Chow Chow

Dyskusje dotyczące określonej rasy lub grupy.

Moderator: Moderatorzy

Chow Chow

Postprzez Zhen 28 cze 2006, o 19:45

Cześć :) Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy na temat tej rasy psów. Czytałem już sporo na ten temat ale nic nie zastąpi tego co powiedzą PRAWDZIWI posiadacze takiego pieska :) Chodzi mi ogólnie o to jak się go wychowywuje, czy pies jest rzyjazny i najważniejsze pytanie brzmi czy pies rasy CHow Chow nadaje się na "1 psa"?? Bo czytam, czytam i w kilku przypadkach było powiedziane, że to pies dla doświadczonych ludzi. A mnie właśnie ten pies urzekł, jego "ogólny zarys" charakteru, to jaki jest.

Szukałem tematu Chow Chow w tym dziale ale nie znalazłem... Jednak jak się tu znajduje to sorry i proszę o link :) Z góry dzięki i pozdrawiam.
Zhen
 

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez Atena 29 cze 2006, o 07:00

obawiam się, że nikt z nas nie posiada Chow Chow :( chyba, że znajdzie się jakiś gość posiadacz...
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Postprzez Jadzia 29 cze 2006, o 10:22

Mam znajomego chow-chow(sunię) i z moich obserwacji wynika, że:
- to pies bardzo efektowny, który zdaje sobie z tego sprawę i w związku z tym nie jest wylewny. Raczej funkcjonuje na zasadzie..." jestem piękny, patrz i podziwiaj, ale nie ruszaj mnie"
- jest uparty, potrafi, jak mu się coś nie podoba, odwrócić się tyłem i olewać wszystko i wszystkich.
- wymaga dużej dbałości o szatę
- żle znosi upały
- nie przpadam za ruchem, raczej porusza się powoli i z godnością, w zwiąku z tym ma tendencje do szybkiego upasienia się(dieta)
To tylko moje obserwacje, może się mylę :oops:
prawdziwy miłośnik pinczerów
Avatar użytkownika
Jadzia
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 15 mar 2005, o 21:33
Lokalizacja: Kwidzyn
Imię psa: AKSAMITKA Czezbig, LULKA i ORKA spod Katedry FCI
Rasa psa: pinczer miniaturowy - hodowla spod Katedry FCI

Postprzez Lucjusz 29 cze 2006, o 12:04

Nie mylisz sie Jadziu. Moja ciocia i sasiadka maja chow chowy i oba pasduja idealnie do twojego opisu
Lucjusz
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1016
Dołączył(a): 18 lip 2005, o 10:22
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Olka 7 sie 2006, o 15:59

Hm... Ja mam Chow Chowa i jest to mój pierwszy pies... Wydaje mi się, że jeśli jesteś osobą, która naprawdę chce tego psa, będzie miała dla niego czas i się nim opiekowała to nie ma żadnych przeszkód :) A co do tego, że są leniwe itd. to zależy jak się trafi,a przede wszystkim jak się go wychowa :) Wiadomo, że charakteru psa, tak samo jak ludzkiego, nie da się zmienić, ale można go trochę podporządkować i przezwyczaić do niektórych spraw:) Są troche "zarozumiałe" i uparte ale to jest chyba ich największy urok :) Ja osobiście bardziej polecam psa niż suczkę, bo psy się nie linią. Pozdrawiam i w razie jakichś pytam służę pomocą : gg:2274210:)
Olka
 

Postprzez Taki tam 8 sie 2006, o 12:02

Ja niestety niemam chow chow'a ale mój wuja miał i miałem go rok temu u siebie przez 2 tygdonie jak był na wakacjach. Masz Jadziu racje z twojimi obserwacjami ; te psy są :
-leniwe ( zchodziłem z nim na du chyba 15min. )
-olewają wszystko i wszytskich ( nie chodzi o sikanie )
-dużo gubią sierści
-są spokojne
-nie niszczy sprzętu w domu
-nadają się do mieszkań w bloku
-szczekają tylko wtedy gdy wyczują zagrożenie
-samice są bardziej agresywne
Tyko tyle moge dodać bo miałem go tylko 2 tygodnie .
Zielona Magia ]:->
Obrazek
Avatar użytkownika
Taki tam
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 534
Dołączył(a): 31 lip 2005, o 08:59
Lokalizacja: Śrem

