alergia - pomóżcie!!!

Weterynaryjne pytania i porady, profilaktyka, leczenie, dobrzy specjaliści...

Moderator: Moderatorzy

alergia - pomóżcie!!!

Postprzez Basia_sz 18 wrz 2005, o 12:15

Cześć jestem Basia i jestem nowa w tym interesie. Od razu proszę o doradę. Mam trzyletniego labradora, od pewnego czasu zaczął się bez przerwy drapać. Początkowo myślałam, że nie działa już obroża przeciwpchelna, więc wykąpałam go i kupiłam mu nową. Bez rezultatu. W końcu poszłam do weterynarza i okazało się że to alergia. Podaję mu już od miesiąca tabletki przeciwalergiczne, zmieniłam mu dietę (ryż z mięsem i warzywami - zalecenie lekarza), ale niestety to nie bardzo działa, pies dalej się drapie! Na grzbiecie i ogonie ma już wygryzione i wydrapane łyse placki i nie wiem co mam dalej robić. Może ktoś miał lub ma podobny problem i może mi coś konkretnego i skutecznego doradzić. POMÓŻCIE!!!
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Sklep Psiaki.pl

Szukasz czegoś dla swojego pupila?

Zapraszamy do naszego Sklepu Psiaki.pl
Znajdziesz tam atrakcyjne produkty dla zwierząt. Wszystko, czego potrzebujesz, dla psa, kota i innych zwierzaków.
Sklep dla zwierząt
 

Postprzez ValdeQ 18 wrz 2005, o 12:58

Zalecenia lekarza były jak najbardziej słuszne. Jednak jeżeli od miesiąca nie ma żadnej poprawy, trzeba próbować psu pomóc na różne sposoby. Po pierwsze jednak żadna porada na forum nie zastąpi ponownej wizyty u lekarza, a w szczególności alergologa/dermatologa.

Psom można robić testy alergiczne tak samo jak ludziom.

Bardzo ważne jest ustalenie źródła alergii, czy jest ona pokarmowa, wziewna, kontaktowa. Dopóki tego nie wiesz, próbuj elimiować wszystkie potencjalne jej źródła.

Pokarmowa. Zwykle pies jest uczulony tylko na jeden składnik pożywienia, najczęściej białkowy, ale moga być to i węglowodany. Zmiana diety często pomaga, ale jeśli przejdziesz z suchej karmy z wołowiną na gotowaną wołowinę, to oczywiście nie pomoże. Próbuj eliminować/zastępować innymi poszczególne elementy diety. Poza tym zrób listę wszystkiego, co pies dostaje w ciągu dnia, włączając smakołyki, nagrody itd. Możesz również zainwestować w specjalną karmę Hill's z/d, zawiera ona źródła białka w postaci hydrolizatu, jeśli to pomoże, wówczas możesz eksperymentalnie dodawać różne składniki, aż znajdziesz bezpieczny zestaw.

Wziewna. Generalnie należy postępować jak z uczulonym dzieckiem: nie chodzić w miejsca, gdzie rośliy pylą, odczulanie (zastrzyki).

Kontaktowa. Po pierwsze na 100% wyeliminować pasożyty, zarówno na ciele, jak w otoczenu psa. Dbać o czystość posłania i innych miejsc, gdzie często przebywa. Nie używać lub zmienić na hypoalergiczne: płyn do płukania, psi szampon i inne kosmetyki, środki czyszczące do podłogi, dywanów.

