PIES W KRAKOWIE

Przepisy, sytuacje praktyczne, regulacje międzynarodowe...

Moderator: Moderatorzy

PIES W KRAKOWIE

Postprzez OWCZARZ 29 wrz 2007, o 18:09

Witam.

Interesuje mnie jak to teraz jest, gdyż zmieniało się to parę razy. Czy pies dajmy na to owczarek moze latać w samym kagancu czy nie? A w szczegolnosci proszę o poradę czy wchodząc z psem po klatce w bloku musi mieć oprocz smyczy zalozony kaganiec?
Bo miałem nie tak dawno scysje z sasiadka ktora tak twierdzi i zadzwonilem na straz miejska i podobno faktycznie na klatce oprocz smyczy musi miec kaganiec ale juz uregulowan prawnych nie umieli mi podac.

Wiec jak to faktycznie jest z psem z Krakowie, na klatce i ogolnie w miejscach publicznych, (koło bloku, parki itp.)
OWCZARZ
Avatar użytkownika
OWCZARZ
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 92
Dołączył(a): 28 wrz 2007, o 15:00
Lokalizacja: Kraków

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez Atena 29 wrz 2007, o 18:59

w celu najaktualniejszych informacji musiałbyś się najlepiej skontaktować z odpowiednią osobą z UM - wtedy będziesz wiedział na pewno co i jak. Poszukaj może też na stronie UM - też powinna być tam taka informacja - u nas jest w uchwałach Rady Miejskiej.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Postprzez Anashar 4 paź 2007, o 21:57

OWCZARZ - prawda jest taka, ze SM zarowno jak policja nie maja pojecia o przepisach dotyczacych zwierzat. Tak jak pisala Atena - najlepiej zapytac w UM.

A co do puszczania psow - jedyne miejsce gdzie w krakowie mozesz psa puscic to specjalny niedawno otwarty park dla psow :wink: Poza tym parkiem psow nie wolno puszczac, nawet w kagancu. Ale miedzy tym co wolno a co sie robi i tak zawsze bedzie przepasc :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Anashar
Mistrz Foto
Mistrz Foto
 
Posty: 809
Dołączył(a): 5 lip 2007, o 00:53
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Rocky (*), Pchełka, Aza, Ciapek
Rasa psa: DONek (*) i 3 piękne kundelki

Postprzez ValdeQ 4 paź 2007, o 22:57

Anashar napisał(a):SM zarowno jak policja nie maja pojecia o przepisach dotyczacych zwierzat


Wiekszość z nich uważa, że w Polsce obowiązuje wyprowadzanie psów na smyczy i w kagańcu. W rzeczywistości nie ma takiego przepisu. A jesli ktoś twierdzi inaczej, to poraz setny wyzywam go, żeby mi wskazał konkretny akt prawny i miejsce, gdzie to zapisano.

Mówimy o przepisach prawa obowiązujących na terenie kraju. Bo w lokalne nie wnikam, mogą nawet nakazywać chodzic wyłącznie w zielonych skarpetkach.
Chcesz żeby inni wiedzieli o Twoich urodzinach? Wpisz swoją datę urodzenia w profilu.
Twoje konto -> zakładka Profil -> Urodziny (na dole)
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez Anashar 6 paź 2007, o 14:09

ValdeQ napisał(a):Wiekszość z nich uważa, że w Polsce obowiązuje wyprowadzanie psów na smyczy i w kagańcu. W rzeczywistości nie ma takiego przepisu. A jesli ktoś twierdzi inaczej, to poraz setny wyzywam go, żeby mi wskazał konkretny akt prawny i miejsce, gdzie to zapisano.