Postprzez Ania_Ś 16 sie 2006, o 17:24

Hey Ja mam Chow Chowke :)
Jest to mój pierwszy własny pies i także obawiałam się jak to będzie. Ale gdy się dużo czyta na temat tej rasy, to wie się czego się ma spodziewać. Ja jestem zdowolona z Fjony i nie oddałabym jej za żadne skarby. Owszem są uparte, ale w tym cały ich urok. Nie wymagają dużo ruchu ale lubią się bawić. Czasem dostają takiego bzika i biegają jak oszalałe po pokoju albo ogrodzie. Problemów z sierścią też nie mam. Owszem jak Chow zmienia szczenięcą sierść to troszkę tego jest ale wszystko zostaje na szczotce.
Bardzo fajny opis rasy jest na mojej stronce. W razie jakich kolwiek pytań z checią odpowiem.
Avatar użytkownika
Ania_Ś
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1172
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 16:24
Lokalizacja: Rydułtowy
Rasa psa: Chow Chow

Postprzez Taki tam 17 sie 2006, o 21:18

A mogła bys opisać Aniu troche tego swojego psiaka . Jak sie zachowuje , jaka maść , czy to prawda że suczka agresywniejsza itp. bo to mnie bardzo interesuje
Zielona Magia ]:->
Obrazek
Avatar użytkownika
Taki tam
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 534
Dołączył(a): 31 lip 2005, o 08:59
Lokalizacja: Śrem

Postprzez Ania_Ś 18 sie 2006, o 15:52

No to na początek wkleję wzorzec rasy :)

Nr 205 b, z dnia 24.06.1987 roku
Kraj pochodzenia: Chiny

Patronat: Wielka Brytania

Według podziału FCI chow chow należy do Grupy V - Szpice i rasy pierwotne.

