gończy polski jako pierwszy pies?

Zastanawiasz się jaki pies najlepiej pasuje do Twoich warunków i stylu życia? Przeczytaj lub zapytaj tutaj.

Moderator: Moderatorzy

gończy polski jako pierwszy pies?

Postprzez lukaszlip 18 wrz 2011, o 12:28

Witam,

zdecydowałem się przygarnąć psa. Długo i dużo o tym myślałem, w końcu pies to nie zabawka, wiążą się z nim obowiązki, karmienie, wyprowadzanie, tresura itp itd a nie tylko zabawa... ale razem z ta decyzją naszło mnie kilka pytań, a mianowicie:

1. Wiele czytałem o różnych rasach i chciałbym żeby moim pierwszym psem został GOŃCZY POLSKI. Czy uważacie że ta rasa psów nadaje się dla początkującego psiarza? Jestem osoba która jest aktywna i chce żeby pies spędzał ze mną czas nawet w trakcie ćwiczeń. Myślałem też nad owczarkiem niemieckim, ale wyczytałem że to pies dla doświadczonych właścicieli. Tak więc czy GOŃCZY będzie dla mnie odpowiednim psem, czy polecilibyście inną rasę? (nie chcę żeby to był agresywny pies, chce móc nad nim panować, a razem z jego tresurą będzie się odbywać moja nauka jako jego pana, bo same książki raczej nie wystarczą).

2. Pies czy suka? na pewno zwierze będzie wykastrowane, aby nie bylo agresywne, oraz aby nie powiększać ilości niechcianych zwierząt. O ile szczeniaki zawsze ktoś będzie chciał to o ile podrosną to niechciałbym aby trafiły do schroniska bo komuś się przestaną podobać, dlatego pies ma być dla mnie a nie na reprodukcję. poza tym kwestia agresji, czytałem że suki są posłuszniejsze i mniej "zaczepne"

3. Szczeniak czy dorosły pies? czytałem że ze starszymi psami jest łatwiej o ile jest ułożony... ale co jesli nie jest? czy skoro nie mam doświadczenia z psami to dam rade na samych "podręcznikach" i dobrych chęciach wyszkolić psa? czy w tym wypadku lepiej szczeniaka który od małego przyzwyczai sie do mnie, do moich zachowań, komend itp? wiadomo ze kazdy woli mieć małego pieska w domu ale teraz chodzi o dobro i wygodę moją jak i psa. nie chce go skrzywdzić tym że nie szkoliłem jeszcze ani jednego


Sam jestem aktywną osobą. biegam ponad godzinę dziennie bez względu na pogodę. Mieszkam w mieszkaniu (pisze o ile ktoś postanowi podać jakies inne rasy), ale przy mnie pies bedzie miał możliwość wybiegania się. Biegam po parku lub po mało uczęszczanych bocznych drogach, wiec pies mógłby biegać nawet bez smyczy. Nie mam doświadczenia z psami dlatego za agrasywnymi rasami nie będę optował. Chciałbym żeby to był pies dla mnie. Czytałem juz wiele ksiażek o tresurze, ale wszystko wyjdzie w praniu, będę się uczył razem z psem, dlatego wolałbym raczej by nie była to rasa za bardzo uparta i wśród ludzi mająca posłuch, jednak lekko nieufna wobec obcych, by moje bieganie nie polegało na odciąganiu psa od obcych. Ma podchodzić do nieznajomych z rezerwą jednak nie być agresywny. Takim psem wydał mi się właśnie gończy polski, jednak jeśli ktoś ma jakies propozycje to jestem otwarty.

Jeśli nie gończy, ani owczarek, to myślałem jeszcze o goldenie (retriver), hovawarcie ewentualnie beagle.
lukaszlip
Kandydat
Kandydat
 
Posty: 1
Dołączył(a): 18 wrz 2011, o 10:36

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Re: gończy polski jako pierwszy pies?

Postprzez Olusi@ 21 wrz 2011, o 20:01

Nie znam się na gończych, (dopiero niedługo dowiem się o ich charakterze - będę startować z nim w Młodym prezenterze) ale

Na pewno nie polecam owczarków niemieckich.... Dziś trudno jest znaleźć dobrego osobnika - tzn. zrównoważonego psychicznie. Już nie wspominam o chorobach. Poza tym nie należą do najłatwiejszych mimo swojej inteligencji. Jeśli chcesz o nich pogadać pisz na PW - trochę się znam, u mnie zawsze były ONki.

Golden jest ok - wiele osób bierze go na pierwszego psa i zwykle nie ma problemu.

Hovawart raczej nie dla osób niedoświadczonych....

1. Gończy nie jest mega trudnym psem. Jest aktywny, tylko trzeba uważać na jego naturalne instynkty.

2. To właściwie zależy od upodobań. Psy są zwykle bardziej dominujące i mniej uległe. Suczki często są bardziej podporządkowane.
Cieszę się, że nie chcesz rozmnażać psa - oby więcej takich ludzi!

3. Szczeniak sika, gryzie, trzeba go uczyć wszystkiego od początku. Czystości, komend, odpowiedniego zachowania. Ale wszystko można spokojnie ukształtować. Są łatwiej dostępne. Starsze psy mają swoje nawyki, które często trudno wyeliminować. Ale wiemy już jaki mają charakter, czego się można po nim spodziewać itd.

Jeśli nie chcesz psa z rodowodem, poszukaj w fundacjach, schroniskach, na dogomanii.

Poza tym proponuję napisać albo zadzwonić do hodowli gończych, popytać o rasę, pojechać na najbliższą wystawę i porozmawiać z właścicielami.
Pozdrawiam, Ola z owczarkami
Nero 1997-2011
Obrazek
Avatar użytkownika
Olusi@
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1059
Dołączył(a): 9 kwi 2008, o 20:59
Lokalizacja: Izabelin / Warszawa
Imię psa: Nero (*), Roy
Rasa psa: Owczarek Niemiecki


Powrót do Jaka rasa będzie najlepsza dla mnie?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

paw prints