Ale ja nie napisalem, ze taki przepis jest tylko przytoczylem wiedze sluzb mundurowych odnosnie praw dotyczacych zwierzat :wink:

Polecam artykul: http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35813,3620506.html
Obrazek
Avatar użytkownika
Anashar
Mistrz Foto
Mistrz Foto
 
Posty: 809
Dołączył(a): 5 lip 2007, o 00:53
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Rocky (*), Pchełka, Aza, Ciapek
Rasa psa: DONek (*) i 3 piękne kundelki

Postprzez OWCZARZ 7 paź 2007, o 21:18

Anashar z tego co sie orinetuje nie masz racji ze tylko w tym parku mozna puszczac psy a gdzie indziej nie można nawet w kagańcu. Z tego co się orientuję w Krakowie, przepisy lokalne, mówią iż pies w miejscach publicznych powinien być na smyczy, natomiast dopuszczają możliwośc pusczenia w samym kagańcu w miejscach nieuczęszczanych bądź słąbo uczęszczanych przez ludzi. :)

mnie szczególnie chodziło o to jak to jest z tą klatką w bloku mieszkalnym, czy jest jakiś przepis który by nakazywał oprócz smyczy stosowanie kagańca.

P.S. a gdzie ten park bo nei slyszalem o tym. :)

Uchwała Rady Miasta Krakowa z 25 stycznia 2006.

..."Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do:
1/ prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie
z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia
28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne
/Dz. U. Nr 77, poz. 687/ lub zagrażającemu otoczeniu, do nałożenia kagańca;
w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod
warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub opiekun sprawuje
kontrolę nad jego zachowaniem,"

Anashar, a więc poza wspomnianym przez Ciebie parkiem dla psów...można puścic luxno psa w samym kagańcu w miejscach mało uczęszczanych. :D

Proszę używać funkcji ZMIEŃ, zamiast pisać posty jeden pod drugim :!:
Atena
OWCZARZ
Avatar użytkownika
OWCZARZ
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 92
Dołączył(a): 28 wrz 2007, o 15:00
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gosinka 14 paź 2007, o 23:53

Jako krakuska odpowiem. Z tego co się orientuję, to przepisy miejscowe mówią, że psy w miejscach publicznych powinny być prowadzone na smyczy. Psy z listy ras agresywnych smycz plus kaganiec.
W miejscach mało uczęszczanych można spuścić psa, ale musi mieć kaganiec.
Czyli zawsze coś. Nawet jeśli przyjąć, ze klatka jest miejscem publicznycm to nie ma obowiązku prowazenia psa na smyczy i w kagańcu. Czegoś takiego nie daj sobie wmówić, jak i tego że jakieś przepisy ogólnopolskie to regulują. Zawsze tylko przepisy miejscowe.

A co do parku- to otwarli już to? :arrow: http://www.krakownews.pl/park-dla-psow
Obrazek
Avatar użytkownika
Gosinka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 209
Dołączył(a): 6 lip 2006, o 07:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Anashar 15 paź 2007, o 13:59

Gosinka napisał(a):A co do parku- to otwarli już to? :arrow: http://www.krakownews.pl/park-dla-psow


Tak, właśnie o tym parku mówiłem. Jeszcze tam nie byłem bo niestety daleko ode mnie, a w ciemno nie chce jechać. Jeśli okaże się, że zamiast psów latają tam dzieci lub nie zrobią tam skateparku dla rolkarzy (co było pomylonym pomysłem) to pewnie się tam wybiorę.
Obrazek
Avatar użytkownika
Anashar
Mistrz Foto
Mistrz Foto
 
Posty: 809
Dołączył(a): 5 lip 2007, o 00:53
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Rocky (*), Pchełka, Aza, Ciapek
Rasa psa: DONek (*) i 3 piękne kundelki

Postprzez OWCZARZ 15 paź 2007, o 15:44

Gosinka, dzieki za odpowiedz. Tez tak myslalem ze nie ma takiego przepisu ktory by nakazywał na klatce schodowej prowadzenie psa na smyczy + kaganiec.
Tylko dziwi mnie fakt, ze gdy dzwoniłem na Straz Miejska i Policje, w obu miejscach potwierdzili, że trzeba na ktace schodowej uzywac rowniez kaganca.
No ale niech sprobuja wyegzekwować to mandatem :D Nie dam się, bo raczej chyba nie ma takiego durnego przepisu.
OWCZARZ
Avatar użytkownika
OWCZARZ
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 92
Dołączył(a): 28 wrz 2007, o 15:00
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gość 27 paź 2007, o 21:54