W angielskim podziale ras należy do grupy UTILITY, a w amerykańskim – do grupy NON SPORTING – psy do towarzystwa.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Żywotny, zwarty, kwadratowy i harmonijnie zbudowany. Podobny do lwa, dumny: pełna godności postawie, mocnej budowy. Dobry ogon noszony powyżej linii grzbietu.
CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Spokojny i bardzo czujny pies, z niebiesko czarnym językiem, o sztywnym, szczudłowatym chodzie.
CHARAKTER (TEMPERAMENT):
Indywidualista, wierny, jednak trzymający się na uboczu.
GŁOWA I CZASZKA:
Czaszka płaska i szeroka, bez wyraźnie zaznaczonego stopu, pod oczami dobrze wypełniona, szczęki masywne i dość długie, od oczu aż do końca szerokie (nie powinny być spiczaste jak u lisa). Nos duży i szeroki, czarny. Wyjątkiem mogą być osobniki kremowo i biało umaszczone, które mogą mieć nos jaśniej zabarwiony, oraz niebiesko i cynamonowo umaszczone chowy, mające nos w kolorze szaty.
OCZY:
Ciemne, migdałowego kształtu, proporcjonalnie małe i czyste. U niebieskich i cynamonowych chowów dopuszczalne są oczy jaśniej zabarwione, jednak muszą harmonizować z kolorem szaty.
Czyste, tzn. suche, bez wycieku: entropiom oczu nie należy lekceważyć, ponieważ powoduje ono zaczerwienienie i stany zapalne.
USZY:
Małe, grube, lekko zaokrąglone. Sztywno noszone, proste i daleko jedno od drugiego. Skierowane do przodu ponad oczami. Uszy ruchome niezależnie jedno od drugiego oraz ponury wyraz ( scowl ) są cechami charakterystycznymi rasy. Scowl nie powinien być nigdy przesadny, marszczenie tworzy luźna skóra na głowie, co potęguje ponury, lwi wyraz.
KUFA:
Zęby mocne i równe, szczęki mocne z doskonałym, prawidłowym, regularnym i kompletnym uzębieniem. Górne zęby ściśle przylegają tylną powierzchnią do przedniej powierzchni zębów dolnych, ustawione pionowo w szczęce. Język fioletowo niebieski, podniebienie i wargi niebiesko czarne, dziąsła czarne - szczególnie preferowane w ocenie.
SZYJA:
Silna, dobrze wypełniona, ale nie krótka, lekko sklepiona i dobrze osadzona na barkach.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Barki muskularne i dobrze ukątowane. Kończyny przednie całkowicie proste, masywne, długie, o silnej kości.
KORPUS:
Szeroka i głęboka pierś, żebra dobrze wysklepione, jednak nie beczkowate. Grzbiet krótki, prosty i silny. Silne lędźwie.
KOŃCZYNY TYLNE:
Muskularne, prawidłowe stawy skokowe nisko osadzone, minimalnie ukątowane. Bardzo ważną cechą charakterystyczną są sztywne chody chow chow. Kończyny tylne, prawidłowo stawiane są proste od góry do dołu, przy czym stawy skokowe nigdy z przodu nie mogą się zginać (przedrost).
ŁAPY:
Małe, kształtu kociej łapy. Pies stoi na opuszkach palców.
OGON:
Wysoko osadzony i prawidłowo noszony na grzbiecie.
CHODY:
Krótkie i szczudłowate, kończyny przednie i tylne poruszają się równolegle i bezwzględnie prosto.
SZATA:
a) odmiana długowłosa: bujna, gęsta, prosta i stojąca, włos pokrywowy jest raczej szorstkiej struktury z miękkim, gęstym podszerstkiem. Oddzielny, gęsty dookoła szyi, tworzy grzywę i kołnierz oraz wyraźne frędzle na kończynach przednich i portki na kończynach tylnich.

b) odmiana krótkowłosa: krótka, gęsta, bujna, prosta, stojąca, struktury pluszu. Zawsze sztuczne skracanie sierści oraz naturalnego obrysu sylwetki wpływa negatywnie na ocenę.
UMASZCZENIE:
Jednomaściste: czarne, rude, niebieskie, cynamonowe, kremowe lub białe. Często występuje cieniowanie, jednak nigdy nie może być pręgowanie lub łat. Spodnia strona ogona i tylna strona kończyn (frędzle i portki) są często jaśniejszej barwy.
WIELKOŚĆ:
psy - wysokość w kłębie 48 - 56 cm
suki - wysokość w kłębie 46 - 51 cm
WADY:
Każde odchylenie od wzorca rasy jest wadą. Ocena zależy ściśle od stopnia nasilenia wady i jej następstw. Psy muszą mieć dobrze rozwinięte obydwa jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

Wzorzec opracowany na podstawie:
Gabriela Łakomik – Kaszuba „Chow Chow – kto to taki "