I pamiętaj, że zawsze lepiej jest wyeliminować źródło alergii, niż leczyć psa tabletkami, ponieważ ich długotrwałe stosowanie nie jest obojętne dla zdrowia.
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez jola 19 wrz 2005, o 08:20

Sprawdz jakim srodkiem myjesz podlogi .
Avatar użytkownika
jola
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1239
Dołączył(a): 24 lut 2005, o 19:03
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Atena 19 wrz 2005, o 08:38

moja suka ma atopie (ateopwe zapalenie skóry) powodowana przez glownie trawe ale tez inne badziejstwa. Leczylismy ja ponad rok roznymi tabletkami - z wiekszym i mniejszym skutkiem - pozniej skonczylo sie to sterydami :evil: ale i tak nie pomoglo :evil: zmienilam weterynarza i karme na ryz z jagniecina (ja stosuje ProFormance Lamb&Rice) - i wystarczyly 3 :!: zastrzyki (nie powiem ci jakie, poniewaz wszystko jest u weta w komputerze) i mam juz spokoj 4 miesiace :D nic sie psu nie dzieje, nie drapie sie juz, nie ma wysypki, siersc pieknie odrosla.
Widzialam, ze podajesz swojemu psu tabletki przeciwalergiczne - czy chodzi ci o takie ludzkie :?: - typu Zyrtex itp :?: jesli tak, to mozesz przestac je podawac, poniewaz nie dzialaja one w ogole na zwierzeta.
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Postprzez Basia_sz 19 wrz 2005, o 13:26

Hej dziewczyny, ale mnie pocieszyłyście :( . Podłogi to ja myję przez cały czas posiadania psa tym samym środkiem, po prostu zwykłym "Ludwikiem" i nigdy wcześniej nic się nie działo. A jeżeli chodzi o te tabletki to początkowo była Claritine, (przepisana przez weterynarza), ale z powodu braku efektu zmieniłam "samowolnie" na Alertec, bo na mojego syna to działa :D . Chyba rzeczywiście zasięgnę porady innego lekarza. Dzięki.
A Administratorowi dziękuję za obszerne naświetlenie problemu i cenne rady!
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez cogar 19 wrz 2005, o 13:34

Atena napisał(a):typu Zyrtex itp :?: jesli tak, to mozesz przestac je podawac, poniewaz nie dzialaja one w ogole na zwierzeta.


Nie jest tak jak piszesz- to nie jest uzależnione od tego, czy podajesz tabletki zwierzętom, czy ludziom. Zyrtec i podobne (Cytryzyna), oraz Claritine i podobne (Loratydyna) działają hamująco na wydzielanie histaminy i gatunek to nie gra roli. Nie zapominaj też, że wszystkie leki podawane ludziom były testowane na zwierzętach- naprawdę więcej mamy podobieństw niż różnic.

ps. Co do tych dwóch typów leków to moim zdaniem loratydyna jest lepsza, ponieważ przy podobnym działaniu co cytryzyna nie powoduje takich efektów ubocznych (np. senność)

ps2. Substancją aktywną w Allertecu jest Cytryzyna
Obrazek
Obrazek
cogar
Administrator
Administrator
 
Posty: 1163
Dołączył(a): 24 maja 2005, o 22:45
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Basia_sz 19 wrz 2005, o 14:19

Zapomniałam zapytać, Atena- czy PRO FORMANCE LAMB&RICE to jest sucha karma? (przyznam bez bicia że nie wiem). Jeżeli tak, to chyba odpada, bo wet stwierdził, że nie mogę Maxowi dożywotnio podawać suchej karmy ani rzeczy mącznych (np. makaron), no i stąd ten ryż, warzywa itd.
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez Atena 19 wrz 2005, o 14:28

Cogar - nie bede sie klocic, ale wielu wetow mi powiedzialo, ze leki typu alertec, zyrtex i inne, ktore sa przeznaczone dla ludzi, nie dzialaja na psy.

Basia_sz - jest to sucha karma. Ale dziwie sie twojemu wetowi :roll: niby czemu nie wolno suchej karmy :roll: wersja lamb&rice jest przeznaczona wlasnie dla alergikow - i to kazdej firmy - wiec nie rozumiem :roll:
Ostatnio edytowano 19 wrz 2005, o 16:15 przez Atena, łącznie edytowano 1 raz
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Postprzez ValdeQ 19 wrz 2005, o 14:44

W uzupełnieniu:

sucha karma L&R jest popularnie mówiąc "dla alergików", jednak coraz częściej zdarzają się przypadki ciężkiej alergii oraz alergii nawet na te składniki pokarmowe.