W krakowie na klatce schodowej bloku mieszkalnego, pies ma miec kaganiec i smycz! NIESTETY, to prawda.
Gość
 

Postprzez Anashar 29 paź 2007, o 15:57

Anonymous napisał(a):W krakowie na klatce schodowej bloku mieszkalnego, pies ma miec kaganiec i smycz! NIESTETY, to prawda.


A skąd to wiesz? Mógłbyś potwierdzić to jakimś przepisem?
Obrazek
Avatar użytkownika
Anashar
Mistrz Foto
Mistrz Foto
 
Posty: 809
Dołączył(a): 5 lip 2007, o 00:53
Lokalizacja: Kraków
Imię psa: Rocky (*), Pchełka, Aza, Ciapek
Rasa psa: DONek (*) i 3 piękne kundelki

Postprzez Gosinka 5 lis 2007, o 11:02

Byłam wczoraj w tym parku dla psów przy ul.Strzelców. Został on otwarty dopiero 19 października. Teren zgrabny, ogrodzony (choć stosunkowo niskie - ok.1,3 m), obsadzony drzewkami, pnącza zasadzone na ogrodzenie. Jest duża piaskownica dla psów, alejki z kostki, ławeczki, sporo trawy, wzniesienie. Ale... niby to mialo być 1,5 ha, ale raczej jest to 0,5 ha, bardziej sprinterskie psisko się nie wybiega. Poza tym ludziska chyba niekumate, bo za ogrodzeniem panie wyprowadzały 2 pieski i sobie luzem biegały, a moja psina przez ogrodzenie do nich piskała. Ok. 10 rano były w parku 3 psy, łacznie z naszym. Całe szczęście, że jeden z nich to był terierkowaty to trochę naszą Bellę rozruszał. Drugi-suczka nie polubiła naszej psiny i siedziała cały czas na smyczy z państwem przy piasku (przed naszym przyjsciem także, to nie tak, że z naszego powodu).
Trochę pustawo, po odejsciu terierkowatego, przyszła dziewczyna z ON, ale cały czas na smyczy i coś trenowali w innej części parku.
Dzieci nie chodzą, nie bawią się tam, zresztą obok maja super plac zabaw. Skatewców też nie stwierdzono.
Podsumowując - fajny pomysł i wart polecenia, ale na większe bieganie dużego psa odpada. Byliśmy z ciekawości oraz w celach socjalizacyjnych. Pół godziny i zwinęliśmy się, bo nie było co robić sensownego. Zaraz potem godzinka na Błoniach nawet na smyczy była lepsza, bo wiecej do chodzenia i bardziej socjalizujące z psami i ludźmi, a i jakiś odludny kawałek do biegania bez spacerujących spokojnie się wczoraj by znalazł.
Do wybiegania jednak lepiej mi pójść na pola za dom, gdzie jak czasem sarny przebiegną, to Bella omal nóg nie połamie i się wybiega, tyle że nie ma styczności z innymi psami i ludźmi.
Ten park to chyba takie osiedlowe miejsce do wyprowadzania psów, zamiast na trawnik przed domem to tam i to jest pozytywne, każda dzielnica powinna takie mieć. Ale żeby tam specjalnie jechać do biegania luzem to moim zdaniem bez sensu - za małe!
Obrazek
Avatar użytkownika
Gosinka
Obrożny
Obrożny
 
Posty: 209
Dołączył(a): 6 lip 2006, o 07:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gość 13 mar 2008, o 14:45

A czy ktoś może podać podstawę prawną - chętnie link do strony, gdzie właściwa uchwała RM Krakowa się znajduje?

Pozdrawiam :)
Gość
 


Powrót do Pies w prawie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 29 gości

paw prints