Teraz coś o mojej suni Fjonie :)
Fjona jest przeuroczą sunią. Oczywiście koloru rudego. Uwielbia chodzić na spacery ale śmieje się że czasem chodnik dla niej to mało. Jak powiem tylko jedno słowo: spacerek to piszczy, skacze i pogania mnie kiedy w końcu wyjdziemy.
Potrafi pokazać że chce sikać, jeść, pić. Czasem wejdzie na fotel lub tapczan ale wie że jak są goście to jej nie wolno. Wejdzie też w nocy na chwilkę do łóżka i trochę się prześpi. Gdy dokuczają jej uszy to podchodzi i patrzy tak jakby chciała powiedzieć: Pani pomóż. Szybko nauczyła się sikać na dworze. Miała prawie 3 miesiące i u hodowcy sikała gdzie chciała a u mnie wiedziała do czego służy gazeta.
Jest bardzo czujna. Ma to chyba po swojej ciotce. Jedno słowo pilnuj i już jest gotowa do akcji. Ma poczucie własnego terytorium. Mieszkamy na piętrze i gdy ktoś do nas przyjdzie na górę to staje na schodach ,szczeka i nie chce puścić. Gdy widzi że z kimś idę a jest na dworze to nie szczeka bo wie że znam te osobę i po co ma szczekać.
Nie obszczekuje innych psów, ale jeżeli jakiś pies jej podpadnie to UJ. Ma wybrane psy których nie lubi. Są to boksery i labradory.
Gdy miała 3 miesiące to chodziła po podwórku jak na wystawie. Teraz jedno moje słowo i wie czego od niej oczekuję. Poda też łapkę mężowi, zrobi siad i położy się z małą pomocą.
Może mnie nie być 5 minut a ona cieszy się jakby mnie tydzień nie widziała. Jest indywidualistką, lubi pobyć sobie w samotności ale od czasu do czasu przyjdzie zobaczyć co ja robię. Też jestem indywidualistką więc świetnie się rozumiemy Jestem bardzo zadowolona z tej rasy. Czasem jestem na nią zła jak coś przeszkrobie lub jest nieposłuszna ale szybko mi przechodzi. Straszny urwis z niej. Jak dostanie kręćka to biega jak szalona w kółko, roznosi mi ubrania po pokoju, buty wynosi . Zastanawiam się po kim to ma :cieszy sie:

W skrócie o rasie :wink:
Chow Chow jest rasą chińską. Kiedyś był wykorzystywany jako pies pociągowy, stróżujący i zaganiający. Był uważany za delikates a jego futro wykorzystywane do wyrobu odzieży. Obecnie jego głównym zadaniem jest towarzyszenie swojemu właścicielowi i jego rodzinie.
Chow z wyglądu przypomina lwa, puchatego misia i większość ludzi zakupuje go ze względu na wygląd a nie zwracając uwagi na charakter. To błąd. Pies tej rasy jest bardzo uparty i ma bardzo silny i trudny charakter. Należy go przede wszystkim zrozumieć i zaakceptować jego odmienną naturę. Nie nadaje się dla ludzi nerwowych.
Pies tej rasy to doskonały stróż i przyjaciel domu. Jest bardzo czujny ale nie hałaśliwy i szczekliwy. Nie wymaga długich spacerów. Jest bardzo silny więc na spacerach zaleca się aby nosił specjalne szelki które doskonale panują nad jego ciałem. Jego ulubionym miejscem jest centrum mieszkania lub balkon gdzie może obserwować co się dzieje w około. Lubi się bawić ale tylko wtedy kiedy ma na to ochotę. Zabawa chowa jest krótka ale intensywna. Po zabawie musi pospać sobie w spokoju i odpocząć.
Chow szybko się uczy ale nauka powinna się odbywać za pomocą nagród.
Chow to indywidualista. Lubi pobyć sobie w samotności. Jest nie zwykle przywiązany do swojego właściciela. Jest nie ufny w stosunku do obcych: odsuwa się i nie daje się pogłaskać. Szybko uczy się czystości, nie niszczy niczego w mieszkaniu. Jego sierść wymaga regularnego i starannego czesania. Ma skłonność do różnych alergii, dlatego należy uważać co mu się podaje.
Miłośnicy rasy są jej zwykle wierni. Kto raz kupił tego puchatego miśka z niebieskim językiem, zakocha się w nim na zawsze.