Dlatego każdy większy producent karmy premium ma w ofercie również dietę typu hypersensitive z serii "weterynaryjnej".

Są właściciele psów, którzy metodą eliminacji doszli, że jedynym źródłem białka dla ich psa jest np. mięso strusia. L&R to pierwszy krok, miejmy nadzieję, że wystarczający.
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez Basia_sz 19 wrz 2005, o 16:29

Jeszcze jedno małe pytanko w sprawie tej karmy L&R, jest ona ogólnie dostępna np. w sklepach zoologicznych? Wybaczcie że się tak dopytuję jak niedouczony szczeniak :D ale naprawdę dopiero mnie uświadomiliście, że takie coś istnieje :oops: Jak się to ma do naszych portfeli? :D
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez Atena 19 wrz 2005, o 16:53

wiekszosc karm L&R mozna dostac w skelpach zoologicznych (zwlaszcza Purine Dog Chow - ale nie jest ona za dobrej jakosci). Koszt owej Puriny Dog Chow to jest okolo 7zl za kilogram. Karme Proformance mozna zamowic z tego co sie orientuje tylko u dystrybutora (lub w sklepach internetowych) i kupujac 15kg worek 1kg wychodzi 11zl, a kupujac 3kg worek 1kg wychodzi 13,33zl. W cenach karm mozesz sie zorientowac ze strony http://www.krakvet.pl
Nitimur in vetitum semper cupimusque negata :twisted:
Avatar użytkownika
Atena
Moderator
Moderator
 
Posty: 6026
Dołączył(a): 12 wrz 2005, o 10:54
Lokalizacja: Ruda Śląska
Rasa psa: morświn i dzikoświn

Postprzez Basia_sz 19 wrz 2005, o 18:58

Serdeczne dzięki za wyczerpujące informacje. Widzę że jeszcze muszę się dużo nauczyć :shock: Pozdrowionka :D :D
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Postprzez ValdeQ 19 wrz 2005, o 19:59

Najtaniej z przyzwoitej jakości karm L&R wychodzi Bosch.

W naszym własnym sklepie psiaki.pl 15kg kosztuje 200 złotych (z całym szacunkiem dla innego wymienionego w temacie sklepu).
Avatar użytkownika
ValdeQ
Administrator
Administrator
 
Posty: 4592
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 14:05
Lokalizacja: Józefów

Postprzez jola 19 wrz 2005, o 21:20

Czy wet do ,ktorego chodzisz robil psu jakies testy na co jest uczulony :?:
Jesli tak to rozumiem zakaz rzeczy macznych i suchej karmy :D
Jesli nie to zmien Weta i to szybko :evil:
Avatar użytkownika
jola
Nadkagańcowy
Nadkagańcowy
 
Posty: 1239
Dołączył(a): 24 lut 2005, o 19:03
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Basia_sz 20 wrz 2005, o 06:48

Testów żadnych nie było! Ale wiecie ludziska co Wam powiem?:
Wczoraj wieczorem myślałam że śnię
kochany piesek nie drapał się!
Więc kombinuję - to być nie może,
koniec koszmaru? - Daj Panie Boże!

Chyba odkryłam jedną przyczynę
co za drapanie ponosi winę.
No bo widzicie sprawa jest taka,
piesek nie może spożyć kurczaka!

A ja jak głupia - wciąż jedno danie,
że niby proste, że niby tanie...
Chyba upadłam całkiem na głowę
żeby gotować porcje rosołowe!

Więc w końcu poszłam po rozum do głowy
i powiedziałam - STOP! rosołowym,
a zamiast tego jajka mu dałam,
no i to już jest historia cała!
:D :D :D :D
Avatar użytkownika
Basia_sz
Dobra Dusza
Dobra Dusza
 
Posty: 4804
Dołączył(a): 18 wrz 2005, o 11:50
Lokalizacja: Jejkowice

Następna strona

Powrót do Zdrowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 35 gości

paw prints