad to zawsze siad nie znieniamy komend na np, usiądź, siadaj tylko zawsze ta sama komenda to przyśpieszy naukę
Roksana789
Młodszy Miskowy
Młodszy Miskowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 18 sty 2009, o 12:37

Postprzez m.m 1 lut 2009, o 19:47

Sissy, sposobów nauki komend jest sporo, napisałam Ci przykładowe. Są proste, innych możesz poszukać w necie albo książkach, o awersyjnych nie wspominam, bo nie zamierzam ich propagować.

Zacznij od nauki w miejscu, które nie rozprasza psa. Ćwicz skupianie uwagi psa na sobie- to się przyda przy nauce wszystkiego.

SIAD
Kucamy przed psem ze smakołykiem w ręku, by wzbudzić zainteresowanie psa. Przesuwamy rękę ze smakołykiem do góry, ponad głowę psa-nawet trochę w kierunku zadu psa jeśli trzeba (pod warunkiem, że pies jest cały czas smakołykiem zainteresowany, nie odwraca głowy). Zainteresowany smaczkiem pies uniesie głowę i automatycznie zacznie uginać tylne łapy, żeby przysiąść. W momencie, kiedy pies usiądzie dodajemy komendę słowną i nagradzamy go smaczkiem. Ważne jest, żeby komendę „siad” (i komendy dotyczące innych psich umiejętności też) wypowiadać dopiero jak pies usiądzie, a nie wcześniej- bo psu łatwiej skojarzyć nasze słowo z tym, co w tym konkretnym momencie robi. Pamiętaj, żeby nagrodzić go szybko, a nie z opóźnieniem- na opóźnione podanie nagrody możemy sobie pozwolić dopiero w późniejszym etapie szkolenia.
Nie trzymaj ręki ze smakołykiem zbyt wysoko- pies może wtedy zacząć podskakiwać, by go zdobyć, albo trącać Twoją rękę łapą.
Oczywiście to ćwiczenie powtarzamy wielokrotnie. Później chowamy smakołyk i naprowadzamy psa samą ręką, jeszcze później wypowiadamy samą komendę (chyba, że chcesz gest ręką stosować jako komendę optyczną- wtedy ćwicz i gest i słowo), żeby nie dopuścić do tego, że psiak nauczy się siadać nie na komendę a na widok smaczka. Ta reguła dotyczy też innych komend.

WARUJ
Podobnie jak przy „siad” kucamy przed stojącym lub siedzącym już psem, ze smakołykiem w ręku. Rękę przesuwamy na dół, kładziemy na ziemi, przed lub między jego łapami. Pies będzie się starał wydostać smaczek z ręki, jeśli będzie to robił łapami albo niecierpliwie szczekał ignorujemy to. W końcu pies położy się- wtedy dajemy mu smakołyk jednocześnie wypowiadając komendę. Niech sam się zorientuje, że dostanie nagrodę tylko za położenie się ;)

Filmik do siad, waruj i stój: http://www.youtube.com/watch?v=f85eJ7xKeeI
Przeróżne filmiki Jacka Gałuszki: http://www.wesolalapka.pl/index.php?opt ... &Itemid=60


Dużo podpowiedzi odnośnie szkolenia znajdziesz w książkach, np:

Obrazek Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
Marta&Kama
Obrazek
Obrazek
Obrazek - Zobacz mnie na GoldenLine
Avatar użytkownika
m.m
Moderator
Moderator
 
Posty: 857
Dołączył(a): 13 sie 2006, o 13:45
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Sissy 2 lut 2009, o 16:28

Bardzo dziękuję za rady.
Wczoraj zaczęła się nauka ,,siad''.
Niuniek w zastraszająco szybkim tempie załapał :).
Już siada grzecznie i czeka na smaczek :).
jeszcze trochę się douczymy i przechodzimy do ,,leżeć''.
Mam taką książkę:
Obrazek
Dobra,aczkolwiek do nauki dla psiaka o szerszym zakresie wiedzy(szukanie przedmiotu,taniec etc.).
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Postprzez EsHa. 2 lut 2009, o 17:04

Radzę nie zawsze dawać smakołyk, bo potem będzie ciężko.
Zastąp go czasem pochwałą słowną, czy zabawką.
Obrazek
EsHa.
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 28 sie 2008, o 14:11

Postprzez Sissy 2 lut 2009, o 17:07

EsHa. napisał(a):Radzę nie zawsze dawać smakołyk, bo potem będzie ciężko.
Zastąp go czasem pochwałą słowną, czy zabawką.

Oczywiście,ale przy początku nauki smaczek być musi. A teraz czasem daje,czasem nie. Po trochu smaczku ubywa i zostaje sama pochwała i przytulanko ;).
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Postprzez EsHa. 2 lut 2009, o 20:43

No, ale pies komendę prawie zawsze wykona z nadzieją, że "coś" smacznego dostanie 8)
Tylko niektóre muszą widzieć smaka....
Obrazek
EsHa.
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 227
Dołączył(a): 28 sie 2008, o 14:11


Powrót do Szkolenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości

paw prints
cron