A teraz odpowiedzi na niektóre pytania :wink:
Psy linieją tak samo jak suki. Teraz mam taką sytuacje że inne psy mają mało włosa i go gubią a Fjona go dostaje.
Chowy nie mają tendencji do tycia. Z mojego doświadczenia wnioskuje że Chow zje tyle ile mu potrzeba. Fjona np je nawet bardzo dużo ale na wadze tego nie widać. Wskazówka nawet nie drgneła od 3 miesięcy, ale na jej budowie jest to zauważalne z czego bardzo się cieszę. Z resztą oceny na wystawach również są niczego sobie :wink: .
Co do agresywności to nie polecam szczeniąt po agresywnych rodzicach. Może się tak stać że nasz szczeniaczek odziedziczy złe skłonności. Zarówno jak psy tak i suki mogą być agresywne. Nie ma czegoś takiego że któryś z nich jest gorszy.
Fjona nie jest agresywna w stosunku do psów. Owszem czasem startnie na któregoś z zębami ale oni są za płotem i nic się nie stanie. Z resztą jakby na nas ktoś krzyczał albo nas wyzywał też nie zareagowalibyśmy na to obojętnie.
Suki są bardziej rodzinne i przywiązane do właściciela. Bardziej też okazują swoje uczucia. Psy są bardziej nie zależne i większe od suk.
Jak co to pytać :wink:
P.S Pełny opis rasy jest na Naszej stronie.
Avatar użytkownika
Ania_Ś
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1172
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 16:24
Lokalizacja: Rydułtowy
Rasa psa: Chow Chow

Postprzez Taki tam 19 sie 2006, o 13:21

Ciekawe , dzięki za odpowiedz no i za trud :wink:
Zielona Magia ]:->
Obrazek
Avatar użytkownika
Taki tam
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 534
Dołączył(a): 31 lip 2005, o 08:59
Lokalizacja: Śrem

Postprzez Ania_Ś 19 sie 2006, o 15:53

Nie ma za co, chętnie służę pomocą :)
Jak jeszcze jakieś pytania to pytać.

P.S A masz zamiar kupić Chowa czy tylko się interesujesz tą rasą ?
Avatar użytkownika
Ania_Ś
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1172
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 16:24
Lokalizacja: Rydułtowy
Rasa psa: Chow Chow

Postprzez Basia_sz 19 sie 2006, o 16:24

A ja zapytam :D
Cztery lata temu szczenię Labradora z rodowodem kosztowało między 2400 - 2800 zł. Teraz jakoś "potaniały", bo w niektórych hodowlach można kupić już za 1200 zł.
A ile kosztuje szczenię Chow Chow z rodowodem :?: Pytam z czystej ciekawości, bądź co bądź nie są jeszcze tak popularne jak Labki na przykład :?
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez Ania_Ś 19 sie 2006, o 16:39

Racja Chow nie był i raczej chyba nigdy nie będzie tak popularną rasą jak Goldeny, Labradory, Yorki czy Owczarki Niemieckie.
Ceny są rózne. Prawdę mówiąc najtańsze są w naszym rejonie :wink:
Chow z rodowodem kosztuje od 1300 - 2500 zł.
Odradzam kupowanie tej rasy bez rodowodu, gdyż wydamy drugie tyle na jego leczenie. Poznałam ostatnio osobę która dostała Chowa a musi wydać blisko 700 zł na operację entropium. Potem leczenie, kontrole i lekarstwa.
Avatar użytkownika
Ania_Ś
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1172
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 16:24
Lokalizacja: Rydułtowy
Rasa psa: Chow Chow

Postprzez Basia_sz 19 sie 2006, o 18:18

To mnie zaskoczyłaś :shock: Naprawdę myślałam, że są dużo droższe :roll:
"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." A. de Saint-Exupery
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

chore oczko...

Postprzez ana_29 16 gru 2006, o 22:26

Mój Atos ma problem z jednym oczkiem... ropieje mu...przemywamy z córką rumiankiem ale to nie wiele daje. Trzeba będzie chyba odwiedzić weterynarza, czy możesz coś poradzić?
Avatar użytkownika
ana_29
Podsmyczy
Podsmyczy
 
Posty: 35
Dołączył(a): 9 gru 2006, o 21:15
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Rasy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

paw prints