kiedy stana uszy-york

Genetyka, techniki hodowlane, tendencje w hodowli.

Moderator: Moderatorzy

Postprzez bjossa 13 paź 2008, o 08:38

nie znam się na zasadach dziedziczenia lub nie stawalności yorkowych uszu


wyobrażasz sobie owczarka niemieckiego z oklapniętymi uszami? tak samo we wzorcu yorka jest napisane ze uszki mają stać... a nie ma to być wynik klejenia, usztywniania, przywiązywania bo wtedy takie 'słabe uszkowe geny' przechodzą dalej.... i juz rasa nie ma stojących uszu.

Podobna sytuacja jest np. z bokserami. Urodzi sie miot szczeniaków z tzw złamanym ogonem, wiec można albo z nich zrobić pety żeby to dalej nie szło po rasie lub można ciachnąć ogony i udawać, ze wszystko jest ok.
Zwycięzca nigdy się nie poddaje, poddający się nigdy nie zwycięża.
Obrazek
Avatar użytkownika
bjossa
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 2019
Dołączył(a): 15 cze 2007, o 22:47
Lokalizacja: Gdańsk

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez pauli 13 paź 2008, o 09:45

ta dyskusja do niczego nie prowadzi :) bo dla mnie to nie jest zbrodnia jeśli właścicielowi zależy na wyglądzie psa i w jakiejś tam obawie czy aby na pewno same staną - karmi psa kurzymi łapkami i podgala włoski na uszach [nawet jeśli psiak jest petem z innego powodu czy jest yorkopodobny].
a przykład z bokserami - no ja tam czekam na dzień, w którym taki cięty bokser będzie automatycznie petem jak to bywa w innych nigdy nie kopiowanych rasach ;)
[no i cięcie ogona a podcięcie włosów to jest różnia, pierwsze to okaleczanie, drugie nie bardzo ;)]
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
pauli
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 689
Dołączył(a): 10 kwi 2008, o 08:54
Lokalizacja: łódź

Postprzez leonberg 13 paź 2008, o 14:12

ja bjossa rozumiem. czym innym jest dbanie o wyglad pupila a czym innym poprawianie jego wad na wystawy.
osiagniecia wystawowe sa podstawa do przyznania uprawnien hodowlanych. jesli poprawimy psiakowi zgryz, postawimy uszy czy w jakis inny sposób nadrobimy braki budowy to przyczynimy sie do powstania pokolen psiaków nie odpowiadajacych wzorcowi rasy. psiak ktoremu pomoglismy postawic uszki jest "petem". by uniknac powielania tej wady nie nalezy tego psiaka rozmnazac.
moze sie zdarzyc ze psiak pomimo problemów ze stawianiem uszu jest wybitnym przedstawicielem rasy. hodowca kusi sie na dopuszczenie. dobiera jednak partnera bardzo dokładnie. nie moze on byc nosicielem tej samej wady. w takim przypadku nalezy bardzo dokładnie zbadac przodków i byc pewnym ze byli od niej wolni.
sytuacje gdzie własciel funduje aparat na zeby, poprawia umaszczenie czy jak w tym przypadku stawia uszki na plaster uwazam za oszustwo i naciaganie przyszłych włascieli szczeniorków. kupujac psiaka z hodowli masz nadzieje ze zrobiono wszystko by otrzymac jak najlepszy miot. jesli mnozymy psy z wadami poreperowanymi na wystawy to oszukujemy nabywców i nie róznimy sie od pseudohodowcy.
leonberg
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 782
Dołączył(a): 19 cze 2008, o 14:58

Postprzez Sissy 13 paź 2008, o 18:49

jeśli szczenie ma byc wystawiane to musi (chyba) miec stojące uszy w przypadku yorków właśnie. Ale yorkom uszy stają od 2 miesiąca-a nie do. Przecież to jeszcze maluszek. Można mu podklejac uszka,ale chyba powinien miec wygolone. Poczekaj,może same mu staną.
Avatar użytkownika
Sissy
Starszy Tropiący
Starszy Tropiący
 
Posty: 1897
Dołączył(a): 18 cze 2008, o 08:29
Lokalizacja: Ossów
Imię psa: Fido
Rasa psa: Yorkshire terrier

Postprzez Gość223 4 kwi 2009, o 18:25

Ewka napisał(a):2 miesiące to baaaaardzo mały pies przecież! Tak szybko niby ma się ta chrząstka "utwardzić"? Dziwne.


to jest normalne :arrow: York' om trzeba strzyc włosy na uszkach wtedy pięknie stoją . Mojemu Maksiu jedno nie stoi ale on ma 2 ucho za ciężkie i za masywne .
Gość223
 

Postprzez zeberka161 6 kwi 2009, o 18:45

znam wiele yorkow ktore juz do 2 miesiaca maja ladne stojace uszka bez zadnego podcinania wlosow czy podklejania i tak powinno byc z psami przeznaczonymi do hodowli i zgodze sie z leonbergiem.

a znam yorki ktore mimo obcinania wlosow czy tez podklejania uszu te uszka im nie stoja i dla mnie to jest wada i nie powinno sie oszukiwac
Obrazek
Avatar użytkownika
zeberka161
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1082
Dołączył(a): 7 sie 2008, o 16:16
Lokalizacja: Rybnik
Imię psa: Dzina, Caren, Tayson [*]
Rasa psa: Mieszaniec, Cocker Spaniel, Mieszaniec [*]

Re: kiedy stana uszy-york

Postprzez msxxx16444 7 maja 2010, o 17:48

Moja yorusia ma 6 miesiecy i nie stoi jej prawe ucho;( Jest sunia z rodowodem i dla mnie to istotne zeby jej stalo ucho bo chce pojechac na wystawe ;) Miala stojace ale jej oklaplo, a lewe ucho zawsze stoi. Narazie roie co moge, masuje ucho i daje kleik z kurzych lapek. Slyszalam ze ze zmiana uzebienia moze klapnac ale 6 miesiecy to powinno stac juz, obecnie ma jeszcze 2 mleczne kly , jak nie wypadna to operacyjnie trzeba usunac. Nie wiem jak mam jej to ucho postawic...
msxxx16444
 

Re: kiedy stana uszy-york

Postprzez edik 1 cze 2010, o 19:01

mam siedmiomiesięczną sunię yorka...uszka podniosły jej się całkiem niedawno...jeszcze dwa tygodnie temu nie wierzyłam, że będzie miała stojące uszy...nie podnosiły się w ogóle do czasu kiedy zaczęłam jej podawać fosforan wapnia...dziś jest prawie idealnie :)
edik
 

Re: kiedy stana uszy-york

Postprzez Ola4 17 cze 2010, o 20:34

Jeśli sunia ma 6 miesięcy to znaczy że ma wymiane zabków i to może wpływać na uszka. Nadal masuj i staraj sie podgalać końcówki uszu jak najczęściej.Uszka Yorka powinny stanąc do ok. 4 miesiąca, później już jest coraz trudniej dlatego ważne aby o nie dbać. Pozdrawiam
Ola4
 

Poprzednia strona

Powrót do Hodowla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

paw prints